Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Ekrem
12 yıl önce - Cmt 22 Ekm 2005, 19:43

@Kazandibi

Inönü projesi kesin yapilacak mi belli degil daha, izin bile cikmadi, bazilari gelecek sezonun ortasinda stad yikilacak diyorlar ama bence hepsi su an balon haberler...

Ama insallah yapilir proje, ben bir besiktasli olarak cok sevinirim...

Saygilar...

Turhan
12 yıl önce - Cmt 22 Ekm 2005, 22:04

Asagidaki lafindan dolayi arkadasima katiliyorum:
Alıntı:
...birde ülkenin tüm önemli yatırımlarını tek bir yerde toplamak hiç akıllıca değil. en ufak bir terslik, savaş, deprem vs. gibi şeyler olsa istanbul zarar görse tüm ülke mahvolur...

Bu lafa kalibimi basarim...Yatirim konusunda sadece güzelim Istanbuluma yüklenmek dogru degil.Madem olayi istedigimiz kadar dramatize edebiliyoruz, o zaman söyle diyeyim:
Cok sevdigimiz ve asik oldugumuz Istanbul'a bu kadar yatirim yapinca ilk cikacak savasta onu,bir daha elde edemezcesine (yakilip yikildigi icin) kaybedecegimiz kesin.Dogal Afetler ve savaslar oldugunu düsündügümüzde "TIM" verilerine göre Türkiye Ekonomisinin %45'ini sirtlayan Istanbul'a yatirim olayini abartmamaliyiz.Ankara haricinde (meclis orada oldugundan milli iradeyi devirmek icin) ilk hedef kesinlikle Istanbul olacaktir.Bu sehrin kapasitelerine daha fazla yüklenmemeliyiz  bence..Madem yatirim ve bölgesel kalkinmislik istiyoruz,tesvikler,vergi avantajlari ve altyapi sunumlariyla bu yatirimlari baska bölgelere cekmeliyiz.Türkiye'nin en büyük "en" leri Istanbulda.En büyük havalimani,en büyük bankacilik sektörü,en büyük tüketim,en büyük ihracat,en büyük GSMH vs.vs.Ben ce bu kadar "en" yeterince fazla...

Ama diger yandan,konuya dönecek olursak;Istanbuldaki bu projeler gecekondulari tasfiye etmek ve Istanbul'u yasanir bir sehir kilmak icin düsünülmüs projelerdir.Trafikten bezdik,sehir icinde yesil alan göremez olduk,evden ise gidebilmek icin iki kita katediyoruz,bu tarz projeler Istanbul'a göc edecekler icin degil de Istanbulda yasayanlar icin tasarlanmistir.Bu projeler gerceklestirildiginde ve o gecekondu semtleri halen Istanbul silüetini süslediginde (!) o zaman ben de komplekslilere katilacagim,cünkü bundan daha da akilci bir yol bilmiyorum.
Bu bakimdan,günün birinde Istanbul 70 milyon olacak diye korkmamali aksine colugum cogugumla güven icinde parkta jogging yapabilecegim diye sevinilmeli bence.

MehmetK
12 yıl önce - Pzr 23 Ekm 2005, 18:36

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

Zeytinburnu'nunda küçük bir alanda yapılmaya çalışılan kentsel donusum projesıne buyuk darbe vuracak bır proje bence
Neyi neye donusturuyoruz?
Ormanı,tarlayı,ciftligi kente donusturuyoruz bu mu oluyor kentsel donusum?

Bu sehrin su an kapladıgı alan 15 te alır 20 de
alsın demiyorum ama alabilir
E6 nın guneyi ile E5'in kuzeyinde kalan bant (cogunlukla) cekırge surulerı gibi gocmenler tarafından yagmalandı , bu insanlar kotu sehirler kurdular guzel sehrimizin etrafına

Olmuşa yapacak bir şey yok ,bu insanlar geri donemez
Ama kentsel donusumun amacı bu insanlara insanca yaşama alanları kazandırmak olmalı
Zeytinburnu'nunda baslanan projeler tüm bu varos kentlere sırayla yaygınlastırılmalı ve bu insanlar saglam kaliteli yapılarda yasamaya baslamalı ,10 sene surer 20 sene surer belki ama deger

Yeni sehirler kurmak ise bu sehri daha da cirkinlestirecek

Bunca insan bu yeni kentlere gidince simdi sehrin içinde kalan Sirinevler ,Gop ,kagıthane gb saglıksız yerlesimler duzelmeyecek ,bu tür yeni sehir projelerine baslanırsa simdiki varos kentler daha cok ihmal edilecek ,sehir daha da genisleyecek

Biz su anki sehrin sorunlarını cozecegimize yeni yerler yaratalım diyoruz
cok yuksek katlı yapılasmaya ızın verilsin ,tüm eski gecekondu yeni varos bolgeler yavas yavas yasanabilir sehirlere donussun

yeni bır cevreyolu yeni bir kopru daha yapmayalım ,mevcut olanları buyutelim gelistirelim birbirleriyle olan baglantılarını arttıralım ,Belgrad ormanı hep ormanımız olarak kalsın ,ciftlikler hep ciftlik kalsın

İstanbul'un bir sınırı olmalı!
yeni sehir kurmak isteyen başka yere gidebilir,Trakya Çanakkale bomboş yaparsın hızlı treni 1saat uzaklıktaki banliyölerden şehre gelir gider bu insanlar İstanbul'a daha fazla nüfus çekmek hatadır diyorum.

En son MehmetK tarafından Pzr 23 Ekm 2005, 18:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

umit1
12 yıl önce - Pzr 23 Ekm 2005, 19:31

Alıntı:
yeni bır cevreyolu yeni bir kopru daha yapmayalım ,mevcut olanları buyutelim gelistirelim birbirleriyle olan baglantılarını arttıralım ,Belgrad ormanı hep ormanımız olarak kalsın ,ciftlikler hep ciftlik kalsın

Mehmet Bey cok guzel soylemissiniz ama malesef benim artik iyice anladigim kadariyla bu tip dusuncelerin artik sadece adi Istanbul olan yerlesim biriminde uygulanmasina imkan ve ihtimal yok,benim dogum tarihim dun degil ve sizin soylediginiz seylere benzer seyleri neredeyse yarim yuzyildir kendi kulaklaklarimla duydum veya kendi gozlerimle okudum ama sonucu hepimiz goruyoruz herhalde,yani gorunen odurki 3.koprude yapilacaktir 5.side,Belgrat ormanlarida nostalji olacak ciftlikler, insan silolarina donecektir.

IStanbulda olanlar vede olacak olanlarin benzerleri bugun "gelismis" dedigimiz ulkelerde de olmustur ama ne zaman olmustur?
19.yuzyilin ikinci yarisinda !.
Onlarinda 100 kusur yil once yaptiklari,onlarinda pisman olup duzeltmeye calistiklari ve bir olcudede duzeltikleri hatalardan hic ders almayip onlarin 19.yuzyilda yaptiklari hatalari 21.yuzyilda tekrarlamaya calismak herhalde gelismenin bir geregi olsa gerekir.

Ekin Gerger

12 yıl önce - Pts 24 Ekm 2005, 01:23

bence gecekondular boşaltılsın ve içindekiler de böyle projelerle yeni yapılan konutlara taşınsın. gerekirse fakir insanlarımıza uygun ödeme koşulları sağlansın ve bu evler düşük aylık ücretler karşılığında teslim edilsin.

boşalan gece kondular yıkıldıktan sonra o bölgelere korular, parklar yapılabilir. hem şehir nefes alır, görüntüsü düzelir, hem de gecekondularda yaşayan insanlarımıza daha rahat bir yaşam tarzı sunulmuş olur.

böylece bu projeler de nüfusu arttırmamış olur.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet