Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sait_71
8 yıl önce - Pzr 10 Oca 2010, 13:55
Kırıkkale'yi havaya Yunanlı mı uçurdu?
Kırıkkale Mühimmat Fabrikası'nda 1997 yılında meydana gelen yangın ve patlamaların arkasında Yunan ajanlar mı var? Yunanistan'da pazar günleri yayımlanan Proto Thema adlı haftalık gazete müthiş bir iddia ortaya attı.

"Proto Thema" gazetesi, Türkiye'de casusluk yapan Kalenderidis için "MİT, cephane fabrikasının havaya uçurulmasında yer aldığından şüpheleniyordu" dedi

Yunanistan'da pazar günleri yayımlanan "Proto Thema" adlı haftalık gazetenin, 1987-1998 yılları arasında İzmir'de faaliyet gösteren iki casusu "kahraman" diye tanımlayarak, "MİT, Yunan Ajan Kalenderidis'in Türkiye'de bir cephane fabrikasının havaya uçurulması olayında yer aldığından şüpheleniyordu.

Kalenderidis hakkında ölüm emri çıkarılınca Türkiye'den kaçtı" iddiasında bulunması bu soruyu gündeme getirdi. Gazete, casuslar Vasilis Yanopulos ve Savvas Kalenderidis için "Ege sahillerinden Anadolu'nun derinliklerine kadar 10 yılı aşkın bir süre içinde sayısız değerli belgeye ulaştılar" ifadesine yer verdi. İşte, gazetede yer alan çok tartışılacak iddialar:

ÖCALAN'LA DUYULDU: Türk basını, Yunanistan hesabına çalıştıkları iddia edilen sözüm ona 3 casusun tutuklanmasıyla övünüyor, gerçek Yunan casusları Türkiye'de cirit atarken kimsenin ruhu bile duymamıştı. Savvas Kalenderidis bunlardan biriydi.

Kalenderidis'in varlığını 1999'da Abdullah Öcalan'ın yakalanmasına kadar kimse bilmiyordu. İzmir'deki Yunan Konsolosluğu'nda Yunan EYP ajanı Vasilis Yanopulos'un yerini almak için 1995'te İzmir'e atanmıştı.

Kalenderidis Türkiye'de 4 yıl yerine, görev süresinde rekor kırarak 6 yıl kaldı. En büyük başarılarından biri 3 Türk subayı ile işbirliği yapmış olmayı başarmasıydı.

Bu subayların sayesinde "Çok Gizli" damgası taşıyan küçük Asya kıyılarındaki onlarca askeri üssün haritalarının çıkartılması ve Türk Hava Kuvvetleri'nin gizli kodlarının ele geçirilmesi sağlanmıştı.

MÜKEMMEL AJAN: Türk Üsteğmen Mehmet Barut ve 2 Türk subayı daha sonra yakalanacak ve hapse gireceklerdi. Türk subaylarının yakalandıkları günlerde bile Kalenderidis, ajanlık faaliyetlerini aynen sürdürüyordu.

Hatta yüksek rütbeli bir Türk MİT yetkilisi, Kalenderidis için sonradan "Bu adam ajanlık işini son derece mükemmel yapmıştır" demekten kendini alamamıştı.

MİT, MÜKAFATLA ARADI: Kalenderidis Türkiye'de gösterdiği faaliyetlerinde tek bir hata yapmadı. MİT, Kalenderidis'in Türkiye'de bir cephane fabrikasının havaya uçurulması olayında yer aldığından şüpheleniyordu. Bu olayın faili bir milyon mükafatla aranıyordu. Nitekim cephaneliğin havaya uçurulmasındaki sorumluluk Kürtlere yüklenmişti.

ÇİLLER ÖLÜM EMRİNİ İMZALADI: Edindiğimiz bilgilere göre, dönemin başbakanı Tansu Çiller, Kalenderidis'in öldürülmesini öngören bir talimatı imzalamıştı. İkinci bir öldürme talimatı MGK'dan çıkmıştı. (Gazetenin iddiasının aksine Çiller 3 Temmuz 1997 tarihinde sadece milletvekiliydi.)

CİPLE KAÇIRILDI: Ancak Kalenderidis, İzmir'deki Yunan Konsolosluğu'nda "Ticari Müşavirlik" maskesi altında sürdürdüğü ajanlık görevinin sonuna geldiğini seziyordu Bunu da kendisini Ticari Müşavir sıfatıyla izleyen kişilerin değiştiğini görünce anladı. Bir gece yarısı Yunan Konsolosluğu'na ait bir ciple Türkiye'den kaçmayı başardı.

VASİLİS YANOPULOS: Kalenderidis'ten önce İzmir'deki Yunan Konsolosluğu'nda 1987-1995 yılları arasında EYP ajanlığı yapan Vasilis Yanopulos da bir Türk subayı ile işbirliği yapmasının sonucunda Ege Ordusu'na sızmayı başarmıştı.

Bir tatbikatta Yunanistan'la savaş senaryosunu ele geçirmeyi başarmıştı. Bu senaryo, Türk Ordusu'nun Midilli ve Sakız adalarının işgalini öngörüyordu.

Türk diline hâkim bir ajan olarak bazen Türk subayı kıyafetiyle, bazen de dilenci kıyafetiyle tatbikatın Doğanbey ayağındaki karargâha sızarak, gizli belgeleri, haritaları ve planlarını aldı. Uyuyan Türk subaylarının fotoğraflarını çekip Yunan EYP merkezine iletmeyi başardı.

97'deki patlamada Kırıkkale hayalet şehire dönüşmüştü

Kırıkkale'deki MKE fabrikasında 3 Temmuz 1997'de yaşanan patlama tüm dünyada yankı uyandırdı. Patlamada biri işçi 3 kişi hayatını kaybederken Kırıkkale adeta hayalet şehir oldu. Resmi kayıtlarda patlama 'kaza' olarak yer aldı.

İki sayfa ayırdı

Gazetenin sayfalarında, halen Drama şehrinin Nevrokopi ilçesi Belediye Başkanı Vasilis Yanopulos ile Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmeden önce Kenya'daki Yunan koruması ve halen bir "stratejik araştırmalar merkezi" sahibi olan Savvas Kalenderidis'ten (altta) 'kahraman' olarak bahsedildi.

İzmir'deki operasyonun hayal kırıklığı

Gazetede yayınlanan haber, zamanlaması itibariyle dikkat çekti. Geçen ay İzmir'de Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) gerçekleştirdiği operasyonda Yunanistan adına casusluk yaptıkları belirlenen tur operatörü N.H. , fırıncı kuzeni A.H. ve inşaatlarda işçi olarak çalışan İ.Ş. yakalandı.

Tutuklanan şüpheliler, İzmir Konsolosluğu'nda görevli bir diplomatla bağlantı halinde olduklarını itiraf etti. Şüphelilerin verdikleri bilginin önemine göre 500 ile 700 euro arasında değişen miktarlarda para aldıkları belirlendi.

Üç Türk'ün bağlantı kurdukları Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosluğu'nda görevli diplomat kriz yarattı. Ankara'nın talebiyle Yunanistan İzmir'de görevli casus diplomatını geri çekti.

Bu olayın ardından Yunan gazetesinde yayımlanan haber, "Yunanistan, İzmir'deki hayal kırıklığını maziye dayanarak atlatmaya çalışıyor" yorumlarına neden oldu.

KaynakTuğrul Kavasgil
8 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 13:02

Bundan bir kaç sene öncede 2 yunanlı turist veya kim olduğunu tam bilmiyorum , Aydın'daki Baltaköy Askeri Bölgesi'nin fotoğraflarını çekerken yakalanmıştı.
(Aydın Baltaköy Askeri Bölgesi , yörenin en büyük silah ve mühimmat deposudur.)

Alıntı:
Türkiye'de birçok askeri bölgenin ve askerlerin eğitim çalışmalarını görüntüleyen 2 Yunanlı, Aydın'da jandarma tarafından yakalandı. Adliyeye sevk edilen her 2 zanlı da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.Haklarındaki suçlamaları kabul etmeyen zanlılardan biri duruşma esnasında fenalık geçirince, olay yerine ambulans çağrıldı.


Edinilen bilgiye göre, dün öğlen saatlerinde Aydın merkez Baltaköy'de bulunan askeri mühimmat deposu ve askeri bölgeye gelen 2 kişi, yasak olmasına rağmen askeri bölgenin görüntülerini almaya başladı. Nöbetçi askerler tarafından durumun fark edilmesi üzerine, jandarma zanlılara 'dur' ihtarında bulundu. Yakalanacağını anlayan zanlılar, 34 VA 2789 plakalı oto ile Çine istikametine doğru kaçmaya başladı. Bunun üzerine Aydın ve Çine jandarması ortaklaşa çalışma yaparak, zanlıları araç ile birlikte Çine yolunda yakaladı. Makineleri ile birlikte gözaltına alınan Evan Gelos Polyzos (42) ile Tompouloklou Costantinos'un (45), kaçtıktan sonra, çektikleri görüntüleri sildikleri bildirildi. Zanlıların makinelerinde ise Türkiye'nin değişik illerinde askeri bölgelerde ve asker eğitimlerinde çekilmiş görüntülerin bulunduğu öğrenildi.
Jandarma tarafından adliyeye sevk edilen zanlıların tercümanlar vasıtasıyla ifadeleri alındı. Bu sırada zanlılardan Tompouloklou Costantinos, strese bağlı fenalık geçirince, adliyeye ambulans çağrıldı. 112 Acil servis ekipleri, zanlıyı tedavi etti. Yaklaşık 3 saat süren duruşmanın ardından zanlılar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğü bildirildi. Yeni yasa gereği, basın mensupları adliyeye alınmadı.

Milliyet


Emir GÖKER

3 hafta önce - Pzr 25 Ksm 2018, 13:34

Her gazeteye de inanmamak lazım. Yunanistan arada sırada düşmanlıklar yapıyor ama bunu yapar mı bilmem. Bence teknik bir hata vardır bu faciada. Ancak PKK'da yapmış olabilir.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET