Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Restorasyon
« önceki   1234 ... 747576   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 3
A_Cüneyt
15 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2005, 18:14

Özellikle su anda Izmir'de olan arkadaslara sesleniyorum.
Bir zaman önce, tarihi Kemeralti'ni (binalari, komiklik derecesini kiran 1001 cesit kablolarin sagddan sola, yukaridan asagiya dolanmasini vs.) restore etme cabalari, projesi filan vardi.
Hatta binalarin badana boya islemleriyle ilgili misalleri de vardi.

Acaba su anda durum nasil ??? Universiade yaklasmak üzere, kapiyi calmakta elalem. Hani Universiade'ye kadar Kemeralti'ni güzellestirip, cagdas bir alis-veris ve eglence merkezi yapilacakti diye yazilmisti.

Merak ediyorum, acaba bu konuda herhangi bir ilerleme var mi ?´Bilgileriniz icin simdiden tesekkürler.


Mehmet YASA

15 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2005, 18:27

Kemeraltı'ndaki binaların cephe projeleri tamam ancak yasal prosedürlerden dolayı( Kurul'dan izin alma) hala başlayamadı. şuan pilot bir bölge için izin alındı ve izin alınan bu Adada uygulamara çok yakında başalanacak. Ben de size yapılan çalışmaların fotoğraflarını ve bilgilerini vericem. Ama maalesef önceki hesaplardaki gibi, Universiade'ye kadar bütün Kemeraltı cepheleri bitemeyecek sanırım.
bu arada Belediye çarşının yer döşemelerini değiştiriyor, baya yol katedildi.
illa Universiadeye kadar bitmesi önemli değil bence, önemli olan yapılması!


deniz74
15 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2005, 19:08

gecekondu ve apartman kesinlikle yasaklanmali. bu kadar apartman hastasi insanlar bilmiyorum nerde var?

Denem

15 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2005, 19:25
kemeralti


Kemeralti'yi restore edemeyeceklerini duyunca...

Zaten belediyeden ne beklenir demek dilimin ucuna geldi.

Ama su anda Izmir Belediyesi'nin yükünü de anlamak gerek.

Universiade'yi neredeyse tek basina organize ve finans ediyor. Dolayisiyla Izmir'in hem maddi kaynaklari hem de is yogunlugu olimpiyatlarla mesgul.

Arkeologlar da, yine Belediye'nin katkilariyla Agora'yi agustosa kadar iki kat yeniden yapmayi hedefliyorlar.

Yine de...

Duydugum kadariyla korfez bir sene evvele donmus, Kemeralti restorasyonlari aksamis, ve Anafartalar Caddesi'ndeki, antik kentin ustune kurulu kacak otopark yikilmayacak.

Kisa vadede, bu uc hususun halledilmis olmasi gerekiyordu.

Vefatindan bir sene sonra, Ahmet Pristina'nin degerini bir kere daha anliyoruz.


Mehmet YASA

15 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2005, 19:42

Sevgili Denem,

ilk 2 cümlen yanlış,katılmıyorum. o dilinin ucuna gelenler falan..Belediye çalışıyor, hem de yoğun.

Hem cepheleri restore edecek olan esnafın kendisi. belediye teknik olarak destek veriyor , nasıl yapacaklarını söylüyor, projelerini hazırlıyor, hatta gidip onların adına kuruldan izin alıyor(Tescilli olan yapılar için)..
Esnaf bunu gereksiz bir harcama zannediyor ve birtürlü girişmiyorlar yapmaya. İsteyen esnaf şuan cephesini yapabilir, belediyey gelip nasıl yapması gerektiğini öğrenerek. Uygulama aşamasında Belediye kontrolörlük yaparak yapıların projeye uygun olmasını sağlayacak.
Belediye buna karşılık yer döşemelerini yapıyor, aydınlatma, trafik, wc gibi diğer sorunları çözüyor..

Neyse..bakalım zaman neyi gösterecek. Umarım herşey güzel olur...

Büyük Başkan yaşasaydı belki herşey daha hızlı ve daha güzel olacaktı..
Rahmetli Başkanımız Ahmet Piriştina'nın haftaya bugün (15 haziran) ölüm yıldönümü. O gün de anacağız onu..


Denem

15 yıl önce - Cum 10 Hzr 2005, 19:40

İzmir Devlet Tiyatrosu - Milliyet

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bakımsızlıktan dökülen Konak'taki İzmir Devlet Tiyatrosu için önceki gün 500 milyar lira ödenek sözü verdi. Aradan 24 saat geçmeden bakım ve onarım çalışmaları başladı.DYO sponsor oldu

BİNANIN iç ve dış cephelerinin boyama işini, sponsor olan DYO üstlendi. İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Hülya Savaş, "Restore nedeniyle çok memnunuz. Bu konuda bize destek olan herkese çok teşekkür ederiz" dedi.


Mehmet YASA

15 yıl önce - Pts 19 Eyl 2005, 09:20

TARİHE SAYGI / YEREL KORUMA ÖDÜLLERİ-2005 SAHİPLERİNİ BULDU

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri – 2005” sahiplerini buldu.
22-28 Ağustos 2005 tarihleri arasında toplanan Seçici Kurul, aday yapıları bir gezi programı çerçevesinde inceledi, ödüle hak kazanan başvuruları belirledi.

Ödül Töreni; 17 Eylül 2005 Cumartesi günü İzmir Büyükşehir belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu'nda yapıldı.  


Kentli İzmirli dalında:

- A.Rıza Cakubey Evi - Yeni Foça

- Refika Çetin Evi - Yeni Foça

- Besim Uyal Evi - Urla


Basit Onarım dalında:

- Oteller Sokağı - Basmane, Konak

- Özel Misafirhane - Urla


Özgün İşlevin Korunduğu Esaslı Onarım dalında:

- Gordon Walker Evi - Foça

- Erol Satır Evi - Foça  


Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım dalında:

- Manolya Yaşlılar Evi - Buca

- Carpouza Cafe - Selçuk


Katkı dalında:

- İzmir İzmir Dergisi,
- İzmir Life Dergisi,
- Karşıyaka Evi (Erol Ergir tarafından oluşturulan müze),
- DEÜ Mimarlık Fak. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Kentsel Metini Okuma Projesi Öğrenci Çalışması,
- Piri Reis İlköğretim Okulu Agora Projesi Öğrenci Çalışması

Ayrıca, Urla’da rekonstrüksiyonu yapılan Zeytinyağı İşliği de “Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalı Seçici Kurul Özel Katkı Ödülü”nü aldı.
http://www.izmir-bld.gov.tr/Details.asp?textID=503


Tufan Atakişi

15 yıl önce - Pzr 25 Eyl 2005, 16:19
Halil Rıfat Paşa Köşkü
(+)


 

(+)


Halil Rıfat Paşa Köşkü şu an Tülov Merkezi olarak kullanılıyor.


Bülent
15 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 11:44
Izmir: 120 yıllık tarih canlandırılacak (Restorasyon)


Mehmet Yasa arkadasimizin parmagi vardir bu iste.

Alıntı:
120 yıllık tarih canlandırılacak

Konak Belediyesi, Oteller Sokağı'ndaki Nebahat Tabat Yetiştirme Yurdu binası restorasyonuna başladıKonak Belediyesi, Oteller Sokağı'nda bulunan "Nebahat Tabat Yetiştirme Yurdu" binasını, Toplum ve Kültür Merkezi olarak kullanılmak üzere restore ediyor. 32 yıldır atıl durumda olan bina, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun mülkiyetinde yıllarca yurt binası olarak hizmet verdi. Yapı, bu çalışma sonucunda tarihi dokusuna kavuşturulacak.

Bana nasip oldu
Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, kentin en gözde mekanlarından biri olmasına rağmen, yerli ve yabancı turistlerin Oteller Sokağı'na uğramadığını ifade etti. Binanın bahçesinde, merkezde eğitim alacak kursiyerlerin elişi ürünlerini sergileyeceklerini kaydeden Başkan Tunçağ, "ÇEKÜL Vakfı gönüllüsüyken, bu binanın kurtarılmasını istiyordum. Binayı kurtarmak, belediye başkanlığımda bana nasip oldu" dedi.

Protokol imzalandı
Konak Belediyesi'nce hazırlanan restorasyon projesi, İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanınca, restorasyon çalışmalarına başlandı. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile Konak Belediyesi arasında binanın kullanımı için protokol imzaladı. Protokole göre Konak Belediyesi'nin binayı 10 yıllığına, Toplum ve Kültür Merkezi olarak kullanmasına izin verildi. Binanın orjinalliği korunarak yapılacak çalışma, 9 ayda tamamlanacak.
Binanın 200 metrekarelik bahçesinde açılacak kurslardan yüzlere kadın ve çocuk yararlanacak. Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, "El emeği, göz nuru eserler burada sergilenecek. Doğal olarak turist de buraları gezecek" diye konuştu.

Eser, 19. yüzyıldan
Önceleri konut amaçlı hizmet veren bina, mülkiyet sahibi Nebahat Tabak tarafından yurt olarak kullanılma şartıyla 1967 yılında Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağışlandı. 19. Yüzyıl Rum Mimarisi ile iki katlı olarak inşa edilen bina, kurum tarafından, yurt amaçlı kullanmaktan vazgeçince, kaderine terk edildi. Cumbası ile dikkat çeken, yıpranmışlığına rağmen mimari güzelliğini koruyan bina, 1973'den beri kullanılmıyor. 1979'da tescillenmesine rağmen, restorasyonu bugüne kadar yapılmamıştı.

http://ya2005.yeniasir.com.tr/10/21/index.php3?ka ...lum=gunluk


alatsatianos
15 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 20:15
Tarihi Abacıoğlu Hanı renkleniyor


Universiade bitti artik yeniden restorasyona para harcayabiliriz.

Tarihi Abacıoğlu Hanı renkleniyorTarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki 200 yıllık Abacıoğlu İşhanı eski günlerine dönmeye başladı. Konak Belediyesi ve Abacıoğlu Hanı esnafıyla işbirliği içinde yürütülen çalışmalar hız kazandı. Bugüne kadar binaların aslına uygun olmayan eklentilerinin kaldırılmasıyla ilgili yapılan çalışmalar tamamlandı. Binaların dış cephelerinde düzenlemeler yapılıyor, sıva ve boya işleri sürdürülüyor. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, tüm bu çalışmaların sonucunda, tarihi Abacıoğlu Hanı'nın Kemeraltı Çarşısının turistik değere sahip önemli bir noktası olmasının hedeflendiğini söyledi. Keraltı'ndaki tarihi hanların Konak Belediyesi'nin katkılarıyla yeniden hayata döneceğini belirten Tunçağ, "200 yıllık Kemeraltı Abacıoğlu Hanı aslına uygun olarak yaşama geçiriliyor. Proje kapsamında hanın avluya bakan cepheleri ile 920 sokak cephesindeki eklentilerin kaldırılması, tamiratının yapılması, boyanması ve böylelikle özgün karakterine kavuşturulmasına yönelik çalışmalar tamamlanmak üzere. Hanın avlusunun yer döşemeleri yenilenecek. Yeni aydınlatma elemanları konulacak. Peyzaj düzenlemeleri yapılacak. Abacıoğlu Hanı çok kısa bir süre sonra İzmir turizmine hizmet etmeye başlayacak" diye konuştu.sayfa 3
« önceki   1234 ... 747576   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet