Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Burç

13 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 13:59
[İST-G1.54] - wowTURKEY için Çalışacak Üye Aranıyor - (Vapur Arşivcisi)

Sitemizde o kadar çok yapılması gereken iş var ki, boş vakitlerimizden ayırarak
idare etmeye çalıştığımız bu ticari olmayan sitemizde üyelerimizden de yardım istiyoruz.
Herkes de yardıma hevesli olmasına rağmen, haftalardır son çağrıya bir el atan çıkmadı :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=15920

Doğrusu ben yukardaki konuda yardım eden biri çıkana kadar yapılacak diğer işleri
bekletmeyi planlıyordum ama sonsuza dek bekleyeceğimizi görerek sıralamaya devam edeyim:

Istanbul bölümünde bir Istanbul vapurlar arşivi başlığı var :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=8090

Bu başlığı açtığım zaman amacını oraya açıkça yazmıştım, ama artık her gemi resmi
çekenin fotoğraflarını koyduğu bir yer oldu. Bunları ayıklayıp, her vapurun bir tek
fotoğrafından oluşan arşivi yapacak birisi gerekiyor. Böylece hangi vapurların
fotoğrafı eksik onu da öğreneceğiz. Ve onları çekmeye çalışacağız.

Sina

13 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 14:15

Akın Kurtoğlu!
Başka var mı aramızda vapur konuları daha hakim birisi?
Başka konularda yardım isterseniz ederim, ama bu konularda işi erbabına bırakmak gereğini düşünüyorm.

Bu arada sakın yanlış anlamayın ama sitede ben de fotoğraf yüklediğimde "off hep aynı fotoğraflar yüklüyorum" dediğim oluyor ve genelde bu fotoğrafları farklı açılardan, farklılık yaratarak çekmeye özen gösteriyorum. Şimdi konuştuk daha önce bu konuyu ama o kadar çok Sultanahmet fotoğrafı varki, benim de var toplasan hepsi hemen hemen aynı. Bence tüm başlıkları baştan aşağıya gözden geçirmek gerek. Ayrıca, "al işte burası Sultanahmet, bak fotoğrafa, haydi şimdi yallah" ile de bitmiyor. Yabancı ve ayine aklı başında Türk turistler tarihini, oranın yaşamını vesairesini merak da ediyor. Tarihi yanısıra küçük anektodlarla süslenen daha refah başlıklar düzenlenebilir. Bilmiyorum ama bana bu mantıklı geliyor, çok bilmişlik yapmak istemiyorum ama haksız mıyım?

Burç

13 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 14:32

Keşke herkes senin gibi "aynı fotoğraf" yüklese..

HAKAN©

13 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 15:46

Sina'ya katılıyorum.

Daha iyi anlaşılması açısından, 29.Ağustos.2005 günü Site'mizde yapılan bir 'operasyon'u anlatayım.
İzmir forumunda "Şirince - Yedi Uyuyanlar - Pamucak panorama" adında bir başlık vardı. Mehmet Yasa, 3'ünün de ayrı yerler olduğu tesbitiyle, bu başlıktaki mesajların ayrılması gerektiğini yazmış. Bülent (site denetçisi) de hangi mesajın hangi başlığa ait olacağını tam olarak bilemediğinden yapamadığını yazmış. "Bir bilen" olarak hemen başlıktaki mesajları ayıkladım ve aynı başlık altına "BBKod" kullanmadan mesaj yazdım. Bülent de o anda sitede bulunduğundan, operasyonu hemen tamamladı. Eminim ki, bir çoğunuz 1 saatimizi bile almayan bu operasyondan halen daha habersizsiniz.

İşte "anlatılmaz, yaşanır" dedikleri budur. Hem "Vapurlar Arşivi" için hem de "İstanbul İndeksi" için bu konulara yakın birilerinin çalışması uygun olacaktır. Kısacası İstanbul'u bilen üyelerimizin bu konuyla ilgilenmeleri gerekir diye düşünüyorum.
İzmir forumu için de bu tip çalışma yapılması gerekirse/gerekiyorsa elimden geldiğince yardımcı olmaya hazırım. Özelden taciz etmeniz yeterli.

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 21:02

"İSTANBUL VAPURLARI" ile ilgili çok kapsamlı ve detaylı bir çalışmanın iskeletini oluşturmakla meşgulüm son 1 haftadır... Sitemizde bugüne kadar birikmiş olan vapur fotoğraflarının teker teker ayıklanması, benzerliklerine göre gruplandırılması, altlarına her vapurun detaylı künyesinin yazılması gibi temel bilgiler haricinde, o vapurun bugüne kadar karıştığı kazalara, başına gelen önemli ve ilginç olaylara, çalıştığı hatlara kadar ayrıntıyla süslenecek olan bir çalışmanın ortalarına yaklaşır gibiyim...

Konu o kadar kapsamlı ve geniş ki, bu yüzden aceleye getirmeden sindire sindire çalışma mantığıyla hareket ettiğimden ötürü, bugüne kadar sitede herhangi bir görüntü elde edemedim haklı olarak... Ancak, tüm WOW'cu arkadaşların elinin emeğiyle aldıkları fotoğraflar, diğer arkadaşların mesajlarındaki bilgi ve yaşadıkları ile harmanlanınca, ortaya internet aleminde şapka çıkartılacak kadar güzel bir ARŞİV'in çıkması yakın gibi görünmektedir... Çünkü sadece vapurun resmini koymakla iş bitmeyecek, bitmemeli... Altına teknik detaylarını iliştirince de olay tamamlanmamalı... Her bir vapur, başlıbaşına bir alemdir İstanbul'da... Bir yerden sonra konu ile ilgili şahsi birikimler, hatıralar, kronolojik veriler de işin içine girip, hepsi birbiriyle harmanlanınca, işte o zaman internet alemindeki tek başvuru kaynağı olacağımız kesindir!...

Tabii, bu ARŞİV çalışmasının son aşamasında; Mustafa Noyan'ın, Kemal Çevik'in, Kemal b'nin, Cenk İnce'nin, Mordehay Kohen'in, Alexandros Bey'in, Ümit Bey'in, Ali Melih Bey'in, Faruk Öncan'ın ve diğer arkadaşların engin vapur bilgileri devreye girecektir.

Eh, biraz daha sabır!...

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Prş 01 Eyl 2005, 21:20

"VAPURLAR İNDEKSİ" bölümü tamamlandığında, şu anda sitemizde mevcut olan; "İstanbul Vapurlar Arşivi"nin içinden ayıklanarak çıkartılan ve adı geçen arşive kaydırılan resimlerden geriye kalan tüm vapur fotoğrafları, yeni oluşturulacak olan; "İstanbul Vapur Fotoğrafları" adlı bölüme aktarılacaktır. Böylece her isteyen, çektiği vapur resimlerini artık bundan böyle bu başlık altında biriktirebileceklerdir. "İndeks" ise, kemikleşmiş verilerden oluşan bir başvuru kaynağı olarak, internette dileyenin başvurabileceği bir kaynak olacaktır.

Site Denetçisi
Akın KURTOĞLU

ANA SAYFA -> ULAŞIM