Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Son 10 yılda Türkiye'de neler değişti
« önceki   123456 ... 262728   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
gürsel6855

4 yıl önce - Cum 29 Oca 2010, 19:50

Büyükşehirlerimizin çoğunda raylı toplu ulaşım var.İstanbul,Ankara,İzmir metro ile tanıştı.Ana arterlerin de çoğu artık duble yol.Bir de şu trafik kazaları olmasa.

Mert Akgün
4 yıl önce - Cum 29 Oca 2010, 20:00

Yaşam standartlarımız yükseldi.
Türkiye gündem belirleyen ülkelerden biri oldu

fatih civelek
4 yıl önce - Cum 29 Oca 2010, 20:15

Bugün Türkiye'de Doğu Avrupa ülkelerine göre kat be kat demokrası var. Tüm ülke şantiye halinde, yollar, raylar, otogarlar, toki sayesinde herkese ev kazandırılmaya çalışılıyor, havaalanları da ard arda planlanmakta, okullar kazandırılıyor, öğrenci önlükleri, okul kitapları bedava dağıtımı, kömür ve odun derken tüm ülke 24 saat hareket halinde.

Ama bir sonra ki on yıl için neler arzu ederdim:

- Türkiye'nin hiç bir okulunda artık soba tezek görmek istemiyorum derdim.
- Ülkede tüm binalar izolasyonlu olsun isterdim.
- Köy evelerine kadar yalıtım/izolasyon, çünkü biz dışarıda ki havayı ısıtıyoruz.
- Yeni nesil çocuklarımız artık evelerinde üşümeyecekler demek isterdim.
- Güneş bolluğu olan bir ülkede artık şu kahrolası teknolojiden faydalanıp hertarafa, evelerin çatısına kadar güneş panelleri isterdim.
- Otoyollarımız tümüyle ışık direkleriyle donatılmasını ve güneş enerjisiyle çalışmalarını isterdim.
- Herşeyimizi kendimizin üretmemizi ve yurt dışına satmamızı isterdim. Uçağından, vagonlarına kadar.
- Ülkemizde yıllık 100.000 proje üretilmesini isterdim. Üniversitesinden, çiftçisine kadar.
- Hiç bir çocuğumuzun yırtık ayakkabılarla okula gitmemesini isterdim.
- Ülkemiz artık kendi petrolünü üretip dışa bağımlılığın yok olmasını isterdim.
- Türkiye'nin uzaya kendi astonotunu yollamasını isterdim. Türkonotların olmasını isterdim.
- Artık Deniz Müsteşarlığın bir Bakanlık Statüsüne kavuşmasını isterdim.
- Her ilimizde, beldemizde, kültür merkezlerinin olmasını isterdim.
- Engebeli arazılerde olan köylerimize adam akıllı köprüler olmasını isterdim.
- Kentlerimizin çarpık kentleşmenin ilerlemesini kırıp estetik görünüme kavuşmasını isterdim.
- Teknoloji satan ülke olmak istiyoruz derdim.

..

Bazıları korkuyor eğer bu hükümet bir seçimle tekrar iş başına gelirse kesintisiz 14 yıl, Cumhurbaşkanı'na kadar, bizi yönetecek diye?

Peki sorarım ben 50 yıl boyunca Demirel'ler Ecevit'ler gördük te 14 yıl mı göze batıyor

Saygılar
fatih civelek

Mehmet Dabak
site denetçisi

4 yıl önce - Cum 29 Oca 2010, 20:41

Emeklilerin her ay veya üç ayda bir maaş kuyruklarında yaşadıkları çileler yok artık. Rametli anacığımı bir kaç kez sıraya girmesi için sabahın erken saatlerinde götürmüş olduğumdan biliyorum, rezliliğin daniskasıydı diyebilirim.

Ayrıca muayene ve ilaç alma kuyruklarının da artık olmadığını görüyorum. Emekliler, istedikleri hastane'de muayenelerini yaptırabiliyor olmaları da önemli bir yeniliktir.

Gittikçe Dünya'nın cazibe merkezi olur hale geldik. UEFA şampiyonlar liği Finali, Formula-1 otomobil ve Moto-GP Motorsiklet yarışları, Izmir Üniversiade Yaz Oyunları gibi uluslararası organizasyonlar Tükiye'nin tanıtımına büyük katkı sağladı. Ayrıca 2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları Ülkemiz de gerçekleşecek.

Kimlik numarası uygulaması ile bir çok yerde işlerimizin daha hızlı halledilmesi kolaylığı getirildi.

NATO,OECD,IKÖ,IKÖPAD,AVRASYA ISLAM şürası gibi çok sayıda uluslararası organizasyona Türkiye ev sahipliği yaptı, yapar olduk.

Boğaz tüp geçişi Marmaray hayata geçiyor' ki, bu birçok insanın rüyalasında görebileceği bir gelişmedir.
Faizlerin, % yüzellilerden çok, çok aşağılara inşini yaşadık. Kişi başına düşen Milli gelir 3500 $ sınırından 10 bin $ seviyelerine geldi. Eflasyon ilk kez tek rakama düştü.

Aslında eklenecek birçok yenilikler ve değişiklikler var da, buna zaman müsait değil, ayrıca çok uzun olacağından kimsenin ilgisini de çekeceğini sanmıyorum. Insanoğlu nankördür ve unutkandır, zaman geçtikçe de herşeyi birçırpıda unutuverir. Geçmişe mazi denilir dedikleri gibi !!

Neyseki başlık son 10 yılda Türkiye de neler değişti diye sorularak açılmış. Son 30 yıl da Türkiye'de neler değışti diye sorulmuş olsaydı, halimiz haraptı yani. Yaz, yaz bitiremezdik herhalde.

Iyiyiz, iyiye doğru da gitmekteyiz, halimize şükür edelim ve mücadeleyi de elden bırakmıyalım. Son 10 yılda ki hızımızla devam edebilirsek çok dah iyi duruma geleceğimize, çok daha iyi durumda olacağımıza inanıyorum.

( çok mal haramsız, çok laf yalansız olmazmış ) Ben de daha fazla uzatıp yalan söylemeğe başlamadan satırlarıma nokta koyuyorum.

selim53
4 yıl önce - Cum 29 Oca 2010, 20:54

10 yıl önce bahçede ki 1 kilo yaş çay ile 5 ekmek alınıyordu şimdi 1 ekmek bile alınamıyor son 10 yılda yaş çay fiyatlarına kuruşluk zamlar yapılırken diğer ürünler aldı başını gitti eskiden 1 kilo yaş çay 1 kilo zeytin alıyordu zeytinin kilosu şuan 8 lira yaş çayın 75 kuruş ülkemizde en az zam alan gıda çay oldu eğer çaya diğer ürünler gibi zam yapılsaydı şuan 1 kilo siyah çayı vatandaş 30 lira veya 40 liradan alıyor olabilirdi

ÖZTÜRK_Y77
4 yıl önce - Cum 29 Oca 2010, 21:15

Türkiye son 10 yıl değil ancak son 8 yılda hızlı bir atılım gerçekleştirdi
Senelik %80-90 Enflasyonlara alışık olan Türkiye’mizin insanı şu anda %6 ile 7 arası enflasyon oranı ile yaşamakta
10 Sene önce 20 milyar dolar ihracatı başarı zannedenler Şu anda 100 milyar dolar ihracat yapan bir Türkiye ile karşı karşıyalar YETERLİMİ HAYIR YETERLİ DEĞİL YENİ HEDEFLER SIRADA
Senelerce bitmeyen Karadeniz otoyolunu Bu hükümet 5 _6 sene içinde bitirip hizmete açtı
Hızlı tren projeleri ardı ardına hayata geçmeye başlıyor
Hani demir ağlar ile ördüğümüz memlekete 1938 den sonra tren yolu yapılmamıştı şu hükümet sayesinde yeni modern tren yollarına kavuşuyor memleketimiz
Milletin canını düşünen kim yıllarca yol yapımına önem verilmemesi yüzünden trafik kazaları oluyordu şimdi memlekette çift yollar ve otobanlar yapılmakta kaza oranlarında bile düşme var
Eskiden savunma bakanlığı bütçeden en fazla payı alırken şu anda Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı en büyük payları bütçeden almaktalar

VE EN SON DİYECEĞİM NOKTA BU ÜLKEDE BAŞBAKANLIK YAPAN BİR KİŞİ BULGARİSTANDA KUMAR MASASINDA YUMRUKLANIP(Mesut Yılmaz) BURNU KIRILMIŞTIR VE HATTA VE HATTA BU BAŞBAKANI BİR MEDYA PATRONU PİCAMALARI İLE KARŞILAMIŞTIR
ŞİMDİKİ BAŞBAKANIMIZ(Recep Tayyip Erdoğan) O PİCAMALININ PACASINI ALDI ŞİMDİ KIZINA DEVRETTİ HOLDİNGİNİ VE BİR KENARA ÇEKİLİP YENİLGİSİNİ KABUL ETTİ O PİCAMALI
Eskiden gündemi belirleyenler sahtekâr medya patronları ve kodamanlardı şimdi ise gündem onların aleyhine döndü demek ki memlekette çok şey değişmiş

Ayhan Sahin

4 yıl önce - Cum 29 Oca 2010, 21:23

10 yilda türkiyede cok seyler degisti yollarimiz degisti hizli trene önem verildi paramiz pul olmaktan cikti dis ülkelere karsi durusumuz degisti buna benzer yüzlerce sey degisti ben bunlari kac bin Km uzaktan görebiliyorum ne yazikki bazilari hem faydalaniyor hemde göremiyor -görmemezlikten geliyor insallah bir gün mutlaka onlarda degisecek.

Hakan ERTÜRK

4 yıl önce - Cum 29 Oca 2010, 21:29

Alıntı:
bazilari hem faydalaniyor

Bizler faydalanamayanlardanız Hacım.
Boşverin siz, faydalanın!
Biz doğru bildiğimizden şaşmayız, faydalansak da faydalanamsak da

alican3565
4 yıl önce - Cum 29 Oca 2010, 21:47

Herşey değiştide kaskafa beyinler bir türlü değişmedi

meisje
4 yıl önce - Cum 29 Oca 2010, 22:10

son 10 yılda türkiye'nin altyapısının geliştiği bir gerçek.ama alım gücü çok düştü.özellikle 2001 ekonomik krizinin bunda çok büyük etkisi var.akp geldiğinde alım gücü %62 iken bugün %56'ya düştü.arkadaşlar alım gücünün sürekli düştüğü bir gerçek.arkadaşlar benim dedem 1989'da bankadan emekli olduktan sonra kendine iki daire aldı tazminat parasıyla.dedemler 2 sene önce o dairelerden birini 120 milyara sattılar.bizim şirkette banka emeklisi var.3 sene önce iş bankasından emekli olmuş.bizde finans işleriyle ilgileniyor.emekli olduğunda banka müdürüymüş.aldığı emekli tazminatı 110 milyar.şimdi o parayla iki daireyi bırak depreme dayanıklı bir daire alamaz.şimdi emekli olan bir adamın birşeyler almasını bırak evini geçindirmek için çalışmaya devam ediyor.babam hep anlatır zaten eskiden alım gücünün daha yüksek olduğunu.ben 1992 doğumlu olduğum için o dönemleri yaşamadım.ama kitaplardan okuduğum kadar 90'lı yıllarda türkiyedeki siyaseti ve ekonomiyi öğrenmeye çalışıyorum.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET