Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
g.guray
14 yıl önce - Çrş 31 Ağu 2005, 04:41
İzmir'li neden kendi spor kulüplerini desteklemiyor?

İzmir Türkiye'nin en sağduyulu insanlarının yaşadığı şehirlerden biri. Her zaman doğru tepkileri doğru şekilde koyabilmiş bir şehir ancak iş spora özellikle de futbola gelince bir anda herşey değişiyor. Ben ilk futbol maçına 1980 yılında daha çok küçükken gitmiştim o günden bugüne hiçbir İzmir takımı 3 İstanbul takımına karşı tribün üstünlüğü sağlayamadı hatta bir çoğunda Atatürk Stadının dörtte 3'ü karşı takımı tutarken dörtte 1'i Altay,Göztepe ya da Karşıyaka'yı tutuyordu. Yıllardır da bu böyle devam ediyor. Hatta iş öyle bir boyuta geldiki hangi takımı tuttuğunuz sorulduğunda herhangi bir İzmir takımının adını verirseniz ardından "İstanbul'dan kimi tutuyorsun?" diye ikinci bir soru sorulmaya başlandı. Sonunda da İzmir fuıtbolunun geldiği yer ortada ve bu durumda İzmirlilerin çok büyük payı var. Bugün birçok alanda İstanbul'la yarışmaya başlayan İzmir'de şehrin en iyi dükkanları FB,GS,BJK Shoplarla dolu. 2002 yılında Altay ve Göztepe ligden düşerken BJK'yi tutan İzmirliler İzmir sokaklarında zafer turu atıp eğlenebilecek duruma gelindi.
Ben İzmirli sporseverlerinin güçlerinin tam da farkında olmadığını düşünüyorum. Bugün 700.000 kişinin yaşadığı Karşıyakalı ya da Altay'ın tesislerinin olduğu Bornova Alsancak ve Gaziemir insanı bu takımlara sahip çıksa her maçına en az 30 bin kişiyi çekseler inanın bir süre sonra bu takımlar İstanbul takımlarını zorlayabilir hale gelecektir. Bunun en güzel örneği de basketbolda yaşanıyor ilçesinden tam destek alan Pınar KSK ve hemen her maçını dolu salonlara oynayan Tuborg şampiyon olamasalar da Efes Pilsen ve Ülker gibi Avrupanın güçlü takımlşarına kafa tutabilir hale geldiler. Yeni salonu ile birlikte Pınar KSK işi daha da ileri götürmeye yönelik önemli atılımlar yapıyor ki son hedef şampiyonluk.
Basketbolda bunu gerçekleştirebiliyorsak futbolda niye gerçekleştirmiyelim?

Metin Arslan

14 yıl önce - Cmt 10 Eyl 2005, 05:57

Malesef Türkiyede trabzon disindaki bütün illerde ayni durum mevcut. Bunun sebebi bence Türkiye Profosyonel 1 liginde sampiyon olamamalari. Birde su gercek var. KSK Göztepe rekabeti. Bu iki takimin maclari 2 ligde bile Atatürk stadina dolduran taraftarlar olmustu. Atatürk stadi yanlis hatirlamiyorsam bir zamanlar  80 bin kapasiteyle Türkiyenin en büyük stati idi. Belki GS FB maclari bile bu rekora ulasmamistir. Bir Izmir takimi sampiyon olsun bak. O zaman görürsün 3 büyüklerin taraftari kaliyormu. Beni en cok düsündüren Göztepe gibi bir takimi 3 lige düsüren yöneticileri. Nasil becerdiler bunu

Alp
14 yıl önce - Cmt 10 Eyl 2005, 06:12

Isın icine IZMIR ISTANBUL ANKARA bir de bir de kimsenin dayanamadigi BJK GS FB muhabbetini sokarsaniz engin tecrubelerime dayanarak derim ki,bu baslik iki gune kalmaz kilitlenir.

En son Alp tarafından Cmt 10 Eyl 2005, 07:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Sedat
14 yıl önce - Cmt 10 Eyl 2005, 06:27

ayrica milli takim ile ilgili haric bütün futbol (takim) tartismalari site kuralina aykiri... zaten GS FB BJK kelimeleri düstügü an konu ilerledikce kavgaya dönüsür...  
ama guray'in asil ne demek istedigni anliyorum..

CelalInsel

14 yıl önce - Cmt 10 Eyl 2005, 12:21

Hasta bir Göztepe taraftarı olarak yazıma başlayım dedim. Ailemin büyüklerinden başlayarak ben dahil herkes Göztepe , Altınordu , Vefa , Karşıyaka gibi güzide kulüplerde oynama şansı bulabilmiştir. Türkiye'deki en büyük ikili rekabet ki bu geçmiş yıllarda kanıtlanmıştır Göztepe ile Karşıyaka arasındadır. 2.ligde dünya rekoru kırabiliyorsa bu şehir ve bu iki takım neden 1.ligde kıramasın diye sormadan edemiyorum kendime e ekliyorum. TFF futbol takımlarını her şirkete satmaya devam ederlerse değil 1.lig Amatör ligde bile zor görür. Burda İzmir halkı değil tamamen sorumluluğu TFF üstlenmelidir bence. Buna nasıl sebep oluyorlarsa aynı şekil özür dileyip 3 büyük kentten biri olan İzmir'den de en az 1 futbol takımının 1.ligde oynamasını sağlamaktadır...

Bilmiyorum Yanlış mı düşünüyorum

alpaslan999
14 yıl önce - Cmt 10 Eyl 2005, 17:26

Ben bir İstanbullu ve Beşiktaşlı olarak bu olayın üzerinde hassasiyetle duranlardanım.
Ben İzmir'siz bir liginde  tatsız tutsuz olacağını düşünüyorum.  Deplasman olarak Sivas'a,
Erciyes'e , Diyarbakıra gitmek çok zevksiz oluyor. Gezi açısından iyi olabiliyor ama rekabet açısından çok yavan oluyor.  Çünkü Anadolunun büyük bir bölümü taraftar kültürüne sahip değil... Ama İzmir öyle değil..
Buna Bursa ve Eskişehir'ide ekleyebiliriz. Buralar Taraftarlık açısından İstanbula büyük bir rakip. Üstelik aynı Jargonda, Yani kent bilinci olan, ciddi taraftar örgütlenmesi olan yerler.
 Mesala Türkiye liglerinin seyirci rekoru hala onların elinde: Karşıyaka-Göztepe(78 bin kişi)
Karşıyaka -Göztepe rekabeti dünyada ilk 20'ye girer. Ama onlar ortada yok, zira Altay'da öyle... Alsancaklıların, Kordonluların, Kemeraltılı, Konaklıların, Karşıyakalıların Yani Tüm İzmirlilerin bir an evel silkinip ayağa kalkmalarını istiyorum.  Onlarsız rekabet olmuyor.
Ben bir Beşiktaşlı olarak Alsancaktaki caddede BJK stordan çok KSK Stor, Göz Göz Stor, Altay stor görmek istiyorum. Yoksa kendi ürünümü takmamın bir anlamı yok..

Ati
14 yıl önce - Cmt 10 Eyl 2005, 21:37

Alıntı:
Ben İzmir'siz bir liginde  tatsız tutsuz olacağını düşünüyorum.  Deplasman olarak Sivas'a,
Erciyes'e , Diyarbakıra gitmek çok zevksiz oluyor. Gezi açısından iyi olabiliyor ama rekabet açısından çok yavan oluyor.  Çünkü Anadolunun büyük bir bölümü taraftar kültürüne sahip değil... Ama İzmir öyle değil..
Buna Bursa ve Eskişehir'ide ekleyebiliriz. Buralar Taraftarlık açısından İstanbula büyük bir rakip. Üstelik aynı Jargonda, Yani kent bilinci olan, ciddi taraftar örgütlenmesi olan yerler.

Bu konuda birsey yazmayaktim ama dayanamadim.

Erciyes, Diyarbakir cok zevksiz ama her nedense (ozellikle Diyarbakir) her
takim icin (yine ozellikle Besiktas) puan kaybinin yuksek olmasi bir yer.

Dogrusu Izmir´in diger deplasmanlara gore zor oldugunu neye dayanarak
soyluyorsun bilmiyorum. Anadolu´nun diger kentleri 4 buyukler icin her zaman
daha zor gecmistir, kuvvetli ya da zayif takim farketmez...
Ornegin Vanspor, Erzurumspor, Elazigspor, Yimpas Yozgatspor hatta Karabukspor
deplasmani, hatta daha eskilere gidersek Zonguldakspor, Boluspor 1. Ligde
oynadiklari donemlerde 4 buyuklerle olan maclari her zaman cekismeli gecmistir
(istisnalar haric). Ligde su an bulunan takimlari saymaya gerek bile gormuyorum.

Izmir´de ise (hangi takim olursa olsun) bu durum tam tersi olmustur ve 4 buyuklerin
en sevdigi maclar Izmir takimlariyla olan maclar oldugunu soylesem yanlis olmaz;
Taraftar ustunlugu, karsi takimin (genelde) zayif olmasi baslica sebeplerden.

Kisacasi ustte yazilanlar hem istatistik acidan hem de takip edilmis maclara
baktigimizda gercekle alakasi yoktur.

Alıntı:
Çünkü Anadolunun büyük bir bölümü taraftar kültürüne sahip değil...

Taraftar kulturu ile ne demek istenildigini bilmiyorum ama cumle Anadolu taraftarlarini
kucuk dusurucu sekilde olmus.

Cenk-Kaan
14 yıl önce - Cum 16 Eyl 2005, 01:58

Türkioyede futbolun kalitesini nasil cikartirsiniz???
Ilk önce futbol taraftar var oldukca yasar.
Türkiyede suni futbol takimlari piyasaya sürüyorlar.
G. Birligi Ankaraspor Istanbulspor,.......
Zorla güzellik olmaz.
Türkiyede futbolun kalitesini cikarmak istiyorsak Üc büyüklerin karsisina
Göztepe ve Karsiyaka gibi kuluzpleri cikarmak löazim.
Cünkü bunlarin kökü var. Köklü takimlar.
Türkiye 1. Liginde bos stadyumlardan biktim.
Göztepe ye biraz yatirim yapilsaydi bugün 4 degil de 5 büyükler den söz edecektik.

Ayhan
14 yıl önce - Cum 16 Eyl 2005, 04:54

Alıntı:
Türkiyede suni futbol takimlari piyasaya sürüyorlar.
G. Birligi Ankaraspor Istanbulspor,.......

Gençlerbirliği mi suni takım? Gençlerbirliği 4 büyükler dışında en başarılı 1-2 kulüpten birisidir. Geçmişinde birçok defa Türkiye kupasını müzesine götürmüştür ve UEFA kupasına da birçok defa katılmıştır...

Alıntı:
Bu konuda birsey yazmayaktim ama dayanamadim.

Erciyes, Diyarbakir cok zevksiz ama her nedense (ozellikle Diyarbakir) her
takim icin (yine ozellikle Besiktas) puan kaybinin yuksek olmasi bir yer.

Dogrusu Izmir´in diger deplasmanlara gore zor oldugunu neye dayanarak
soyluyorsun bilmiyorum. Anadolu´nun diger kentleri 4 buyukler icin her zaman
daha zor gecmistir, kuvvetli ya da zayif takim farketmez...
Ornegin Vanspor, Erzurumspor, Elazigspor, Yimpas Yozgatspor hatta Karabukspor
deplasmani, hatta daha eskilere gidersek Zonguldakspor, Boluspor 1. Ligde
oynadiklari donemlerde 4 buyuklerle olan maclari her zaman cekismeli gecmistir
(istisnalar haric). Ligde su an bulunan takimlari saymaya gerek bile gormuyorum.

Izmir´de ise (hangi takim olursa olsun) bu durum tam tersi olmustur ve 4 buyuklerin
en sevdigi maclar Izmir takimlariyla olan maclar oldugunu soylesem yanlis olmaz;
Taraftar ustunlugu, karsi takimin (genelde) zayif olmasi baslica sebeplerden.

Kisacasi ustte yazilanlar hem istatistik acidan hem de takip edilmis maclara
baktigimizda gercekle alakasi yoktur.

Alıntı:
Çünkü Anadolunun büyük bir bölümü taraftar kültürüne sahip değil...  

Taraftar kulturu ile ne demek istenildigini bilmiyorum ama cumle Anadolu taraftarlarini
kucuk dusurucu sekilde olmus.

Aynen katılıyorum söylediklerine.

İzmir'de yöneticiler, işadamları, siyasetçiler, sanatçılar güçbirliği olsaydı külüplere destek verseydi en az iki takımımız olurdu kesin. Kayseri'nin, Trabzon'nun ikişer takımı Süper Ligde mücadele ediyor ama maalesef İzmir'den bir takım bile yok. gerçekten izmir için utanç verici. Burada kayseriyi ve trabzonu küçümsediğimden söylemiyorum tabii...

erinc81
14 yıl önce - Cum 16 Eyl 2005, 11:20

ati sanirim taraftar kulturunden kasit, bazi anadolu takimlarinin maclarinda 3 buyukler disinda gelen seyirci sayisinin, karsiyakanin veya goztepenin kotu gununde maclarina giden taraftar sayisindan daha dusuk olmasi olabilir...

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet