Ana Sayfa  

Akaryakıt fiyatları - Benzin, motorin, LPG
Sayfa: Önceki  1, 2, 3 ... 63, 64, 65 ... 395, 396, 397  Sonraki
cevap yaz Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
OZAN44

Cmt 10 Nis 2010, 10:29  

bu benzin olayında şimdiye kadar fiyatı yüklediler yüklediler artık ülkenin belli bir ekonomisi bununla ilerliyor bununla karşılanıyor bu hükümetten önceleri zamladı zamladı hiç bir şey üretemeyince benzine yüklendiler ve benzin mazot belli bir gelir kaynağı haline geldi şimdide bunu düşürelim demek şuan için bence mümkün değil artık o benzin ve mazottan gelen para kesilinci nereden kaşıylayacaksın onca gideri bende isterim benzin 1.5 lira olsun ama bu tahminime göre şuan icin hayal

mesajı beğendiniz mi?: +1
ahmetgülen

Cmt 10 Nis 2010, 10:35  

Alıntı:
bunu düşürelim demek şuan için bence mümkün değil artık
Yanılıyorsunuz, bakın Abd ye 93 kuruşa , yani ithal ettiğimiz ham petrol fiyatına veriyoruz diyorum. Vermezsen benzinde fiyatı düşürebilirsin ve devlet olarak kasana daha fazla girer.

mesajı beğendiniz mi?
eyupmus

Cmt 10 Nis 2010, 10:53  

Alıntı:
Son 20 yılda hızla yükselen akaryakıt fiyatları, otomobil sahiplerini kontak anahtarını çevirirken bir kez daha düşünmeye itiyor.
1983-2002 yılları arasında, 45 litrelik bir otomobil deposunun süper benzinle doldurulmasının maliyeti, dolar bazında yüzde 102.2, Türk Lirası bazında ise 14 bin 148 kat arttı.

1983'ün Temmuz ayında 5 bin 283 lira olan (23.1 dolar) bir depo benzinin maliyeti, 19 Aralık 2002 itibariyle 74 milyon 745 bin liraya (46.7 dolar) çıktı.

1983 yılının sonunda 138 liraya yükselen süper benzinin litre fiyatı, 1984 sonunda 223 liraya, 1985 sonunda 298 liraya yükseldi.

1987 Aralık ayında 379 lira olarak belirlenen benzin fiyatı, 1989'un Temmuz ayında 1,125 liraya, yıl sonu itibariyle 1990'da 2,449 liraya, 1991'de 4,341 liraya, 1992'de 5,768 liraya, 1993'de 8,525 liraya ulaştı.

28 Ocak 1994'de 9,473 lira olarak belirlenen süper benzinin litre fiyatı, 5 Nisan kararlarıyla birlikte 17,340 liraya fırladı. 1994'ü 23,890 liradan kapatan benzinin litresi, 1995 sonunda 39,080 lirayı, Kasım 1996'da 75,660 lirayı, 30 Haziran 1997'de 100,340 lirayı buldu.

1998 yılı sonunda 211,100 lira olarak açıklanan süper benzinin litre fiyatı, 1999'u 5,300 liradan kapattı.

2000 yılı sonunda 597,200 lira olan benzin, krizin ardından yükselişe geçerek, 4 Mayıs 2001'de 1 milyon 19 bin lirayı gördü. 2001 sonunda 1 milyon 245 bin lira olan süper benzin, 28 Haziran 2002'de 1 milyon 472 bin, 19 Aralık 2002'de de İstanbul'un Avrupa yakası için 1 milyon 661 bin lira olarak açıklandı.

DOLAR BAZINDA DA KATLANDI

Akaryakıt fiyatları artış tarihindeki Merkez Bankası dolar satış kurlarıyla yapılan hesaplamaya göre, Temmuz 1983'de 23.1 dolar olan 45 litrelik bir depo benzinin maliyeti, dalgalı bir seyir izlese de artışını sürdürdü.

Son 20 yıllık dönemde benzinin dolar bazındaki litre fiyatında en düşük seviye 0.39 dolar ile 2 Aralık 1987'de oluştu. Bu tarihde 45 litrelik bir depo benzin 17.5 dolar olurken, 13 Aralık 1999'da litresi 1.06 dolarla en yüksek dolar bazında fiyat görüldü.

19 Aralık 2002'de açıklanan süper benzin fiyatının dolar karşılığı litre fiyatı 1.04 dolar olarak gerçekleşti. Son fiyatlarla bir depo benzinin maliyeti 46.7 doları buldu.

Yukardaki alıntı benzin fiyatlarınını 1982'den 2002 ye kadarki seyri tam 14148 kat artmış kabul ediyorum en yüksek benzin fiyatı bizde ama sanki bu sadece bu hükümetin suçuymuş gibi lanse edilmesin.Maalesef bu bütün hükümetlerin ortak suçudur onun için kimse birbirine bu konuda çamur atmasın.Yapabiliyorlarsa en kolay vergi toplamanın yolu olan bu sitemi kaldırsınlar.

ahmetgülen

Cmt 10 Nis 2010, 22:54  

Evet, bütün hükümetlerin ortak suçudur, doğru. Burda bence önemli olan neden düzeltilmediğidir. Benzini direk ucuzlatsınlar demiyorum. Devletin geliri burdan. Benim dediğim ucuza başka devletlere satacağına daha pahalıya kendi halkına hat. Pahalı derken 93 kuruştan pahalı ol ama 3.75 liradan ucuz ol.
Böylelikle devlet olarak daha çok kazanırken , millette daha ucuza benzin alı. Dikkatinizi çekerim mazot demiyorum, benzinden bahsediyorum.

mesajı beğendiniz mi?
Ertuğrul MERTEL

Cmt 10 Nis 2010, 22:58  

Alıntı:
Benzini Abd ye 93 kuruşa veriyoruz , bazende Avrupa ülkelerine daha da ucuza veriyoruz. Halkımız 3. 75 ten alıyor. Ve bu bilgiler yanlışta değil, % 100 doğru.

Biz Abd'ye Benzinmi ihrac ediyoruz ? Yoksa Rafineri çıkış Fiyatından kar alınamdan onların Sadece Askeri Gemilerinemi bu fiyata veriyoruz Ahmet kardeşim.
Buna bir açıklama getirmen gerekli sanırım.

mesajı beğendiniz mi?
ahmetgülen

Pzr 11 Nis 2010, 00:02  

Ertuğrul Bey sadece gemilere değil, sadece Abd yede değil ve sadece 93 kuruşa değil, daha aşağıyada veriyoruz. Haber 7 .com da bu konudaki bir yazıyı aktarayım.

Alıntı:
Türkiye ithal ettiği ham petrolün refinerilerde işliyor fakat işlenen benzinin ancak yarısı tüketilebiliyor.

Türkiye’de rafinerideki petrol yurtdışına ihraç edilirken fiyatı 0,93 kuruş. Yani Türkiye’de pompada 3,75 olan benzin yurt dışına 0,93 kuruşa depolara doldurulmaya hazır olarak satılıyor.

Konuyu değerlendiren Şükrü Kızılot “benzin fiyatlarının 3 TL gibi rakamlara çekilmesi tüketimi artıracağından iç piyasada vergi gelirlerini de yükselir.

Motorin talebi buna bağlı olarak da ham petrol ithalatı azalır, bu da cari açığın gerilemesine katkıda bulunur. Daha pahalı olan diesel araç ve yedek parça ithalatı azalır. Benzin tüketimi arttıkça çevre kirliliği azalır” diyor

Şükrü Kızılotta durumu gayet net açıklamış, bu iç piyasadaki benzinin pahalı olması devletimizide zarara sokuyor. Abd yede petrol sattığımızı belgeleyen bilgileri paylaşırım. Ama şu bir gerçekki 13 ton mazot alıyorsak, 2 ton benzin alıyoruz daha doğrusu aldığımız hammaddeden çıkarıyoruz. Bu 2 ton benzinin 1 tonunu kullanıyoruz, kalanınıda denizemi dökeceğiz deyip maliyetine, hatta daha düşüğe isteyen herkese satıyoruz.

Ertuğrul MERTEL

Pzr 11 Nis 2010, 20:48  

Ben Askeri anlaşmalar gereği Nato ve Abd gemilerine ham rafineri çıkış fiyatına KDV bindirilmeden verildiğini biliyordum ama sizin bu mesajınızda geçen İhraç meselesinden haberdar değildim.Benim açımdan faydalı oldu.
Dış satım konusunda sizinle aynı fikirdeyim. İçe daha ucuz verilip Tüketimin artması hadisesi Psikolojik bir Rahatsızlık vesilesi olarak duruyor. Evdeki evlattan kıskanma gibi bir şey.
Benzinin nerelere satıldığına dair bir Rapor veya Grafik varmı yıllar itibariyle bildiğiniz. Eğer bunuda paylaşırsanız bence konu tam oturacak Forumda.
Tekrar Teşekkürler.

mesajı beğendiniz mi?
Ersin_35

Pzr 11 Nis 2010, 20:57  

Bazen bakıyorum yollar ağzına kadar araba tabi bunların içinde işi gücü olanda var olmayanda. Olaya sadece vergi gözlüğünden bakmayın. Devlet sigarayada vergi koyuyor ama içilmesin diye.
Türkiye de akatyakıt bu kadar pahalı iken insanlar yindede tuvalete bile arabayla gidiyor, toplu taşımayı eziklik olarak görüyorsa varın benzinin çok ucuz olduğu zaman neler olur. KAzaları bırak insanlar yemez içmez tüm aile fertleri arabalanır. Herkes bir ABD olsa 6 tane daha dünya gerek bizim için.

mesajı beğendiniz mi?: +2
ahmetgülen

Pzr 11 Nis 2010, 23:41  

Dediğimiz benzin satış grafiklerini bulduğumda paylaşacağım. Altta Tüpraşın 2009 faaliyet raporundan bir pasajı aktarıyorum

Alıntı:
Türkiye’nin ürün talep yapısı incelendiğinde Motorin, Jet ve LPG açığının olduğu buna karşılık
benzin ve fuel oil’de üretim fazlasının olduğu görülmektedir. Tüpraş rafinerilerinde yüksek kapasite
kullanımları ile üretim yapıldığında motorin talep açığının bir kısmı karşılanabilirken, üretilecek
benzin ve fuel oil’in yarısından fazlasının ihraç edilmesi gerekmektedir. Ancak krize bağlı olarak
hızla düşen uluslararası fiyatlar nedeniyle ihracatın karlılığını yitirmesi, dönüşüm ünitelerinde
kapasite kullanım maksimizasyonunu gerekli kılmıştır.
Sektörde 2008 yılı son çeyreğinde yaşanan yüksek stok zararları, ilk altı aylık dönemde de stokları
minimum seviyede tutmayı gerektirmiştir. Bu nedenle bu dönemde yurt içi talebi karşılayacak,
ihracatı gerektirmeyecek şekilde üretim programı yapılırken, açık kalan yurt içi talepler ithalatla
karşılanmıştır.

Görüldüğü gibi benzin ve fuel oil fazlalığından bahsedilmektedir.

mesajı beğendiniz mi?
Mehmet Burak

Cum 06 Ağu 2010, 11:44  

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/15498954.asp

Vatana millete hayırlı olsun. petrol fiyatı sabit, dolar düşüyor ama akaryakıta zam geliyor. Bu nasıl iştir anlamıyorum, petrol fiyatı geçen yılla aynı, dolar geçen yılki seviyede ama geçen yıl 2.66 TL olan mazotun fiyatı bu yıl 3.08 TL olmuş durumda.

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: