Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ayhan
14 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 00:58
İzmir'e doğalgaz geliyor... - [ŞEHİR]

Alıntı:
İzmir'de doğalgaz dağıtacak İzmirgaz A.Ş., konutlara yönelik alt çalışmaları ve abone kayıtlarına önümüzdeki ay başlanacağını açıkladı. Firma, 2006 sonuna kadar, 150 bin eve doğalgaz götürmeyi planladı.
Şirket yöneticileri, ilk kullanımın Mavişehir'de olacağını, Aliağa, Kemalpaşa, Balçova, Karşıyaka, Çiğli, Torbalı, Konak, Gaziemir, Narlıdere, Bornova, Buca, Menemen, Tire, Güzelbahçe, Menderes'e de 18 aya kadar bağlantıların tamalanacağını belirtti. 60 ay içinde de İzmir'in tamamında konutlara doğalgaz ınulaşacağı ifade edildi. Toplam 4 bin 500 kişilik iş imkanı yaratacağı bildirildi.

Kaynak: Milliyet

Haldun34

14 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 08:33

Mavişehir'e doğalgaz giderse merkezi kazan yapılması daha mantıklı her binaya yani. Yoksa her daireye kombi, bağlanması vb, çok sinir bozucu...
İstanbulda yaşadık bu olayı.

Kemal Kurtuluş
14 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 12:27

Dilerim gelir!

VolkanAtalay
14 yıl önce - Sal 18 Ekm 2005, 12:34
narlıdere balçova..?

şimdi son çıkan haberlerde doğalgazın narlıdreye kadar geleceğini belirtiyorlar..bi taraftanda valilik ve belediye termalin yaygınlaşması için yoğun çaba harcıyor gibi görünüyor bu bence bir çelişki narlıderede oturuyorum ve termalle ısınmak istiyorum..burada madem bir termal imkanımız varken doğalgazla ısınmak istemem sonuçta bu dışarıdan aldığımız bir kaynak...hem izmirde termalin yaygınlaşması izmiri bu alanda bir ilk yapar diye düşünüyorum ..termal kent izmir..hem termal tuzimin gelişmesinde katkıda bulunur..madem bu şehri turizm kenti yapmak istiyoruz

Mert Doğan
14 yıl önce - Çrş 19 Ekm 2005, 18:10

Arkadaşlar gerçekten bilmediğim bir durum var.

İzmir'de doğalgaz yokmuydu?  Yani neredeyse son 10 yıldır izmirden daha küçük bazı şehirlerde bile  doğalgaz kullanıyo. Ben izmirde de doğalgaz var diye biliyodum. Bu konuyu biraz açabilirmisiniz?

İzmir'e doğalgaz geliyor diye başlık atılmış ama doğalgaz kullanan yerleri vardıda çok az kişi tarafından kullanılabildiği için mi bu yazıya böyle bir başlık atıldı?

Ayhan
14 yıl önce - Çrş 19 Ekm 2005, 19:11

Hayır İzmir'de doğalgaz yoktu. Atatürk Organize Sanayi hariç kullanılmıyor...

Taha
14 yıl önce - Prş 20 Ekm 2005, 01:19

Izmir'de dogal gaz olmayisi sasirtici peki niye bu zamana kadar izmire dogal gaz gelmedi ?  

HAKAN©

14 yıl önce - Prş 20 Ekm 2005, 10:30

Sitedeki bazı başka başlıklarda da İzmir'li üyelerin serzenişlerini okumuşsunuzdur. Hep deriz ki Ankara bizi "üvey evlat" gibi görüyor diye. İşte size ıspatlarından birisi. Bugüne kadar doğalgaz gelemedi İzmir'imize. Çiğli'deki Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ne bile işadamlarının müthiş baskıları sonucu getirildi.

Bülent
14 yıl önce - Pzr 23 Ekm 2005, 18:46

Alıntı:
DOĞALGAZA BAŞVURULAR BAŞLIYOR. İLK ABONE MERKEZİ 31 EKİM'DE KARŞIYAKA'DA AÇILIYOR
Jeotermalden ucuz olacak

İzmirgaz Yönetim Kurulu Üyesi Ensari, ay sonunda Mavişehir'de ilk kazmayı vuracaklarını belirterek, "180 dolarlık kayıt bedelini de 6 taksitte alacağız" dedi

İzmirgaz Yönetim Kurulu Üyesi Birol Ensari, İzmir Şehiriçi Doğalgaz Hattı Projesi kapsamında doğalgaz dağıtımı için Ekim sonuna kadar Mavişehir'de ilk kazmanın vurulacağını belirterek, "31 Ekim'de Karşıyaka'da ilk abone merkezini açarak üye kayıtlarımıza başlayacağız" dedi.
Kolin-Limak ve Türkerler İnşaat, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve işadamı Birol Ensari'nin ortaklığıyla kurulan İzmirgaz'ın bu yıl içinde 15 bin konutu doğalgaz kullanıcısı yapacağını dile getiren Ensari,
Yeni Asır Yayın Grubu Başkanı Osman Gençer'i ziyaretinde, bayramdan sonra Karşıyaka, Kemalpaşa, Torbalı, Gaziemir, Aliağa başta olmak üzere açacakları 12 abone merkezi ile kayıt işlemlerinin başlayacağını söyledi.

150 bin konuta
Yıl içinde 15 bin konuta, 2006 yılı içinde ise 150 bin konuta ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Ensari, doğalgazın kullanıcılar için jeotermal enerjiden daha ucuz olacağını ifade etti. Ensari, şöyle konuştu:
"Jeotermalin yıllık ücreti 888 YTL'dir. Doğalgazın ise sadece 340 YTL. Ayrıca 100 metrekarelik bir konuta jeotermalin bağlantı bedeli 2 bin YTL'dir. Her 1 metrekarelik artışta ise 16 YTL ek para alınıyor. Yani 200 metrekare büyüklüğündeki bir eve jeotermalin bağlanması 3 bin 600 YTL'yi buluyor. Doğalgazda ise bu rakam 200 metrekarelik bir ev için sadece 180 dolardır. Ayrıca 201 metrekare ev ile 300 metrekare ev için alınan para da aynıdır."
İzmirliler'e kolaylık sağlamak için 180 dolarlık kayıt bedelini 6 taksitte alacaklarını da müjdeleyen Ensari, Halkapınar'da aldıkları Oto plaza inşaatını İzmirgaz Genel Müdürlüğü yaparak tüm çalışmaları buradan yürütüceklerini ifade etti.

Önce İzmirliler
60 ay içinde İzmir'in her sokağına ulaşmak ve konutların iç tesisat çalışmalarını tamamlamak için 15 müteahhit firma ile çalışacaklarını ifade eden Ensari, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) belirlediği koşullar var. Kendi tercihimize göre firma saçemiyoruz" diye konuştu. EPDK'nın belirlediği şartlara uygun firmalar arasından seçim yapacaklarını söyleyen Ensari, "Bu şartları taşıyan ve işinin ehli olan İzmirli firmalar tercih sebebi olur" dedi.
İhale sürecinde yaptıkları fizibilite çalışmaları sırasında, enerji tüketiminde İzmir sanayisinin Türkiye'de birinci sırada yer aldığını belirlediklerini kaydeden Ensari, şunları söyledi:

İlk sıraya yükselecek
"Bu yılın Eylül ayında yaptığımız araştırmalarda ise hiçbir ek yatırım olmadan mevcut yapı ile doğalgaz kullanımının yılda 2 milyar 50 milyon metreküp olduğunu belirledik. İstanbul'da bu rakam konut ve sanayi bir arada olmak üzere yılda 2 milyar 550 milyon metreküptür. Tamamlayacağımız proje ile 1-1.5 sene içinde İzmir en fazla doğalgaz tüketiminin olduğu şehir, İzmirgaz da en büyük doğalgaz dağıtım şirketi olacak."
Projede 300 milyon dolarlık altyapı çalışmasının gerçekleşeceğini vurgulayan Ensari, 3.5 milyar dolarlık iş hacminden tüm sektörlerin yararlanacağını belirtti.
Ruhsatı ve imar izni olmayan bölgeler dışında tüm İzmir'e 60 ay içinde doğalgaz hizmeti vereceklerini dile getiren Ensari, "1 milyon eşdeğer abone hedefliyoruz. Doğalgazın tanınmasıyla da abone sayımızın artacağına inanıyorum" diye konuştu.

Depremde herhangi bir sorun yaşanmaz
İzmir'de son günlerde yaşanan depremlerin de doğalgaz için bir tehdit oluşturmadığını ifade eden Ensari, Marmara depreminde büyük hasarın oluşmasına rağmen doğalgazdan kaynaklanan bir sorun yaşanmadığını söyledi.
Kalite ve depreme dayanıklılık konusunda asla taviz veremeyeceklerini vurgulayan Ensari, şu açıklamalarda bulundu: "Kuracağımız 12 abone merkezi ile İzmirlilerin ayağına hizmeti götüreceğiz. Bu merkezler on-line sistem ile Genel Müdürlüğe bağlı olacak. Ayrıca kurulacak caal-center, 187 doğalgaz acil servisi ile ekiplerimizle oluşabilecek sorunları ve tüm ihbarları anında değerlendireceğiz."

KULLANIM BEDELİ ÜCRETLERİ
Jeotermalin yıllık ücreti .........888 YTL
Doğalgazın yıllık ücreti...........340 YTL
200 metrekarelik bir eve
jeotermal bağlanma bedeli......... 3 bin 600 YTL
200 metrekarelik bir eve
doğalgaz bağlanma bedeli........... 180 dolar

FİYATI HEPSİNDEN UYGUN
100 metrekarelik bir dairede ısınma, mutfak ve sıcak su ihtiyacı için kullanımlarda yakıtların tahmini yıllık maliyetleri şöyle:
Doğalgaz.....347,37 YTL
Jeotermal....888,00 YTL
Kömür...... 915,00 YTL
Motorin..... 1940 YTL
Lpg (dökme propan)... 1649,25 YTL
Elektrik... 1620,73 YTL
Kalorifer yakıtı... 1431,03 YTL
Fuel oil... 1179,48 YTL

http://ya2005.yeniasir.com.tr/10/23/index.php3?ka ...lum=gunluk

Bülent
14 yıl önce - Çrş 26 Ekm 2005, 11:54

Alıntı:
Doğalgaz için ilk kazma vuruluyor

Mavişehir'de başlayacak çalışmalarla yıl sonuna kadar 15 bin konuta ulaşılacak

HABER MERKEZİ

İzmir doğalgaz dağıtım ihalesini kazanan Kolin, Limak ve Türkerler İnşaat ortaklığı 'İzmirgaz', dağıtım için ilk kazmayı bugün Mavişehir'de vuruyor. Mavişehir'in bu kış doğalgaz rahatlığına kavuşacağını belirten İzmirgaz yetkilileri, "Doğalgaz, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan basınç düşürme istasyonundan Mavişehir'e taşınacak" dedi.
Çalışmaların ilk adresinin Mavişehir olarak belirlenmesinin nedenin de basınç düşürme istasyonunun bu bölgenin çok yakınında bulunması olduğunu ifade eden yetkililer, "İstasyonla Mavişehir arasındaki bir kilometrelik mesafeye döşenecek boru hattı ile gaz dağıtılabilecek. Çalışmalar, Mavişehir'den Çiğli'ye, Bostanlı'ya ve Karşıyaka'ya doğru devam edecek" dedi.

150 bin abone
Altyapı çalışmalarının yalnızca bu bölgeyle sınırlı kalmayacağını ifade eden yetkililer, "Mavişehir'deki çalışmalar devam ederken, diğer 15 ilçedeki yatırımlara da başlanacak. Yıl sonu itibariyle 15 bin konut abone sayısı hedefliyoruz" dedi. Konutlara yönelik abone kayıt işlemlerinin gerçekleştirileceği ilk abone merkezlerininin 31 Ekim'de Karşıyaka ve Kemalpaşa'da açılacağını belirten yetkililer, "Abone merkezlerinde çalışacak personelin eğitim çalışmaları tamamlandı. 2006 yılı sonu itibariyle 150 bin konut abone sayısı hedefliyoruz. Kasım ayı içinde de Torbalı abone merkezinin açılışını gerçekleştirecek" dedi.

http://ya2005.yeniasir.com.tr/10/26/index.php3?ka ...lum=gunluk

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet