Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Atatürk'ün mal varlığı ve mirası
123 ... 495051   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
Orhan Kınık

7 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 19:22
Atatürk'ün mal varlığı ve mirası
Ufuk BOLAT

7 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 19:36

Alıntı:
Atatürk, ülkenin en büyük topraklarına sahip gayri menkul zenginiydi. Arazilerinin toplam büyüklüğü 154 bin 729 dönümü geçiyordu. Ankara’da, Silifke’de, Tarsus’ta, Dörtyol’da, Yalova’da dev çiftlikler kurdurmuş ve bu çiftliklerde modern tarım teknikleriyle köylüye örnek olmak istemişti. Bu çiftliklerin gelirini ise 1927 ile 1937 tarihleri arasında CHP’ye bırakmıştı. Bu çiftlikler aracılığıyla süt, tereyağı, yoğurt, peynir imalathaneleri, pulluk ve bira fabrikaları, sebze ve meyve bahçeleri kurulmasını sağlayan Atatürk, bu çiftliklerin ürünlerini parayla satın alıyordu.


Alıntı:
Atatürk, Çankaya Köşkü’nün tüm masraflarını ve sayıları 100’ü bulan Köşk görevlilerinin yemek harcamalarını cebinden ödedi. Harcırah almadı. Maiyetindekilerin bütün yolculuk harcamaları da yine onun kişisel hesabından karşılanırdı.
Atatürk, özellikle Dolmabahçe’de olduğu dönemde maaşının masraflara yetmediği dönemlerde çevresinden borç alırdı.


Alıntı:
Atatürk, döneminin en zengin sanayicilerinden biri olarak da görülebilirdi. Bağışladığı tesisler arasında 1 bira fabrikası, 1 malt fabrikası, 1 buz fabrikası, bir gazoz fabrikası, 1 tarım aletleri fabrikası, 2 pastörize süt fabrikası, 2 yoğurt imalathanesi de vardı.
Tuttuğu günlüklerinin sekizi kendisine gelen hediyelere dairdi. Devlete miras kalan bu mücevherler arasında ise 10 kol düğmesi, 3 saat, 3 saat zinciri, 4 adet köstek vardı.

Ne kadar ayrıntılı ve ne kadar şeffaf değil mi? Bu şeffaflık Atatürk’ün şu sözlerinde gizliydi:
“İnsan hürriyet vasıtası olarak servete sahip olmalıdır. Yoksa servete esir olmak için değil.”


Kaynak: http://www.tempodergisi.com.tr/kose/ridvan_akar/09869/

Bunları göz ardı ederek servetini çok göstererek, Atam'ı karalamaya kalkmayın.


Orhan Kınık

7 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 19:40

Alıntı:
Bunları göz ardı ederek servetini çok göstererek, Atam'ı karalamaya kalkmayın
Yukardaki serveti yok diyorsan haklısın. O dönemde Mustafa Kemal'den daha zengin kim vardı söyle de bilelim. Zengine zengin demek karalamak mı oluyor ?

Gerçekten çok komik ithamlar bunlar. Ve merak ediyorum o kadar serveti nasıl edinmiş?

Umarım bilgilenme ihtiyacımdan dolayı zırva ithamlarda bulunan çıkmaz.Ufuk BOLAT

7 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 19:44Orhan Kınık

7 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 19:50En son Orhan Kınık tarafından Prş 18 Şub 2010, 19:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Mehmet İslam
7 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 19:50

Alıntı:
Bunları göz ardı ederek servetini çok göstererek, Atam'ı karalamaya kalkmayın.

Savaştan yeni çıkmış bir millet ,maddi manevi ağır kayıplar verilmiş. Mustafa Kemal, bunca ekonomik darboğaza rağmen hem Osmanlı'nın borçlarını ödemiş hem de böyle astronomik bir servete sahip olabilmiş. Rahmetli çok girişimci bir insanmış vesselam.Ayda 7 bin lira gibi bir maaşla bu kadar yatırım yapabilen başka bir insan var mı?Ufuk BOLAT

7 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 19:55

Alıntı:
Liderlerin mal varlığının çokça konuşulduğu şu günlerde, serveti tartışılamayacak tek isim Mustafa Kemal’di. Atatürk’ü bu tartışmadan azade kılan, “Atatürk’ü Koruma Kanunu” değil, tüm mal varlığını yine milletine bağışlamasıydı. Peki, Atatürk’ün parayla pulla ilişkisi nasıldı? Gelmiş geçmiş bütün liderlerden daha zengin olan Atatürk, bu serveti nasıl edinmişti?

Mustafa Kemal’in birazdan dökümünü yapacağımız servetinin kaynağı Hint asıllı Müslümanların “Hilafet Fonu”ndan yolladığı yardımlardı. Bu parayı “İslam’ın Kılıcı”na yollayan Hint asıllı Müslümanlar, Kurtuluş Savaşı’nın finansmanında kullanılmasını istemişlerdi. Atatürk ise Hilafet’i kaldıracağı bir aşamada “başa kakılacağı” endişesiyle bu paraya dokunmamıştı.


O günkü partiyle bugünkü ismi aynı olan parti, aynı mı sanıyorsunuz.
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin devamı olan partiyle bugünkü çözümsüz partinin alakasının olup olmadığı tartışılır.


veli küçükayvaz
7 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 19:56

Alıntı:
Mustafa Kemal hayatta iken Türkiyenin en zengin kişisiydi. Mal varlığı olağanüstü büyüktü. Gayrimenkul zenginiydi. Türkiyenin en büyük sanayicisi idi.

Doğruluğu tartışılacak kırkdokuz kalemlik şahsi servet ne oldu?
Tek kanuni mirasçısı kız kardeşine bu servetten ne kaldı?
Atatürk e ait olduğu iddia edilen bu servetin dökümünü yaptıktan sonra akibeti hakkında bilgi vermeyip, sadece;
Atatürk döneminin en zenginiydi
Mal varlığı olağanüstü büyüktü,
Gayrimenkul zenginiydi,
Türkiyenin en büyük sanayicisi idi.
Demekteki amaç nedir?


Orhan Kınık

7 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 19:59Orhan Kınık

7 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 20:05En son Orhan Kınık tarafından Prş 18 Şub 2010, 20:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sayfa 1
123 ... 495051   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET