Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Zazalar
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Namik CAKAR

4 yıl önce - Pzr 13 Arl 2009, 18:23

Zazalar Hakkında Araştırma-1

Burda da Hanefi bir zaza nın kendini kürt olarak görmemesi ile ilgili bir VIDEO.

Yine genc kuşak, büyüklerinden Atalarından, Bilimsel Araştırmalardan daha iyi bildiğini idaa ediyor!

Ben başka başlıkta da yazmış olduğum gibi, Babam, Annesinin nerdeyse tek kelime Türkce bilmeden, zazaca "çocuklar biz Kürt değiliz, biz Horasandan geldik" diye anlatması!

Bugün araştırmalar, Tarih kitapları ve ansiklopediler de aynı şeyi anlatıyor!

Bir çok zaza genci Anayı Babayı dinlemeyip kürtlüğü benimsemiştir. Bunun nedeni aslında eski devrimcilikte yatıyor!

Kominizim bitince, devrimcilerin devlete karşı mücadelesi yenilmiş oldu. Devlete karşı mücadele eden pkk, kendilerine cazip gelince o tarafa kaydılar!

Bunu kabul etmeyecekleri kesin Ancak araştırınca hepsi de görecek ki tümünün gecmi devrimciliktir!

Bu Devlete karşı mücadele bence bir takıntı haline gelmiş! Adamın Babasını Devletin başına getirsen yine karşı gelir!

Kafamdan uydurduğum bir şey yok! Devrimcilerin içinde büyüdüm Akrabalarım ve yakınlarımdan bir çok gencdevrimci tanıdım. Ancak ayrı fikirdeydim o yüzden hep Demokrat kaldım

pkk bitiş sürecinde olduğu için artık zaza lara ihtiyacı yok! Alltaki yazıyı okuyun yeter. Zaten Barzan de devlet dairelerinde zazacayı yassaklamış diye okumuştum.

Alıntı:
TÜM GAZTELER.COM

PKK`da `zaza` çatlağı

Terör örgütü PKK`daki Kürt-Zaza kavgası iyice kızıştı. Zaza oldukları için kilit görevlerden alınan onlarca terörist idam edildi. Kavga, sanal ortama da sıçradı. Önemli görevlerden alınan Zazaların yerine Ermeni ve Alevi asıllı teröristler getirildi. Çözülme süreci devam eden terör örgütü PKK`daki kriz ve çatlaklar her geçen gün derinleşiyor. Son operasyonlarda ağır darbe alan örgüt kendi içinde de ciddi sorunlar yaşıyor. Bu çerçevede, PKK`da eskiden beri devam eden; ancak son dönemlerde iyice gün yüzüne çıkan "Kürt-Zaza kavgası" giderek derinleşiyor. Kürt olduklarını söyleyen bazı teröristlerin Zaza kökenlileri dışlamaya başladığı ve Zazaların kilit noktalara gelmelerini engellediği vurgulanıyor. Emniyet ve istihbarat kaynaklarına göre hâlihazırda terör örgütü içinde bulunan Zazaların sayısı 250 ila 300 arasında. PKK`daki Zazalarda huzursuzluğun arttığı ve bazıları hakkında idam kararı çıkarıldığı belirtiliyor.

PKK`daki Kürt-Zaza kavgası sadece dağ ile sınırlı kalmadı; çatışma şehirdeki taraflara da yansımış durumda. Güvenlik güçleri internet üzerinden de sürdürülen kavganın sanal ortam dışına taşınması ihtimali üzerinde duruyor. Tartışmalar, Zazaların Kürt olmadığı yönündeki sataşmalarla başlayınca karşı taraf "Zazalar Kürdistan için bedel ödüyor." çıkışını yaptı. Zaza grubuna karşılık, "Kürdistan Kürtlerindir, kaypak Zazalarla mücadele olmaz" diyen Kürtçüler arasında devam eden mücadelenin dozu her geçen gün artıyor.

ZAZA ALİ`NİN YERİNE ERMENİ ELEBAŞI

Terör örgütündeki Kürt-Zaza çatlağı en belirgin şekilde yaklaşık bir yıl önce ortaya çıktı. 2007`de yapılan PKK yönetimi sözde seçimlerinde Halkın Savunma Güçleri (HPG) komutanlığı için yapılan oylamayı yüzde 90`la kazanan Zaza kökenli Dr. Ali kod adlı Yusuf Turhallı`ya "Sen Zazasın, bu göreve gelemezsin" denilerek komutanlık verilmediği aktarılıyor. Turhallı`nın yerine Suriyeli Ermeni asıllı Dr. Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin getirildi.

Oyların yüzde 10`unu almasına rağmen Fehman Hüseyin`in "derin PKK" tarafından HPG komutanı olarak atanması, örgütteki Zazaları huzursuz etti. Alınan bilgilere göre bu duruma itiraz eden 50 kadar Zaza kökenli terörist, değişik zamanlarda öldürüldü. Bazı kritik görevlerde bulunan Zazaların da tasfiye edilerek operasyon bölgelerine gönderildiği belirtiliyor. Dr. Ali`nin de seçimden sonra bir süreliğine `cezaevine` atıldığı, ardından da operasyon bölgesine gönderildiği vurgulanıyor. Seçim kriziyle görevinden alınan Zazaların yerine ise Suriyeli Ermeni asıllı Kürtler ve Ermeni kökenli Aleviler getirildi.

Zaza olduğu için dışlanan Dr. Ali kod adlı Yusuf Turhallı, Bingöl doğumlu. PKK içinde bazı önemli görevlerde bulundu. Terör örgütünün Şırnak, Siirt, Bingöl, Muş kırsalı sorumluluğunu yaptı. Turhallı`nın adı 13 askerin şehit edildiği Dağlıca baskınını organize eden terörist grubun içinde de geçiyor. Terörist Dr. Ali`nin son olarak Zap bölgesinde görev aldığı belirtiliyor.

İLK BÜYÜK ÇATLAK

PKK`da Kürt-Zaza çatışması devam ederken örgütteki Zazalar can güvenliklerinin olmadığını belirtiyorlar. Bingöl, Tunceli ve Diyarbakırlı Zazalar aslında başından beri PKK için `sorun` oldu. PKK`da Zaza krizi şu anki kadar olmasa da ilk olarak Çürükkaya ailesi ile başladı. Bingöllü Selim Çürükkaya, Dr. Süleyman kod adlı Sait Çürükkaya, Aysel Çürükkaya ve Ömer Çürükkaya Zaza oldukları için örgütten sürekli dışlandılar. PKK`dan ayrılarak "Apo`nun Ayetleri" isimli kitabı yazarak terör örgütünü sert şekilde eleştiren Selim Çürükkaya`dan sonra Aysel ve Sait Çürükkaya örgütten uzaklaştı.

Terör örgütünün Tunceli sorumluluğunu yapan Ömer Çürükkaya ise 1987`de bir operasyon sırasında öldürüldü. 1991`de Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisiyken PKK`ya katılan Sait Çürükkaya, 1993`te örgütün Diyarbakır (Diyarbakır) sorumlusu oldu. Ancak teröristbaşı Öcalan`ın yakalanmasından sonra örgütün politikalarını eleştirdi. Bunun üzerine başını Sait Çürükkaya ile Zeki Öztürk`ün çektiği 100 kadar Zaza grubu örgütten kaçmayı başardı. Bunların bir kısmı Ermenistan, bir kısmı da Suriye üzerinden Avrupa ülkelerine geçti. PKK`nın haklarında ölüm kararı çıkarttığı bu kişilerin önemli bir kısmı halen Almanya`da yaşıyor.

http://www.tumgazeteler.com/?a=2795842

Serhan Erbay
4 yıl önce - Pzr 13 Arl 2009, 18:30

Alıntı:
Bu zaza anlayışı osmanlıdan sonra çıkmaya başladı eskiden kendine kürt diyenler bu grup Kürt isyanlarından sonra kenileini zaza olarak görmeye başladı

Kürtler üzerindeki bilimsel çalışmalar batılı bilim adamlarınca başlatıldığı dönemde Zazalar üzerinede yine batılı bilim adamlarınca çalışmalar sürdürülmüş ve farklılıklar ortaya konmuştur.Siyasi kürtçülerden başka herkes Zazaların Kürtle ilişkisinin bulunmadığını bilir. Türk bilim adamları çok konuda olduğu gibi bu konudada çok araştırma yapmamışlardır.
Zazaca’yı ilk olarak başlıbaşına bir dil olduğunu, yaptığı derleme, araştırma ve incelemeleriyle kanıtlayan ilk dilbilimci Oskar Mann’dır. Oskar Mann’ın 1903’ten 1907’ye kadar yaptığı araştırmalarını ilerletip kitap haline getiren Karl Hadank, “Die Mundarten der Zâzâ” adlı bilimsel eseri 1932 yılında kitaplaştırmıştır. Böylece İranoloji dilbilimde Zaza dili bugüne kadar dilbilimcilerin hemfikirliliğiyle başlıbaşına olarak tanınma durumunu korumakta. Oskar Mann’dan önce Peter Lerch (1856), Friedrich Müller (1864), Albert van Le Coq (1901) gibi araştırmacı ve dilbilimcilerin eserlerinde de Zazaca hakkında folklorik yazın derleyip kısmen analiz de etmişlerdir.
W.B. Henning (1954) , D.N. MacKenzie (1961-95), T. L. Todd (1985; A Grammar of Dimili [also known as Zaza], Michigan 1985, 277 s.), G.S. Asatrian / F. Vahman (1987-95), Joyce Blau (1989), P. Lecoq (1989), C. M. Jacobson (1993-97; Rastnustena Zonê Ma / Handbuch für die Rechtschreibung der Zaza-Sprache, Verlag für Kultur und Wissenschaft, Bonn 1993 / İstanbul 2001, Tij Yayınları; Zazaca Okuma Yazma El Kitabı, Bonn 1997 / İstanbul, Tij Yayınları), J. Gippert (1993-96), M. Sandonato (1994), Ludwig Paul (1994-98; Zazaki: Grammatik und Versuch einer Dialektologie, Dr. Ludwig Reichert Verlag, Wiesbaden 1998, 366 s.), Zılfi Selcan (1987-98; Grammatik der Zaza-Sprache, Nord-Dialekt (Dersim), Wissenschaft und Technik Verlag, Berlin 1998) gibi dilbilimcilerin analiz ve araştırmaları günümüze dek sürmekte.Son yıllarda da Zazalar ve Zazaca üzerine çalışmalar artmış,Zazaca yayınlar başta Çime ve Miraz dergileri gibi onlarca yayın ortaya çıkmıştır.

Alperen_dt
4 yıl önce - Pzr 13 Arl 2009, 20:20

Alıntı:
SerhanAlbay
Türk Dil Kurumu diye bilim den sözeden bir sitede bile Zazalara hakaret edilmiş ise Devletin bu konunun farkında olmadığını söylemek mümkündür.Aslında ülkeyi ve Demografik yapıyı çok fazla bildikleride söylenemez.Ankara İstanbul Antalya İzmir arasında mekik dokumakla ülkeyi tanımazlar,sapı samanı karıştırırlar,ortada ilginç bir durum var.Devlet adamı ayağına yatan bir kesim,batıda yaşayan ortalama bir vatandaş Güneydoğuda herkesi Kürt sanır,siyasi kürtçülerde nüfuz sahalarını genişletmek için Kürt sayar.Zazalar özellikle Ortadoğu Anadolu bölgesinde yerleşik olup,3 milyon civarında bir nüfusa sahiptirler.Dimli,Dersimce ve Merkez lehçelerinden oluşan bir Zazaca(zazaki) olarak adlandırılan dili konuşurlar.

Haklisin, dogu'dan geldigimi duyunca beni Kurt sananlarda oldu, kendi ulkemizin hakkinda bukadar cahilik varken bizi kandirmak nekadar kolay oluyor. Istanbul, Izmir, Ankara gibi sehirlerde, Gaziantep, Hatay, Elazig'dan daha fazla Kurt var ama kafalari almiyor.

Kurtlerin hakkinda arastirmalari birak Turklerin hakkinda bile arastirmalar yapilmiyor, cogu yabancilarin tarafindan yapildi. Turk boylari, asiretleri, halklarin hakkinda calismalarin cogu yabanci Turkologlardan geliyor.

Zaza tanidiklarim var, Zaza oldugunu bilmiyordum hatta ilk defa duyunca sakami yapiyorlar dedim kendi kendime, Zaza nedir? sonra arastirdim ve ogrendim. Kurtculer nufusunu artirmak icin herkesi Kurt saymakda ama Zazalar kendini Kurt gormez ve fazla Kurtlerle fazla karismiyor. Hatta Turkler ve Kurtler, Kurtler ve Zazalardan daha fazla karismis.

Barış23

4 yıl önce - Pts 14 Arl 2009, 01:25

Elazığlıyım,zaza değilim,ama inanın tanıdığım her zaza arkadaşım vatanı ve milletine bağlı dürüst insanlardır...Önyargılı bakmamak lazım Zaza lara...

ibrahim alıcı
4 yıl önce - Pts 14 Arl 2009, 02:00

Namık Çakar arkadaşımızın Paylaştığı Video'yu herkesin izlemesini tavsiye ederim.
Kürtçülük yapmaya çalışan bir genç nasıl rezil oluyor,İzleyiniz

Eyüp Emre
4 yıl önce - Pts 14 Arl 2009, 02:21

Ben askerliğimi Diyarbakır/Kulp'ta yapmıştım. Kulp'un büyük çoğunluğu Zaza ve çoğu devletine milletine bağlı sakin ve sevecen insanlar, Kulp'lu çok sayıda korucu var. Kulp'un hemen batısında da Lice ilçesi var orası ise Kırmançi idi. Lice'de neredeyse hiç korucu yoktu ve terör olayları da çok fazlaydı Kulp'a göre.

ibrahim alıcı
4 yıl önce - Pts 14 Arl 2009, 02:53
Kürtçe Sayılar

1 -- yek

2 -- didu

3 -- se

4 -- çar

5 -- penc

6--Şeş

Zazaca Sayılar

Yew/Jo = Bir
Dı = İki
Hirı = Üç
Çar = Dört
Panc = Beş

Farsça Sayılar

1: yek
2: dü
3: se
4: çehar
5: penç
6: şeş

Türkiye Türkçesi

1:Bir
2:iki
3:üç
4:dört
5:beş

Azerbaycan Türkçesi

1:bir
2::iki
3:üç
4:dört
5:beş

Bir Dil Öz ise Ayrı ise Bazı Şeyleri farklı olmak zorundadır.Coğrafya,Halklar,Koşullar elbette birbirini etkiler.Yakın Coğrafyalarda yaşanmış olabilir ama Avrupa'da zamanında iç içe yaşandı Almanca,İngilizce,Fransızca birbirini etkilemedi.
Zazaca'nın Kürtçe'ye de Farsça'ya da göre çok ayrı noktaları var ayrıca.

İSMAİL ÇELİK

4 yıl önce - Pts 14 Arl 2009, 11:54

Alıntı:
Mesela Filolojik araştırmalar Zazaca'nın Ermenice ile oldukça benzerlik gösterdiğini

Herhalde yaşadığınız Ermeni hamisi Fransa'da başvurduğunuz kaynaklardan bilgi aldınız.Ermenice etkisi vardır inkar etmiyorum ama Zaza dilinde daha çok Afgan Diller'inden kelime vardır.(Peştuca ve Farsça'nın Dari şivesi)

Namık Kaçar Kardeş'in videosunu mutlaka seyredenin.Başka söze gerek bırakmıyor ve son cümle bu milleti birbirine bağlayan ve bağlayacak en güçlü unsuru söylüyor.

mahirsever
4 yıl önce - Pzr 11 Nis 2010, 15:51

Alıntı:
DTP icinde gorev alan Zaza politikacilar:

Aysel Tuğluk, Elaziğ doğumlu Diyarbakir milletvekili.
Selahattin Demirtaş, Palu doğumlu, Diyarbakir milletvekili.
Ayla Akat Ata, Diyarbakir doğumlu, Batman milletvekili.
Emine Ayna, Dicle doğumlu, Mardin milletvekili.
Şerafettin Halis, Tunceli doğumlu, Tunceli milletvekili.

Nurettin Demirtaş, Palu doğumlu, DTP eski Genel Başkani.

Oyle goruluyorki Zazalar DTP'de baya aktifler. Kilit noktalari ve liderlik pozisyonlarini tutmuslar.

Yazılan politikacıların yarısı Elazığlı gördüğüm kadarıyla peki seçimlerde Elazığda Dtp ye çıkan oy ne kadar (2000-3000 civarında) sadece göç eden insanlar bile bu oyu verse bu komik bir rakam, onu geçelim sadece Elazığdaki akrabaları verse 3000 oy çıkar? Örneğin Manisa da bile dtp ye daha fazla oy cıktı Elazığdan, üstelik Elazığın ilçelerinin yarısı Zazadır. Çok mükemmel birşey bulduğunu sanmışta arkadas pek araştırıp düşünmemiş üstünde. Bu duruma benzer bir durum Bingölde de vardır. Sunni Zazaların yapısıdır bu. Diyarbakır Zazalarından da güneydoğuda bulunanlardan da az da olsa Kürtleşenler vardır veya kendini kürt görenler bunlar örnek olamaz. Alevi Zazalarla Sunni Zazalar birbirine hiç benzemez zaten bunu iki tarafta kabul eder.

Mehmet.21
4 yıl önce - Pzr 11 Nis 2010, 16:03

Kürtçe, ve Zazaca dillerini az çok bilen biri olarak bu iki dilin birbirine çok benzediğini biliyorum. Kullanılan ortak kelimeler de mevcut. Tam bilmesem de ermenice cümleler de kurabiliyorum. Bu iki dille bir benzerliğine hiç rastlamadım.
Ancak bunları tartışmak bence gereksiz.
Tartışmamız gereken Bilim, Ekonomik alanda sayısız sorun varken bu tür tartışmaların hiçbir getirisi olmadığını tarihte de gördük şimdi de görüyoruz. İyi günler...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET