Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Bülent
15 yıl önce - Pzr 30 Ekm 2005, 15:35
Bornova İzmir'in ilk yerleşim yeri (imiş) [Arkeoloji]


Izmir'in 5 bin yillik gecmisi oldugu bilinirdi (ilk yerlesim merkezi Bayrakli'da deniyordu), ama Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin yaptigi kazilardan sonra Izmir'in 8-9 bin yillik tarihe sahip oldugunu söylüyor.

Alıntı:
YEŞİLOVA HÖYÜĞÜ KURTARMA KAZISINDAN ÇIKAN SONUÇ
Bornova, İzmir'in ilk yerleşim yeri
Yrd. Doç. Derin,yaptıkları çalışmalarla, tarihi 8-9 bin yıl önceye giden, Cilalı Taş Devri'ne ait yerleşim bulduklarını açıkladı

Yeşilova Höyüğü kurtarma kazısından alınan ilk sonuçlar, İzmir'in ilk yerleşimcilerinin bilinenin aksine, 8-9 bin yıl önceye dayandığını ortaya koydu. Ege Üniversitesi ile İzmir Arkeoloji Müzesi'nce 27 Temmuz 2005 tarihinden bu yana Bornova Karacaoğlan Mahallesi'nde yer alan Yeşilova Höyüğü'nde sürdürülen çalışmalardan elde edilen ilk sonuçlar açıklandı. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin başkanlığında 15 kişilik ekiple sürdürülen 3 aylık çalışma, İzmir'in kültür tarihine yeni bir boyut getirdi.

4 metre derinde
İzmir'in, 5 bin değil, 8-9 bin yıl önceden beri bu alanda yaşayanlar tarafından şekillendirildiğini öne süren Yrd. Doç. Dr. Derin, yerleşimin, Yeşilova Höyüğü'nün büyük oranda Manda Çayı'nın getirdiği alüvyonla kaplanarak örtülmesi nedeniyle daha önce tespit edilemediğini kaydetti. Derin, şu bilgileri verdi:
"İlk sonuçlar, höyüğün yaklaşık 1 metreye ulaşan bir alüvyonla örtüldüğünü ve alüvyonun altından günümüzden 8 bin yıl öncesine giden 3-4 metre kalınlığında Neolitik yerleşim olduğunu kanıtladı. Yeşilova Höyüğü'ndeki yerleşim, 4 kültür katından oluşuyor. Yüzey toprağının 4 metre altında kalan ilk yerleşim, günümüzden 8-9 bin yıl önce Neolitik Çağ'da (Cilalı Taş Dönemi) başlamış ve bu çağın sonuna doğru 8 bin yıl önce en zengin dönemine ulaşmıştır. Günümüzden 6 bin yıl önce Kalkolitik Çağ'da çoğunlukla Manda Deresi'nden geldiği anlaşılan yoğun sel felaketleri sonucunda terk edilerek, yeni gelen halk topluluklarıyla birlikte derenin üst kesimindeki Bornova Anadolu Lisesi ve yeni keşfettiğimiz Yassı Tepe Höyüğü'ne göç edilmiştir. 5 bin yıl önce, yerleşim alanının alüvyonla tamamen dolmasından sonra Yeşilova Höyüğü, bir Tunç Çağ mezarlığına dönüşmüştür."
İlk bulgulara göre, o bölgede, midye ve salyangozun yanı sıra sığır, domuz, geyik avlayarak tüketen, kısmen tarım yapan bir halkın yaşadığının anlaşıldığını belirten Derin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeşilova Höyüğü, derelerin bulunduğu zengin su kaynaklarına ve verimli bitki örtüsüne sahipti. Denizin daha içte olduğu bu dönemde insanlar, denizle barışık, çakmak taşlarını işleyerek kesici, delici, kazıyıcı aletler yapan bir toplumu oluşturuyordu. Yemeklerin pişirilip saklandığı da pişmiş toprak kaplardan anlaşılıyor."
Kazı sırasındaki buluntulardan, kadınların midyeleri ve taşları işleyerek kolyeler yaptıklarını, erkeklerin de taşlarla ok ucu gibi silahlar ürettiğinin anlaşıldığını kaydeden Derin, buradaki insanların, doğurganlığın simgesi olan Ana Tanrıça Kibele'ye taptıklarını sözlerine ekledi.

Kültür tarihi değişti
Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, "Bunlar İzmir'in içindeki ilk yerleşimcilerdir. Çevresi dağlar ve tepelerle çevrili İzmir'in ilk toplumu, bu verimli ovada ortaya çıkarak yayılmıştı" dedi ve İzmir kültür tarihinin bu kazılarla değiştiğini söyledi. İzmir kültürünün, 5 bin değil, 8-9 bin yıllık geçmişi olduğunun altını çizen Derin, şu görüşlere yer verdi: "Daha sonraki çağlarda kent halkın, ihtiyaçları doğrultusunda sırasıyla Smyrna ve Kadifekale'ye taşındı. Bornova Ovası'nda Yassıtepe'de 5 bin yıllık, Urla'da Çakallar Tepe'de
7-8 bin yıllık yeni yerleşimlerin varlığı ortaya çıktı. Bütün bu bulgulara göre, güçlü ve zengin bir geçmişe sahip İzmir toplumu, ilk kez Bornova Ovası'nda
filizlenmiştir."

http://ya2005.yeniasir.com.tr/10/30/index.php3?ka ...lum=gunluk


m.zafer
10 yıl önce - Pts 22 Mar 2010, 04:33

Arkadaşlar 5 senelik bi konuymuş ancak bu höyükle ilgili bilgisi olan birileri var mı acaba? Şu an herhangi bir çalışma var mı, malum İzmir'in ilk yerleşim bölgesi ve 8-9 bin yıl öncesine dayanıyor geçmişi, tarih turizmine yapılan yatırımların arttığı bu günlerde buranın durumunu öğrenmek istedim.

Rüveyda Karabudak
10 yıl önce - Cmt 19 Hzr 2010, 14:17

aynı şeyi Buca için de söylemişlerdi hadi bakalım. aynı fakülteyi paylaştığımız arkeoloji bölümünde emektar bir prof. 'un sözleriydi.

sonucunu merakla bekliyorum


EnderYıldırım
10 yıl önce - Cum 24 Eyl 2010, 22:14

Bornova Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu "Bornova Belediyesi Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Mimari Proje Yarışması"nın sonuçları belli oldu.


Arkitera


c.kazım.r
10 yıl önce - Cum 24 Eyl 2010, 23:30

Bornova'da geçtiğimiz günlerde 8200 yıllık mühür bulundu burada.

Ayhan
10 yıl önce - Cum 24 Eyl 2010, 23:34

Ben de Karşıyaka diye duymuştum

Ama esas bildiğim tabii Smyrna... Yeşilova'da bulgular netleştikçe, bilinmeyenler gün ışığına çıkacaktır.


Ertan Akyüz
10 yıl önce - Cum 24 Eyl 2010, 23:41

İzmirin Baş ilçesi Bornova olduğuna göre bu çok normal !

Ayhan
10 yıl önce - Cmt 25 Eyl 2010, 00:16

Alıntı:
İzmirin Baş ilçesi Bornova


Baş ilçe ne demek ?


c.kazım.r
10 yıl önce - Cmt 25 Eyl 2010, 00:17

ertan bey baş ilçe derken neyi kastettiniz?

cenk636
10 yıl önce - Cmt 25 Eyl 2010, 01:35

Birinci olan projenin görselleri.
(+)
(+)   (+)   (+)   (+)
  (+)   (+)   (+)   (+)   (+)sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet