Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul-Bursa-İzmir Hızlı Tren Projesi
« önceki   123 ... 678 ... 363738   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 7
Gökçe Aydın
8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 01:56

Alıntı:
hem ankara arasını 2,5 saatte alalım hemde izmir 2,5 saatte alabilelim gelin forumdaşlar,imza kampanyasını başlatalım ulaştırma bakanlığına sunalım,yeni başlık açalım imza kampanyası için ne dersiniz?


Unutmayalım ki İstanbul - Bursa hattında YHT Osmaneli üzerinden dolaşacak olursa, dünyada resmen tarih yazmış olacağız. İki büyükşehir arasını otobüsten daha uzun sürede kateden ilk yüksek hızlı tren bizimki olacak. Bu da dünya üzerinde fena bir karizma çizilmesi anlamına geliyor. Bakanlığa birşeyler yazılacaksa bu da dahil edilmeli.


batuhan34
8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 02:07

Yanlışınız var,bilimsel araştırmalar istanbul-ankara ve istanbul-izmir arasını 2,5 saat yani 150 dk lık süre zarfında kat edileceğini kanıtlamıştır,gebze-bursa arası 15 dk bişe alır hızlı trenle gebze-haydarpaşada 15 dk alsa yarım saat eder,taş koymaya uğraşmayın kanıtlanmış raporlar konuşuyor,bu gerici zihniyetler olmıyaydı şimdiye demir ağlarla örmüştük ülkemizi ulu önderinde emrettiği gibi

Gökçe Aydın
8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 02:11

Demek istediğim şu ki, eğer körfez köprüsünden demiryolu geçirmemekte ve İstanbul - Bursa arası demiryolunu taaa Osmaneli'nden dolaştırmakta ısrar edilirse o zaman İstanbul - Bursa arası YHT yolculuğu 2 saat sürecektir. Ama otobüsler bu yolu 1 saat 30 dakikada alacaktır. Yani otobüsten daha uzun sürede giden bir hızlı trenimiz olacaktır. Köprüden demiryolu geçecek olursa ise YHT İstanbul - Bursa arasını 1 saatte alabilecektir.batuhan34
8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 02:16

Pardon osmaneli dediniz yanlış anlamışım özür dilerim,körfez köprüsü şart,3 büyükşehirine hakim olamıyan yht olursa ne anladık türkiyenin hızlı tren atağından,inşaat başlıyana kadar vaktimiz var acele etmeliyiz

Ersin_35
8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 02:22

Ben yakın vadede Osmaneli üzerinden İstanbul izmiri bağlayacak bir hızlı tren yoluna razıyım. Hatta bursa-İzmir kısmı çift hatlı elektrikli 160 km hıza uygun konvansiyonel trenler ile birlikte YHT ninde kullanabileceği bir yolda olabilir. Yeter ki Türkiyenin en büyük ili ile en büyük 3. ili birbirine trenle bağlansın.
Ayrıca söylenmiş ya İstanbuldan otobüs 1.30 saatte bursaya varıyor. Nerden kalkınca varıyor. YHT 2 saatte nerden kalkınca varacak. Bunlarda önemli.


En son Ersin_35 tarafından Prş 25 Şub 2010, 02:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Gökçe Aydın
8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 02:55

Alıntı:
Ayrıca söylenmiş ya İstanbuldan otobüs 1.30 saatte bursaya varıyor. Nerden kalkınca varıyor. YHT 2 saatte nerden kalkınca varacak. Bunlarda önemli.


İkisi de Anadolu yakasından.Ayhan İmamoğlu

8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 03:08

otobüs ile tren aynı şeymi otobüsün hava şartlarına göre yada kaza felan varsa trafikte kalması gibi birşey var ama bu trende sözkonusu değil yani demiryollarını iyi işletirseniz her zaman zamanında varırsınız tabii demiryollarının ona göre yenilenmesi ve arttırılması gerekiyor

batuhan34
8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 11:49
Körfez köprüsünden demiryolu geçirilmesi şart (imza kampanyası)
EVET'e basanlar körfez köprüsünden demiryolu geçmesini istiyenleri oluşturuyor
Ahmet Emin Yılmaz-Bursa Gazeteciler Vakfı Başkanı :

Körfez Köprüsü’nden raylı sistem hattının kaldırılmasını Karayolları Eski Genel Müdürü de “büyük hata” görüyor:

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu, yıllardır konuşulan bir proje. Daha açık söylemek gerekirse, son 20 yıldır Türkiye’nin gündeminde. O nedenle 20 yıldır iktidarlar hep bunu konuşuyorlar. 20 yıldır gelen her iktidarın gündeminde bu proje var.
Çünkü…
Bugün için hem finansman olarak, hem de hedefleriyle Türkiye’nin en önemli yatırımı.
377 kilometresi otoyol, 44 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 kilometrelik bu büyük otoyol projesinin 6 milyar dolara mal olması bekleniyor.
Başlanmasından itibaren 7 yıl içinde bitirilmesi hedeflenen proje tamamlandığında Bursa-İstanbul arası 1-1.5 saate, Bursa-İzmir arası 2.5-3 saate inecek. Otoyolun bir başından diğerine olan İstanbul-İzmir ulaşımı ise 4 saatte yapılabilecek.
Projenin en önemli ayağını ise İzmit Körfezi üzerine yapılacak köprü oluşturuyor. Yalnızca bu köprünün maliyeti 2.5-3 milyar dolar olarak hesaplanıyor.
Ne var ki…
İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol projesinin en önemli ayağını oluşturan Körfez Köprüsü’nden raylı sistem hatları müteahhitlerin isteği üzerine, maliyeti yükselttiği gerekçesiyle çıkarıldı.
Oysa…
Başlangıçta projede yer alan köprüdeki raylı sistem hattı, hem Ankara-İstanbul Hızlı Tren projesini mesafeyi kısaltması nedeniyle ilgilendiriyor, hem de hazırlığı yapılan İstanbul-Bursa-İzmir Hızlı Tren Projesi için de yaşamsal önem taşıyordu.
Bu değişikliği…
Yani Körfez Köprüsü’nden maliyet gerekçesiyle raylı sistem hatlarının çıkarılması değişikliğini 2yıl kadar önce ilk fark eden İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin oldu.
Biz de…
Konuyu ve Şahin’in çırpınışlarını, o sıralar yazdığımız Olay gazetesi sütunlarından Bursa kamuoyuna ilk duyuran olduk.
Bursa kamuoyu bu tartışmaya katıldı ve raylı sistem hattının yeniden köprüye eklenmesi için destek verdi. Siyasiler de bu desteğe katıldılar.
Konuya destek verenler; yap-işlet-devret modeliyle aldıkları projenin maliyetini düşünen müteahhitlere karşın, köprüdeki raylı sistemin devlet finansmanı ile yapılmasını da gündeme getirdiler.
Bu da kamuoyundan destek gördü.
Gelin görün ki…
Projenin yapımını üstlenen müteahhitlerin arzusunun önüne geçilemedi ve raylı sistem köprüden kaldırıldı.
Ama…
Her şeye ve yapılan tüm spekülasyonlara karşın umutlar bitmiş değil. Yani, köprü inşaatı başlayana dek umut var.
O nedenle…
Köprüye raylı sistemin devlet yatırımı olarak yeniden eklenmesi istekleri de, girişimleri de gündemdeki yerini koruyor.
İşte…
Tam bu süreçte Ekonomist dergisinin son sayısında İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu projesi geniş olarak ele alındı.
Süreci ve gelişmelerini ayrıntılarıyla ortaya koyan yazının bir bölümünde Karayolları Eski Genel Müdürü Atalay Coşkunoğlu’nun da görüşleri var.
Üstelik…
Coşkunoğlu doğrudan doğruya Körfez Köprüsü’nden raylı sistem hatlarının kaldırılmasına tepki gösteriyor.
Açıklamasında…
Türkiye’nin gelecek 50 yılındaki ekonomik faaliyetlerini etkileyecek demiryolu sisteminin geliştirilmesi bakımından demiryolu güzergahının İzmit Körfez Köprüsü üzerinden geçirilmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Coşkunoğlu’nun açıklamaları çok önemli.
Söylediklerini…
Ekonomist dergisinden aynen aktarıyoruz:
“Köprü üzerindeki raylı sistemin getireceği maliyet artışı, sistemden beklenen kamu yararının büyüklüğü karşısında, ihmal edilecek seviyededir.
Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin en önemli bölümü Bozüyük-Bilecik-Sakarya güzergahının geçtiği Mekece Vadisi ile İzmit-Gebze arasıdır.
Ankara-İstanbul Hızlı Tren güzergahının Bozüyük’ten itibaren değiştirilip, Bursa istikametine doğru alınarak İnegöl-Yenişehir-İznik güzergahını takip ederek İzmit Körfez Köprüsü üzerinden geçirilmesi halinde, yapım maliyetlerinde önemli tasarrufların sağlanması mümkün olacak.
Bununla birlikte, 533 kilometre olan güzergah boyu 478 kilometreye inecek. Bu hattaki ulaşım süresinin de 3 saatten 2.5 saate inmesi mümkün olacak.
Ankara-İstanbul Hızlı Tren hattının Bozüyük’ten sonra Bursa yönüne değiştirilmesi halinde, Yenişehir ile Bursa arasına yapılacak olan 50-55 kilometre boyunda bir demiryolu ile hem Ankara, hem de İstanbul Bursa’ya hızlı tren hattı ile bağlanmış olacak.
İzmit Körfez Köprüsü üzerinden geçen ve Bursa’ya kadar yapılan hızlı tren hattının İzmir’e kadar uzatılması halinde; yaklaşık 500 kilometre civarında olacak olan hızlı tren yolu ile İstanbul-İzmir arasını 2.5 saatte kat etmek mümkün olacak.”
••••••••••
Görüldüğü gibi…
Projenin hazırlanışında emeği olan, o nedenle de tüm ayrıntıları bilen Karayolları Eski Genel Müdürü Atalay Coşkunoğlu çok önemli şeyler söylüyor.
Söylediklerinin içinde projenin Bursa’yı ilgilendiren yanının büyük olduğu da ortada.
Bu durumu…
Bursa’dan seçilmiş kontenjan adayları arasında Bursa için en çok çalışıp en sıkı bağa sahip kontenjan milletvekili özelliğini taşıyan ve döneminde iz bırakan milletvekili olarak Bursa’nın siyaset tarihinde yerini alan; en önemlisi hem Bursa’yı ilgilendiren konular, hem de Bursa’daki dostlarıyla ilişkisini hiç kesmeyen Bursa Eski Milletvekili Kenan Sönmez’le de konuştuk.
Geçen hafta Bursa’ya gelişinde, gazeteci kimliğiyle Sönmez şu uyarıyı yaptı:
“Körfez Köprüsü’nden demiryolu hatlarının çıkarılması çok önemli bir konu. Bursa basınının ve Bursa’da siyaset yapanların en önemli görevi bu konuyu takip etmek olmalı.”
Böyle düşünmesinin nedeni şu:
“Proje Bursa’yı hızlı trenle Ankara ve İstanbul’un yanında İzmir’e de bağlayacak. O nedenle, etkisi ve katkısı çok büyük bir proje olarak görüyorum ve Körfez Köprüsü’nde demiryolu hatlarının mutlaka bulunması gerektiğine inanıyorum.”
Şu sözleri de bir mesaj:
“Bursa elbette Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri. Ama bu proje sonrasında önemi en az yüzde 50 daha artar. O bakımdan, basın ve siyasetçilerin yanı sıra Bursa Ticaret ve Sanayi Odası için de çok önemli bir gündem maddesi olmalı ve sürekli takip edilmeli.”
Şunun da altını çizdi:
“Henüz her şey bitmiş değil. İnşaat başlayana kadar değişiklik yapılıp demiryolu hattının köprüye yeniden konması mümkün. Eğer Bursa kenetlenir ve birliktelik gösterirse bunu başarır diye düşünüyorum. Bunun da yapılabileceğine inanıyorum. Çünkü Bursa’nın potansiyelini çok iyi biliyorum.”
Oylamaya açıyorum,şöyle hedef 1000 kişiyi yakaladıkmı,veririz ulaştırma bakanlığına ama köprü inşası başlamadan yollamalıyız,gecikirse şansımızda kalmıyıcak bu türkiyenin hızlı tren atağından 3 büyükşehir yararlananmıcak tam anlamıyla
Proje bu şekliyle ankara-istanbul 150 dk(2,5 saat)Sakarya üzerinden bazı seferlerde giderse,bölgesel ada ekspreside,hızlı tren bursa üzerinden ankaraya gittiğinde işler,sıkışıklık giderilir.
izmir-istanbul 150 dk(2,5 saat)alacaktır.


En son batuhan34 tarafından Prş 25 Şub 2010, 12:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Murat Caner
8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 12:02

Alıntı:
Körfez Köprüsü’nden raylı sistem hattının kaldırılmasını Karayolları Eski Genel Müdürü de “büyük hata”


İş başındayken konuşmayıp işten atılınca aslan kesilen bürokrata adam demem.


batuhan34
8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 12:10

Oylamaya açıldığında şıkkı değiştiremiyorum ama konuda belirttim evet diyenler körfez köprüsünden demiryolu geçişini istiyenleri oluşturuyor gökçe beysayfa 7
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 678 ... 363738   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM