Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
TİKKO nedir?
« önceki   123456   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 4
ibrahim alıcı
8 yıl önce - Çrş 09 Arl 2009, 03:09

1970'Lİ yıllarda Komünist Cenah,Odtü Merkezli olan Fikir Kulüpleri Federasyonu(FKF) diye bir dernek kurmuştu.Daha sonraları bu dernek Doğu'da Faaliyet gösteren Doğu Devrimci Kültür Ocakları denilen Kürtçü ve Bölücü bir kuruluşla bir araya gelip ortak bir kongre yaptılar ve adlarını DEV-GENÇ olarak değiştirdiler.Tarih'de Dev-Genç olarak bilinen Devrimci Gençlik Federasyonu olarak kurulan Marksist-Leninist Örgüt aslında Fikir Kulüpleri ile Doğu Devrimci Kültür Ocaklarının bir araya gelmesiyle oluşmuştur.Doğu Devrimci Kültür Ocakları kökü bildiğimiz Bölücü Kürtçü hareketin tarihi derinliklerine kadar giden bugün Kava'dan,Rizgari'den PKK'ya kadar giden eylemli bölücü Kürtçü hareketin gençlik örgütü idi.TİKKO örgütü'nün devamı Rizgari örgütüdür.Kadroları aynıdır.Rizgari:PKK'nın geçmişteki yapılanmasıdır.TİKKO,Sol örgütler arasında PKK ile en yakın olan örgütdür,PKK'nın kurucuları Tikko'dan ayrılmadır.
Mesela Deniz Gezmiş Ulusal Kurtuluş Savaşımıza bazı söylemlerinde destek vermiştir,Emperyalizme karşı mücadeleyi saygı ile anmıştır ancak İbrahim Kaypakka'ya Atatürk'e,Kemalizme her fırsatta karşı çıkmıştır.Bunu'da söylemlerinde açıkça dile getirmiştir.
1974 yılında Bülent Ecevit af çıkardı,Fikir Federasyonu ve DDKO'nun kurduğu Dev-Genç'in belli eğitim sürecini Ceza Evinde geçirmiş ve orada militanlık boyutuna kendilerinci kahramanlık'ı ilave etmiş o insanlar,Aynı haklarla Üniversitelere döndü.
1975 ile 1978 arasındaki 3 yıllık süreçte tahrikler,Saldırılar,Ciddi boyutlarla Ciddi Bir destekle Sağ Cenahın Üzerine gelmiştir.Sağ görüşlü Gençler mevziilerinde bu süreçte sadece Kendi Doğrularını Söyleme,Doğrularını ifade etmek için bir ortamın koruyucusu olmuşlardır.1978'den sonra sanki düğmeye basılmış gibi İnanılmaz Provokasyonlarla süslenmiş kanlı eylemler devreye girmiştir.
Rusya'nın Soçi Kentinde Dünya Gençlik Merkezi adlı bir müzede her katta Sovyetlerin Desteğiyle Marksist Hareketin teşkilatlanma Evreleri,O evrelerin liderleri ile ilgili bilgiler vardır,Her katta bir Ülke ile bilgiler vardır.Bir Katta Şili,Bir Katta Bolivya Bir katta Küba vardır.
Tabi o katlardan birinde Türkiye ile ilgili bilgilerde vardır.Rusya ile irtibatlı,Rusya'dan destek gören bütün örgütlerin isimlerine burada yer verilmiştir.Bu örgütler ve kişiler:Türkiye Komünist Partisi ki kaldıki onun Sovyet Fraksiyonunda olduğu bilinir,Behice Boran,İlerici Gençlik Derneği,İlerici Kadınlar Derneği'dir.Bunlarda zaten 80 öncesi dönemler aktif rol almış Silahlı eylemlere pek girişmemiş örgütlerdir.
İşin ilginç tarafı bu müzede Zamanında Sovyetler'den yardım gören örgütler arasında:THKP/C,dev yol,Dev-Genç,TKPML,Tikko,Halkın Kurtuluşu yoktur.
Rusya'nın o zaman yoğun destek verdiği Dış ülkelerin örgütleri ile irtibat kuran bazı yetkililerin Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra yaptığı açıklamasına göre ''Türkiyede ki Bu örgütler Rusya'nın'da belasıydı'' ..
1971'e kadar yani 12 Mart Darbesine kadar Marksist Hareket Kahrolsun Amerika diye bağırırken,6.filoya defol derken,1974'den sonra Af ile birlikte çıkıp organize olan güçler ''Amerika'ya Düşmalık yerine Faşizm ile ilgili bir tabirle meydana çıkmışlardır''
Bu sol örgütlerden:1971'den önce Faşizm tabirini göremezsiniz.
Sosyal Faşist,Revizyonist Faşist,Ülkücü Faşist,FAŞİST demişlerde başka birşey dememişlerdir...
Bu söylem değişikliğinin sebebi bellidir.
Her Türlü Emperyalizme karşı olanlar Faşist damgası yerken,Kendileri'nin ''Yankee Go Home'' söylemleri bitmiştir.
Sol'un içindeki bu örgütlerin liderleri ile Amerika ve Kontr-Gerilla ile herzaman ilişki içerisinde olmuştur.


sarapciserkan
8 yıl önce - Çrş 09 Arl 2009, 13:02

Alıntı:

Bu gibi sol örgütler asla sivil halka bir kötülük vermemişlerdir onların derdi düzeni değiştirmekti ordu ile işler olmazdı.Aksine ordunun onlarla işi oldu neticede hepsi idam edildi.


Tikko karakol basmış ve askerlerimizle çatışmış bir örgüttür. Ayrıca sivil halk bölümüde tartışmaya açıktır. mesela kaypakkayıyı ihbar eden öğretmeni 27 yıl sonra bile olsa öldürmüşlerdir. Peki öğretmen sivil değil midir. Zaman zaman asker olmayan kamu görevlilerine de suikast düzenlemişlerdir.


Turgay34
8 yıl önce - Çrş 09 Arl 2009, 13:13

Reklamın iyisi kötüsü yoktur derler.. Malum, Tikko kanlı bir terör örgütü.. Bunu bilmeyen yok.. Böyle bir başlıkta tanıtılarak reklamının yapılıyor olmasını kabul etmiyorum.. İşimiz bitti de terör örgütlerini tanıtmaya mı sıra geldi?! Sayın denetçilerden bu başlığı acilen kapatmalarını rica ediyorum..hasan özbey

8 yıl önce - Çrş 09 Arl 2009, 14:03

Alıntı:
dünyadaki terör örgütlerinin nerdeyse hemen hepsi sol kültürden beslenmedir. pkk'da bu kültürden ortaya çıkmıştır . Stalinist bir çizgi izlemektedir. Hitler dahi önce ben sosyalistim diye ortaya ortaya çıkmıştı. Partisiinn ismi nasyonel sosyalist parti idi.

Sol kültür doğası gereği şiddetten yanadır.Saddam ve Esad'ın mensup olduğu Baas partisi ve rejimi sol kültürden beslenmedir. Saddam'ın katliamları unutulmuş değildir. Esad ailesinin Hama ve Humus'da yaptığı Müsluman kardeşlere karşı toplu cinayetler henüz unutulmuş değildir.
Öncelikle TİKKO silahlı bir örgüttür,bu yönü ile ister sivil,ister askeri hedeflere zarar versin sonuç olarak yaptığı eylemler terördür. Kendiside terör örgütüdür. Tıpkı el kaide terör örgütü gibi .
El kaide hangi kültürden beslenmektedir .Sizin mantığınızla düşünürsek ; islam kültüründen beslenmektedir ,yada el kaide de marksist tir, öylemi orhan bey. Hitler, mussolini, franko bunlarda sol kültürden beslendikleri içinmi ülkelerinde sosyalistleri öldürttüler orhan bey. Saddam ve, Esat örneğini verirken gözünüzden kaçmış başka örnekleride ben hatırlatayım size .İran'daki binlerce insanın ölümünden doğrudan sorumlu molla yönetimi, Sudan da 300 bin insanın ölümünden sorumlu el beşir yönetimi,Afganistanda devrilen taliban yönetimi, S.Arabistan da vahabi yönetimi bunlar hangi kültürden beslenmektedir.İslam kültüründenmi , sol bir kültürdenmi. Cevaplamanız ümidi ile saygılarımı sunuyorum orhan bey.


Husnu Kursun

8 yıl önce - Çrş 09 Arl 2009, 17:43

Cok derin yaralari desmeye basladik yine. O gunleri yasamis biri olarak eski yaralari acmayalim derim. Bir cok genc arkadasimiz, abimiz, ablamiz, kardesimiz, dogru ama yanlis, inandiklari yolda, hayatini, gencligini, onurunu, ailesini yitirdi. Yaralandi sakat kaldi. Gecmisi birakip gelecege bakmak gerekli. Beraberlige her zamandan daha cok ihtiyacimiz var bu siralar. TIKKO, PKK gelip gecer amacimiz TCyi ilelebet yasatmak olmali.

hasan özbey

8 yıl önce - Çrş 09 Arl 2009, 17:57

Alıntı:
Gecmisi birakip gelecege bakmak gerekli. Beraberlige her zamandan daha cok ihtiyacimiz var bu siralar. TIKKO, pkk gelip gecer amacimiz TCyi ilelebet yasatmak olmali.
Bencede çok doğru bir tespit ve öneri. Burada kimi zaman kantarın topuzunu kaçıran ifadelerle birbirimizi kırıyoruz. Oysa aslolan bir tane T.C. var ve hepimiz orada yaşama hakkına ve özgürlüğüne sahibiz. Bunun kıymetini bilmek gerekir.ibrahim alıcı
7 yıl önce - Pts 27 Arl 2010, 02:22

Tikko örgütü'nden aynı fraksiyonda olan Marksist Leninist Silahlı Propagandalar Birliği adlı örgütün gerçekleştirdiği olaylar:

mlspb veya diğer adıyla marksist leninist silahlı propaganda birlikleri 1970'li yıllarda aktif olarak silahlı eylemler düzenlemiş sol örgüttür.

thkp-c kökenli ve mahir çayan tezlerini savunan örgüt 1975'te kurulmuştur. 12 mart 1971 muhtırasını örgütsel bir yenilgi olarak nitelendiren grup, silahlı propagandayı temel alan bir gruplaşma savıyla silahlı eylemlerine başlamıştır. 1975'te mlspb genel komitesinin düzenlediği toplantıda görüş ayrılıkları doğmuş ve bu sebeple örgüt birçok ufak gruplara ayrılmıştır.1978 yılıyla birlikte silahlı eylemlerini iyice arttıran örgüt karşıt fikirli sağ grupların yanında abd ve israil temsilciliklerini ve askerlerini de saldırılarında hedef alıyordu.

mlspb, 1980 darbesini takip eden kısa dönemde üst düzey yöneticisi şemsi özkan'ın itirafçılığı nedeni ile büyük bir darbe almış üst düzey militanları tamer arda, atilla ermutlu, ercan yurtbilir ve doğan özzümrüt'ü kaybedip kısa sürede dağılmıştır.

örgütün bilinen terör eylemleri: 7 nisan 1977 : istanbul - topkapı'da yapı kredi bankası soygunu
3 ekim 1978 : mhp istanbul il başkanı recep haşatlı ve oğlu mustafa haşatlı'nın öldürülmesi
16 nisan 1980 : örgütün üyelerinden kadir tandoğan, ahmet saner, hakkı kolgu ve talip aydın'ın, etiler akatlar'da cia ajanı ve onun yardakçısı olarak nitelendirdikleri sam novello ve ali sabri baytar'ı pusu kurarak öldürülmesi.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Marksist_Leninist_Si ...likleri%60

thkp-c/mlspb'nin politik askeri eylemleri (*)
öncü savaşı sürecindeki eylemler, siyasal propaganda ve ajitasyon amaçlıdır. halka ülkenin gerçeklerini açıklamanın bir yöntemidir. ülkede var olan suni dengeyi zayıflatmanın, devrimin ve devrimcilerin gerçeklerini ve programını anlatmanın bir yoludur. stratejik savunma aşaması bir mevzi savaşı değildir ve devrimci gücün, devrime güvenin; sempati ve desteğe dönüşmesini amaçlar.
dolayısıyla da direkt devlete emperyalizmin ve oligarşi'nin halk düşmanı temsilcilerine yönelir. bu temel amacının yanı sıra, halkı korumaya, halka zarar verenleri cezalandırmaya yönelik yöresel eylemler gerçekleştirilir.
mlspb, politik hedeflerinin dışında kalan hedeflere yönelen ve halk safındaki insanlara zarar veren hiçbir tavra girmez. öte yandan, emperyalizme, oligarşiye ve faşizme yönelik bütün devrimci tavırlara saygı duyar, bunları sonuna kadar destekler.
devrimci savaş sırasında istenmeyen bazı olaylar meydana gelmiş, çok ender de olsa arkadaşlarımız tarafından gerçek hedeflerinin dışına çıkılabilmiştir. hareketimiz, bu davranışların özeleştirisini türkiye halklarına verecektir. ve en ciddi özeleştiri, savaşın bundan sonraki aşamalarının pratiği olacaktır.
1971-1972 gerilla savaşı süresince gerçekleştirilen eylemlerden bazıları:
1) ziraat bankası'nın küçükesat şubesinin günlük hasılatı halkımızın devrimci kurtuluş savaşında kullanılmak üzere kamulaştırılmıştır.
2) kanlı pazar'da şehit düşen devrimcilerin anısına, 16-17 şubat'ta amerikan askeri deposu tuslog'un zincirlikuyu merkezi, tuslog'un şişli şubesi, abd-türk dış ticaret bankası'nın elmadağ şubesi, abd başkonsolosluğunu, emperyalist amerikan kuruluşu ibm'in gümüşsuyu'ndaki merkezi bombalanmıştır..
3) salıpazarı'ndaki amerikan askeri botu bombalanıp, tahrip edilmiştir.
4) türk ticaret bankası'nın erenköy şubesinin günlük hasılatı halkımızın devrimci savaşımında kullanılmak üzere kamulaştırılmıştır. bu eylemde kullanılan amerikalı astsubay a. donald'ın arabası da yakılarak imha edilmiştir.
5) coca cola, pe-re-ja, elvan, mercedes-benz, otomarsan fabrikası, akbank ve daha birçok şirket ve kuruluşun hissedar sahipleri olan kadir has, mete has, adanalı büyük toprak ağası talip aksoy'un günlük hasılatları, halkımızın devrimci kurtuluş mücadelesinde kullanılmak üzere kamulaştırılmıştır.
6) amerikan emperyalizminin ortadoğu maşası siyonist israil'in türkiye başkonsolosu efraim elrom kaçırılmış 17 mayıs tarihinde faşist bakanlar kuruluna yönelik olarak ortaya konulan tutuklu devrimcilerin serbest bırakılması ve cephe bülteninin trt'den okunması koşulları, tanınan süre içinde yerine getirilmediği için elrom'u halk adına mahkum edilmiş ve kurşuna dizilmiştir.
7) ingiliz emperyalizminin üç ajanını kızıldere'de cezalandırılmıştır.
istanbul maltepe'de oligarşi'nin askeri kuvvetleriyle günlerce çarpışılarak direniş destanı yazılmıştır.
kızıldere'de ise komünist direnişin, halklara bağlılığın, devrimci dayanışmanın en yüksek örneği verilmiştir.
mlspb, emperyalizme, oligarşi'nin sivil ve askeri hedeflerine yönelik yüzlerce eylem gerçekleştirmiştir.
1) 1975 mayıs: zircirlikuyu abd askeri deposu tuslog garajının bombalanması.
2) 1975 eylül: ataköy'de nato askerlerinin dinlenme tesisinin bombalanması.
3) 1975 ocak: abd başkonsolosluğunun bombalanması.
4) 1976: mart: abd'ye ait 71 b 1483 plakalı resmi otonun bombalanması.
5) 1976 mart: italyan bankası'nın bombalanması.
6) 1976 nisan: cihangir abd dil merkezi'nin bombalanması.
7) 1976 nisan: iran havayolları'nın bombalanması.
8) 1976 kasım: israil havayolları el-al'ın bombalanması.
9) 1976 kasım: iran havayollarına ait
10) 1976 kasım: mısır konsolosluğunu bombaladık.
11) 1976 mart: son havadis gazetesini bombaladık.
12) 1976 haziran: halkların kurtuluş mücadelesinde kullanılmak üzere kocamustafapaşa tekel deposunun günlük hasılatını kamulaştırdık.
13) 1976 kasım: philips'i bombaladık.
14) 1976 ocak: yeni mahalle polis karakolunu bombaladık.
15) 1976 şubat: kumkapı emniyet başkomiserliği'ni bombaladık.
16) 1976 şubat: fatih emniyet amirliği'ni bombaladık.
17) 1976 mart: yusuf paşa akbank şubesi'ni bombaladık.
18) 1976 mayıs: bahçelievler akbank şubesi'ni bombaladık.
19) 1976 mayıs: aksaray koç holding'e ait tofaş oto bayi'ini bombaladık.
20) 1976 mayıs: yeşiltepe polis karakolu'nu bombaladık.
21) 1976 mayıs: faşist merkezlerden biri olan ülkü ocakları derneği'ni bombaladık.
22) 1976 mayıs: küçükçekmece büyük ülkü derneği'ni bombaladık.
23) 1976 haziran: üsküdar mhp ilçe merkezi'ni bombaladık.
24) 1976 haziran: zeytinburnu sümer polis karakolu'nu bombaladık.
25) 1976 ekim: yenibosna ülke ocakları derneği'ni bombaladık.
26) 1976 ekim: kanarya ülkü ocakları derneği'ni bombaladık.
27) 1976 kasım: faşist kemal ilıcak'ın yönetimindeki tercüman gazetesine ait oto pazarlama şirketi ter-oto'yu bombaladık.
28) 1976 kasım: yeşilyurt polis karakolu'nu bombaladık.
29) 1976 kasım: taksim uedt bankası'nı bombaladık.
30) 1976 kasım: iv. levent akbank şubesi'ni bombaladık.
31) 1976 ocak: kapitalistlerin merkezlerinden istanbul sanayi odası'nı bombaladık.
32) 1976 şubat: levent iş bankası şubesi'ni bombaladık.
33) 1976 şubat: kocamustafapaşa karakolu'nu bombaladık.
34) 1976 şubat: devrimci mücadelemizde kullanılmak üzere kurtuluş tepeüstü iş bankası'nın hasılatını kamulaştırdık.
35) 1976 şubat: hakim albay süleyman takkeci'nin evini bombaladık.
12 mart ve 12 eylül'de başlayan açık faşizm dönemlerinin vazgeçilmez savcısı ve hakimi olan faşist süleyman takkeci birçok devrimci yurtseverin ölümle cezalandırılmasında başrolü oynadığı gibi yoldaşlarımız ahmet saner ve kadir tandoğan'ın idam edilmelerinin de sorumlularındandır.
örgütümüz faşist kimliğini daha bu zamandan saptadığı albay süleyman takkeci'yi 12 mart yargılanmalarındaki tutumuyla yargılamış ve hakkında ölümle cezalandırma kararı almıştır. ancak bu karar bazı nedenlerle gecikmiştir, bir uyarı olarak evi bombalanmıştır. ancak azılı bir faşist olan takkeci, savaşçılarımız tarafından mutlaka cezalandırılacak.
36) 1976 haziran: çiftehavuzlar yapı kredi bankası'nı bombaladık.
37) 1976 kasım: yeni levent ülkü ocakları'nı bombaladık.
38) 1976 kasım: faşist katillerin barındıkları saldırı üssü olarak kullandıkları isparta yurdu'nu bombaladık.
39) 1976 kasım: yeni bosna akbank şubesi'ni bombaladık.
40) 1977 ocak: haznedar ülkü ocakları'nı basarak bir faşisti öldürüp, altısını yaraladık.
41) 1977 şubat: kocasinan ülkü ocakları derneği'ni basarak silahlara ve belgelere el koyduk.
42) 1977 şubat: ülkemizi emperyalizme satanlardan, emperyalizmin ve tekelci burjuvazinin ülkemizdeki en sadık yöneticilerinden azılı anti komünist celal bayar'ın köşkünü bombaladık.
43) 1977 şubat: murat bayrak'ın köşkünü bombaladık.
türkiye'nin bir diğer azılı faşist kapitalistlerinden olan ve aynı zamanda türkiye'den önce yaşadığı yugoslavya'da nazilerle işbirliği yapan kralcı çetnik birliklerinde görev alarak yugoslav halklarına karşı çeşitli saldırılara katılan murat bayrak hakkında da örgütümüz ölümle cezalandırma kararı almıştır. sancak tül fabrikasının ve sancak air havayolları'nın sahibi olan murat bayrak işçilere karşı yürüttüğü faşist terörün hesabını mutlaka verecek. ve savaşçılarımız örgütümüzün aldığı bütün kararı bütün benzer kararlar gibi yerine getirecekler.
44) 1977 şubat: faşist katillerin barındıkları ve saldırı üssü olarak kullandıkları çapa yüksek öğretmen okulu'nda faşistlerin barındıkları yeri bombaladık.
45) 1977 şubat: yeni bosna karakolu'nu bombaladık.
46) 1977 şubat: avcılar'da polise ait bir araç bombaladık.
47) 1977 mart: işçi sınıfının can düşmanı, kan emici kapitalist işbirlikçi sabancı'ya ait sabancı holding'in genel merkezi'ni bombaladık.
48) 1977 mart: tekelci burjuvazinin sadık partisi ap'nin samatya şubesini bombaladık.
49) 1977 haziran: istanbul sanayi odası'nı bombaladık.
50) 1977 ocak: moda yapı kredi bankası'nı bombaladık.
51) 1977 mart: cemil topuzlu caddesi iş bankası şubesi'ni bombaladık.
52) 1977 kasım: ataköy emlak kredi bankası'na ait bekçi kulubesini ve banka şubesini bombaladık.
53) 1977 aralık: küçük çekmece büyük ülkü derneği'ni bombaladık.
54) 1977 aralık: eyüp mhp ilçe binası'nı bombaladık.
55) 1977 şubat: eyüp emniyet amirliği'ni bombaladık.
56) 1977 şubat: yeni bosna -kuleli ülkü ve dayanışma derneği'ni bombaladık.
57) 1977 mart: halit narin'in erenköy'deki evini bombaladık.
58) 1977 mayıs: taksim'deki intercontinental otelini 1 mayıs 1977 katliamını protesto etmek amacıyla bombaladık.
59) 1977 mayıs: küçükçekmece büyük ülkü derneği'ni bombaladık.
60) 1977 kasım: üsküdar mhp ilçe binası'nı bombaladık.
61) 1977 ocak: ülkü ocakları haznedar şubesi'ni basarak bir faşisti öldürdük, üçünü de yaraladık.
62) 1977 kasım: mhp bakırköy ilçe ikinci başkanı hikmet ay'ı ölümle cezalandırdık.
63) 1977 nisan: topkapı yapı kredi bankası'nın hasılatını devrimci mücadelemizde kullanılmak üzere kamulaştırdık.
64) 1977 ağustos: beşiktaş'ta deva fabrikası'nı bombaladık.
65) 1977 eylül: çifte havuzlar türk ticaret bankası'nın hasılatını kamulaştırdık. 66) 1977 aralık: tutsak savaşçılarımızın sıcak mücadele içindeki görevlerine bir an önce dönmeleri amacıyla toptaşı cezaevinden firar eylemini gerçekleştirdik.
67) 1978 şubat : burjuvaların eğlence, kumar, yozluk ve ahlaksızlık merkezlerinden moda deniz kulübü'nü bombaladık.
68) 1978 mart: küçükköy 500 evler yapı kredi bankası'nı bombaladık.
69) 1978 nisan: fikirtepe iş bankası ile ziraat bankası'nın hasılatını kamulaştırdık.
aynı anda gerçekleştirilen yukarıdaki eylemlerimiz de vietnam kasabı, uzun yıllar dünya bankası başkanlığı yapmış ve abd savunma bakanlığı görevinde bulunmuş mc macnamara'nyn türkiye'ye gelişini protesto için yapılmıştır.
70) 1978 mayıs: avcılar'da petrol ofisi'ne ait aracın günlük hasılatını kamulaştırdık.
71) 1978 mayıs: bakırköy ap binasını kurşunladık.
72) 1978 mayıs: bakırköy'de faşist irfan geçit'in elektrikçi dükkanını bombaladık.
73) 1978 mayıs: cerrahpaşa l mayıs mitingini düzenledik. örgütümüz, uluslararası proletaryanın birliğinin kapitalizme karşı savaşımındaki kararlılığının, dayanışmasının ve savaşma azminin dosta da düşmana da gösterildiği gün olan 1 mayıs'ın kutlamaları için ülkemiz özgülünde bir ay öncesinden çeşitli kararlar almış, savaşçılarımız bir ay boyunca silahlı ve silahsız birçok ajitasyon ve propaganda faaliyeti yürütmüş ve bu faaliyetler bütün ülke genelinde l mayıs gününe doğru giderek yaygınlaştırılmıştır.
1 mayısla ilgili olarak alınan ve uygulanan birçok kararın yanında örgütümüz l mayıs 1978 kutlaması için aldığı bir diğer karar da cerrahpaşa semtinde bir miting düzenlenmesi kararıdır. bu karar gereğince savaşçılarımız hazırlıklara girişmiş ve savaşçılarımız önderliğinde işçi, memur, öğrenci ve çeşitli kesimlerden katılmalarla miting görkemli bir biçimde gerçekleştirilmiş ve bölgedeki çeşitli bankalar l mayıs 1977 katliamı'nı protesto etmek için yakılmıştır.
bu arada mitingimizi engellemek amacıyla miting alanına sevk edilen güvenlik kuvvetlerine ait bir polis otosu örgütümüzün güvenlik görevlileriyle karşılaşmışlar ve çatışma çıkmış, bu sırada da görevli polis ahmet yetiş vurulmuştur.
74) 1978 haziran: emekli yarbay cihangir erdeniz'i ölümle cezalandırdık.
cihangir erdeniz, önderlerimizden mahir cayan ve hüseyin cevahir'in maltepe'de kuşatıldığı ve günlerce süren çatışmalarda görev almış ve önderimiz hüseyin cevahir'i şehit etmiştir.
bunun üzerine örgütümüz bu halk düşmanı katil hakkında ölümle cezalandırma kararı vermiş ve bu karar tespit edilen suçundan yedi yıl sonra da olsa uygulanmıştır.
bu arada cihangir erdeniz cezalandırılırken olaya müdahale eden, çatışmanın içine kendisini atan mustafa erdem istenmeyerek vurulmuştur.
75) 1978 haziran: altı yol'da 15-16 haziran mitingini düzenledik ve kuşdili mhp binasını tarayarak ahmet yılmaz ve seyfullah ekşioğlu'nu ölümle cezalandırdık.
örgütümüzün şanlı eylemlerinden biri de 15-16 haziran kadıköy altıyol mitingidir.
türkiye proletaryasının sorunları için sınıfsal başkaldırı geleneğinin oluşumunda önemli bir yeri olan 15-16 haziran 1970 direnişinin 8. yıldönümü adına alman miting kararı günler öncesinden örgütümüzün tüm birimlerine tüm savaşçılarına iletilmiş ve ülke genelinde 15-16 haziran bildirileri dağıtılmış, işçi semtlerinde ajitasyon ve propaganda konuşmaları yapılmıştır.
miting günü ise savaşçılarımızca miting alanına gelen bütün yollar kesilmiş, gerekli güvenlik önlemleri alınmış ve yaklaşık bin kişilik kitle tarafından miting, konuşmalar yapılarak, sloganlar atılarak kutlanmıştır.
bu arada örgütümüzce alınan karar gereğince savaşçılarımız, miting sonrasında bölgede bulunan bankaları ve kapitalist işletmeleri bomba ve molotof kokteylleri kullanarak tahrip etmiş, ayrıca yine bölgede bulunan faşist parti mhpnin kuşdili merkez binası ateş altına alınmış binada bulunan faşist katillerden ahmet yılmaz ve seyfullah ekşioğlu cezalandırılmışlardır.
76) 1978 temmuz: bağlarbaşı iş bankası'nı bombaladık.
77) 1978 ağustos: bağlarbaşı iş bankası'nın günlük hasılatını kurtuluş savaşımımızda kullanmak üzere kamulaştırdık.
78) 1978 eylül: kadıköy iettnin günlük hasılatını kamulaştırdık.
79) 1978 ekim: göztepe'de mhp il başkanı recep haşatlı ve mustafa haşatlı'nın ölümle cezalandırma kararını infaz ettik.
istanbul'un en büyük iplik tüccarlarından biri olan recep haşatlı mhp il başkanı seçildikten sonra organlarımızın kararlarınca savaşçılarımız tarafından takibe alınmış, bu arada oğlu mustafa haşatlı'nın da istanbul'un zeytinburnu-küçükçekmece ve kadıköy bölgelerinde devrimcilere karşı terör estiren faşist timlerde görev yaptığı saptanmıştır. bunun üzerine örgütümüz her iki faşist katil hakkında ölümle cezalandırma kararı almış ve karar savaşçılarımızca uygulanmıştır.
80) 1978 kasım: hipodrom'a ait hasılatı mücadelemizde kullanılmak üzere kamulaştırdık.
savaşçılarımız tarafından gerçekleştirilen bu eylem sırasında çatışma meydana gelmiş ve bu çatışmada görevli polis ali rıza baydilli vurulmuştur.
81) 1978 aralık: bayrampaşa mhp binası'nı kurşunladık.
82) 1978 aralık: eyüp elmastaşoğlu işhanı'nı bombaladık.
83) 1979 ocak: zeytinburnu mhp ilçe yönetim kurulu üyesi arif üzüm'ü ölümle cezalandırdık.
84) 1979 ocak: avcılar'da igs personel müdürü mehmet gümüşbostancı'yı ölümle cezalandırdık.
igs'deki görevinden önce madeni eşya sanayi fabrikası'nda görevli olan mehmet gümüşbostancı çalıştığı, personel müdürlüğü yaptığı her iki fabrikada da silahlı faşist timler kurarak işçiler üzerinde terör estirmiş, sendikal hakların takipçisi olan birçok işçiyi işten attırdığı gibi bölge jandarma karakolunda işkence yaptırtmış ve kadın işçilere sürekli sarkıntılık yapmıştır. aynı zamanda îgs firmasında hisse sahibi de olan mehmet gümüşbostancı'nın saptanan bu suçları nedeniyle hakkında ölümle cezalandırma kararı alınmış ve bu karar savaşçılarımızca uygulanmıştır.
85) 1979 ocak: zeytinburnu mhp ilçe başkanı ismail aslan'ı ölümle cezalandırdık.
86) 1979 mart: halkların kurtuluş mücadelesinde kullanılmak üzere cerrahpaşa tıp fakültesi'ne ait hasılatı kamulaştırdık.
elde edilen hasılat devlete ait olup direkt devlet kasasından elde edilmiştir. ayrıca eylemimiz sırasında salih dursun isimli görevli istenmeden vurulmuştur.
87) 1979 mart: incirli iş bankası'nı taradık.
88) 1979 nisan: beşyüzevler ap binası'nı taradık.
89) 1979 mayıs: küçükköy ziraat ve yapı kredi bankası'nı taradık.
90) 1979 mayıs: küçükköy türk ticaret bankası'nı taradık.
91) 1979 mayıs: topçular îş bankası,yapı kredi ve akbank'ı taradık.
92) 1979 mayıs: çamlık akbank'ı yaktık.
93) 1979 mayıs: topçular akbank'ı taradık.
94) 1979 mayıs: ataköy'de amerikalı asker (amerikan askeri deposu tuslog'da görevli) thomas mosley'i ölümle cezalandırdık. ve andrea renat'ı yaraladık.
95) 1979 mayıs: konya akşehir ülkü ocakları derneği'ni bombaladık.
96) 1979 haziran: bakırköy mhp ilçe başkanı bekir şendilmen'i ölümle cezalandırdık.
97) 1979 haziran: kocasinan türk ticaret bankası'm kurşunladık
98) 1979 haziran: emekli başkomiser, kandemir emlak'ın sahibi muzaffer candanoğlu'nu ölümle cezalandırdık.
99) 1979 temmuz: başkomiser ahmet ateşli'ye suikast düzenledik.
ahmet ateşli örgütümüze yönelik operasyonlara ve savaşçılarımızın sorgulamalarına gönüllü olarak katılan, işkenceci, merter'de katledilen devrimciler; ömer çimeken ve tamer tabak'ın katillerinden, yeraltı dünyası ile sıkı ilişkiler içinde olan bir polistir.
bütün bu suçları nedeniyle örgütümüzce hakkında ölüm kararı verilmiştir. ancak karar infaz edilirken yaralı kurtulmayı başarmıştır. ikinci kez bombalı saldırımızdan da kurtulmasına rağmen karar halen yürürlülüktedir.
100) 1979 ağustos: kocasinan'da devrimci katili faşist lokman kodakoğlu'nu ölümle cezalandırdık.
101) 1979 ağustos: kartal'da mhp üçe başkanı haydar çağlar'ı ölümle cezalandırdık.
102) 1979 ağustos: fatih'te faşist sedat şen'i ölümle cezalandırdık.
103) 1979 ağustos: gebze'de başkomiser zülküf karaaslan'ın evini taradık.
104) 1979 ağustos: küçükköy'de faşist halis öztürk ve süleyman yılmaz'ı ölümle cezalandırdık.
105) 1979 ağustos: beşiktaş'ta işçi sınıfının düşmanı tek gıda iş sendikası bölge sekreteri ergün kaboğlu'nu ölümle cezalandırdık.
106) 1979 eylül: kartal akbank'ı yaktık.
107) 1979 eylül: gebze halk bankası ye akbank'ı taradık.
108) 1979 eylül: gebze'de mhp evraklarının bulunduğu binayı yaktık.
109) 1979 eylül: zeytinburnu mhp yönetim kurulu üyesi ibrahim çalık'ı ölümle cezalandırdık.
110) 1979 eylül: hergün gazetesini taradık, faşist mürsel ka-rataş'ı ölümle cezalandırdık ve muzaffer akıncı ile hulusi yavaş'ı yaraladık.
hergün gazetesi yıllarca faşist propagandanın en önemli yayını olduğu kadar aynı zamanda faşist katillerce de üs olarak kullanılmıştır. hergün gazetesinin bu niteliğini saptayan hareketimiz savaşçıları hergün gazetesini basmışlar. ancak gazetenin işletme yöneticisi hakkındaki ölüm kararını ele geçirememeleri nedeniyle yerine getirememişlerdir. daha sonra geri çekilen savaşçılarımız bu arada hergün gazetesini koruma görevi olan ve yine bölgede devrimci ve yurtseverlere karşı saldırı üssü olarak kullanılan malatya öğrenci yurdu'nun faşist katilleriyle karşılaşmışlar ve onlara da ateş açarak ikisini yaralamışlardır.
111) 1979 ekim: gebze'de mhp ilçe başkanı yılmaz taşkın'ı ölümle cezalandırdık.
112) 1979 ekim: bayrampaşa'da faşist m. ali özkan'ı ölümle cezalandırdık.
113) 1979 ekim: zeytinburnu mhp tice yönetim kurulu üyesi meriç dikici 'yi ölümle cezalandırdık.
114) 1979 ekim: çemberlitaş sosyal sigortalar kurum'una ait hasılatı kurtuluş savaşımızda kullanmak üzere kamulaştırdık.
115) 1979 kasım: bakırköy mhp ilçe başkanı mehmet başak'ı ve polis şükrü cengiz'i ölümle cezalandırdık.
116) 1979 kasım: hasköy akbank ve iş bankası'nı yaktık ve abd ile ilgili ikili anlaşmaları protesto mitingi yaptık.
117) 1979 kasım: bahçelievler akbank'ı taradık.
118) 1979 kasım: zeytinburnu mhp gençlik kollarında görevli mehmet cura'yı ölümle cezalandırdık.
119) 1979 kasım: çağlayan yapı kredi bankası'nı taradık.
120) 1979 aralık: kartal'da ülker bisküvi fabrikası'na ait aracı yaktık.
121) 1979 aralık: ümraniye garanti, anadolu ve türk ticaret bankalarını yaktık.
122) 1979 aralık: şişli'de başkomiser hilmi kaya'yı ölümle cezalandırdık.
hilmi kaya 1971'de önderlerimiz mahir cayan ve hüseyin cevahir kuşatıldıkları maltepe operasyonuna gönüllü olarak katılan polislerden biri olduğu için örgütümüz tarafından cezalandırıldı.
123) 1979 aralık: bakırköy'de abdli elmor cooper, robert fri-end, klark budo, james shimit'i ölümle cezalandırdık.
emperyalizmin yeni sömürgesi olan türkiye'de özellikle abd emperyalizmi tam bir denetim kurmuş, kendine bağımlı oligarşi aracılığıyla sömürü ve denetimi sürdürürken aynı zamanda üsleri, askeri depolan, havaalanları, konsoloslukları, ajanları ile her tarafı ağ gibi sarmıştır.
işte ölümle cezalandırdığımız abd'liler de istanbul haramidere'de üslerde çalışan görevlilerdendir.
124) 1979 zeytinburnu iş bankası'nı taradık.
125) 1979 ümraniye'de zafer ticaret'i bombaladık.
126) 1979 üsküdar-dudullu'da kastamonu emlak ve zafer ticaret'i bombaladık.
127) 1980 ocak: bakırköy'de koç holdinge ait migros kamyonuna el konularak demirel hükümeti'yle imf arasındaki anlaşmaları protesto etmek amacıyla halka dağıtımını gerçekleştirdik.
128) 1980 ocak: kocasinan'da israil hava yollan el-al müdürü abraham elazar'ı ölümle cezalandırdık.
filistin topraklarını işgal altında tutan, abd'nin ortadoğu'daki jandarması siyonist israil devletinin filistin halkı üzerindeki katliamlarını protesto etmek için bu eylem gerçekleştirilmiştir, israil havayollarına ait el-al büroları israil gizli servisi mossad'ın şubeleri durumundadır. abraham elazar'da el-al müdürü ve mossad ajanıdır.
129) 1980 ocak: yeşiltepe'te faşist ayhan yazıcı'yı ölümle cezalandırdık.
130) 1980 ocak: yıldırım ziraat bankası'nı taradık.
131) 1980 ocak: incirli akbank'ı taradık.
132) 1980 ocak: pendik akbank'ı yaktık.
133) 1980 ocak: cevizli garanti bankası'nı kurşunlayıp yaktık.
134) 1980 ocak: pendik türk ticaret bankası'nı taradık.
135) 1980 ocak: konya akşehir'de bir devrimcinin vurulmasından sorumlu faşist polis hulusi irkılata'nın evini kurşunladık.
136) 1980 ocak: faşist hakim selahattin çetin'in (konya-akşehir) evini kurşunladık.
137) 1980 ocak: akşehir'deki akbank ve pamukbank'ı bombaladık.
138) 1980 ocak: zeytinburnu igs ve bozkurt mağazaları'nı yaktık.
139) 1980 ocak: zeytinburnu şabanağa'da ziraat bankası'nı yaktık.
140) 1980 ocak: kocamustafapaşa'daki iş bankası'nı yaktık.
141) 1980 şubat: gaziosmanpaşa yapı kredi bankası'nı bombaladık.
142) 1980 mart: incirli lassa bayi'ini yaktık.
143) 1980 mart: tekelci kapitalist halit narin'in evini bombaladık.
144) 1980 mart: kuşdili'nde faşist cihangir özbek'i ölümle cezalandırdık.
145) 1980 mart: gaziosmanpaşa'da faşist mehmet pehlivan'ı yaraladık.
146) 1980 mart: alibeyköy'de ap lokalini kurşunladık.
147) 1980 mart: kocasinan'da faşist ibrahim yıldırım'ı ölümle cezalandırdık.
148) 1980 şubat: eyüp gümüşsüyü polis noktası'nı kurşunladık.
149) 1980 mart: kanarya yapı kredi bankası'nı kurşunladık.
150) 1980 nisan: bayrampaşa'da adana bölgesi faşistlerinden zeki memili, kazım memili, meftun küpeli ve harun yanartaş'ı ölümle cezalandırdık.
151) 1980 nisan: alibeyköy'de faşist orhan-ahmet ve şükrü bölükbaşı'yı ölümle cezalandırdık.
bu cezalandırma eylemine dışardan müdahale eden bekçi ali samur vurulmak zorunda kalınmıştır.
152) 1980 nisan: sofular'da faşist yusuf çobanoğlu'nu ölümle cezalandırdık.
153) 1980 nisan: küçükköy'de faşist hayrettin gökalp ve ali şahin'i ölümle cezalandırdık.
154) 1980 nisan: güngören'de faşist burhan kaya mutlu'yu ölümle cezalandırdık.
155) 1980 nisan: beşiktaş'ta abd'nin ülkemizdeki görevlilerinden sam novello ve ali sabri bayraktar'ı ölümle cezalandırdık.
156) 1980 nisan: bağcılar iş bankası'nı bombaladık.
157) 1980 mayıs: kumkapı'da faşist enver caka'yı ölümle cezalandırdık.
158) 1980 mayıs: parseller türk ticaret bankası'nı taradık.
159) 1980 mayıs-haziran: tozkoparan emlak kredi bankası'nı taradık.
160) 1980 haziran: kartaltepe'de misk sendika sekreteri ahmet metin izer'i ölümle cezalandırdık.
161) 1980 haziran: esenler'de, yugoslavya'da nazi işbirlikçisi faşist nazım kan'ı yaraladık.
162) 1980 haziran: ümraniye'de igs mağazasının ve faşist ümit yeşiltepe'ye ait dükkanı kurşunladık.
163) 1980 haziran: rami'de gaziosmanpaşa mhp ilçe başkanı emekli binbaşı ali rıza altınok ile mhp kadın kolları başkanı fahriye ve nilgün altmok'u ölümle cezalandırdık.
164) 1980 haziran: topçular'da işçi sınıfının düşmanı grundig fabrikası müdürü mustafa yılmaz'ı yaraladık.
165) 1980 haziran: merter'de faşist özcan korkmaz'ı ölümle cezalandırdık ve kemal dursun, abdullah anaç, zeki kaya'yı yaraladık.
166) 1980 haziran: tozkoparan'da polis muzaffer uz'u ölümle cezalandırdık.
muzaffer uz'u istanbul birinci şube'de görevli işkenceci siyasi polis olması nedeniyle cezalandırdık.
167) 1980 temmuz: güngören'de misk yöneticileri turgut deniz, aybars tekin, turgut cermen'i ölümle cezalandırdık.
mhp'ye bağlı misk kale kilit fabrikasına başka sendika sokmuyordu, işçilerin örgütlenmesini engelliyordu. bu faşistlerde misk'in yöneticileriydi. kale kilit'te faşist denetimin kırılması için bu yöneticileri ölümle cezalandırdık.
168) 1980 esenler'de faşist orhan cebi'nin yazıhanesini kurşunladık.
169) 1980 temmuz: tozkoparan'da emlak kredi bankası'm taradık.
170) 1980 ağustos: güngören'de faşist esin başlamışlı, ataman sıkbaş ve muhtar mecit kurşun'u ölümle cezalandırdık.
171) 1980 ağustos: çağlayan'da faşist muhbir ömer yamak'ı ölümle cezalandırdık.
172) 1980 ağustos: incirli akbank'ı kurşunladık.
173) 1980 eylül: şişli'de faşist mustafa demir ve tayfun sepetci'yi ölümle cezalandırdık.
bu cezalandırma eyleminde olaya müdahale eden ve silah çeken polis refik sarıdağ vurulmak zorunda kalınmıştır.
174) 1980 ekim: şenesenevler karakolu'nu bombaladık.
175) 1980 ekim: ümraniye karakolu'nu bombaladık.
176) 1980 ekim: ümraniye'de faşistlere ait coşkun okey salonu'nu bombaladık.
177) 1980 ekim: ümraniye'de faşist fikriye yönetsel'in evini ihtar amacıyla taradık.
178) 1980 ekim: gaziosmanpaşa'da faşist osman çan'ı ölümle cezalandırdık.
179) 1980 kasım: tozkoparan'da faşist hasan yıldız'ı ölümle cezalandırdık.
180) 1980 aralık: kanarya akbank'ı kurşunladık.
181) 1980 aralık: ümraniye'de polis yılmaz ünal'ın evini kurşunladık.
182) 1980 aralık: erenköy'de devrimcilere yönelik operasyonlara katılmış emekli albay nurettin kumral'ı ölümle cezalandırdık.
183) 1980 aralık: parseller türk ticaret bankası'nı kurşunladık.
184) 1981 mayıs: suadiye'de 2. şube amiri başkomiser ahmet ateşli'nin arabasına bomba yerleştirdik ve polis ahmet temelli'yi ölümle cezalandırdık.
185) 1981 mayıs: küçükçekmece vergi dairesinin hasılatına el koyduk.
bu eylemimizde bankada görevli jandarma mustafa karpuz müdahale edince vurulmak zorunda kalınmıştır.
186) 1981 nisan: istanbul emniyet 2. şubeyi bombaladık.
ikinci şube, bütün şubeler gibi işkence merkezidir. binlerce dev-rimci-yurtsever burada işkenceden geçirilmiş ve pek çok devrimcinin kanı akıtılmıştır. bu nedenle örgütümüz tarafından bombalanmıştır.
187) 1981 eylül: okmeydanı yapı kredi bankası'nın hasılatını kamulaştırdık.
bu eylemimizde bankayı bekleyen jandarmalar teslim olmamış, dursun sayın ve yaşar günaydın isimli erler vurulmak zorunda kalınmıştır. hedef seçilmemiş olmasına rağmen direnmeleri ve engel olmaları üzerine vurulmuşlardır.
188) 1981 temmuz: yedikule'de başkomiser behzat peker ve polis hüseyin ünal'ı yaraladık.

eylemler dosyasina ek
örgütümüz mlspb aynı süreçte güney ve batı anadolu bölgelerinde de emperyalizme, oligarşiye ve faşizme karşı yüzlerce eylem gerçekleştirmiştir. tek tek sayılabilmesi mümkün olmayan bu eylemlerden, güney bölgesinde;
1) 1978 eylül'ünde osmaniye mhp binası bombalanmış;
2) 1978 aralık ayında israfil arıkan ve halil erdoğan isimli faşistler ölümle cezalandırılmış;
3) 1979 mayıs'ında faşistlere yardımıyla tanınan dr. hüseyin kabasakal ölümle cezalandırılmış;
4) 1979 aralık ayında kadirli ziraat bankası bombalanmış;
5) 1979 eylül'ünde faşist yahya kayacı ölümle cezalandırılmış;
6) 1980 ocak ayında faşist suayip dayan ölümle cezalandırılmış;
7) 1980 nisan ayında faşist hacı mehmet yılmaz ölümle cezalandırılmış;
8) 1980 mayısı'nda ibrahim özsüt, ibrahim almaçimen, ziya kafalı isimli faşistler cezalandırılmış;
9) 1980 şubat ayında polis mehmet aslan (tarsus) ölümle cezalandırılmış;
10) 1980 mayıs ayında adana mhp il binası ve faşistlerin üssü olan büyük sürmeli otel'i taranmış;
11) 1980 temmuz ayında hasan aran, ahmet aran isimli faşistler ölümle cezalandırılmış;
12) 1980 nisan ayında, ap gençlik kolu başkanı nihat terkeşlioğlu ölümle cezalandırılmış;
13) 1980 ağustos ayında, kurmalı lassa lastik bayii taranmış;
14) 1980 ağustos ayında faşist ali ekber güney cezalandırılmış;
15) 1980 ekim ayında polis hasan kılıçtürk ölümle cezalandırılmış;
16) 1980 ekim ayında faşist şahin-ekerbiçer ölümle cezalandırılmış;
17) 1980 kasım ayında işgal güçlerinden amerikalı subay william harrington ölümle cezalandırılmış;
18) 1980 kasım ayında, astsubay abdullah demir ölümle cezalandırılmış;
19) 1980 kasım ayında, ihbarcı mehmet kandemir ölümle cezalandırılmış;

batı anadolu bölgesinde;
1) 1977 şubat ayında iş bankası manisa şubesi bombalanmış;
2) 1978 aralık ayında ap manisa îl binası bombalanmış;
3) 1979 mart ayında manisa merkez polis karakolu bombalanmış;
4) 1979 nisan ayında turgutlu emniyet amirliği basılmış, çıkan çatışmada iki bekçi ve bir polis cezalandırılmış;
5) 1979 nisan ayında manisa ülkü ocakları taranmış;
6) 1978 mart ayında turgutlu emniyet amirliği lojmanı taranmış;
7) 1979 haziranı'nda manisa iş bankası'na pankart asılarak taranmış;
8) 1979 ağustos ayında turgutlu'da zeki yamankara, emin îz-budak, arif şanlı, ali aktan isimli faşist elebaşılar ölümle cezalandırılmış;
9) 1979 temmuz ayında, nurettin gürateş yoldaşın anısına manisa alabey karakolu kurşunlanmış;
10) 1979 eylül ayında aziz şahin ve.demir kahveci isimli faşistler ölümle cezalandırılmış;
11) 1979 kasım ayında cemal özsemerci isimli faşist ölümle cezalandırılmış;
12) 1980 nisan ayında çatışma sonucunda bir polis cezalandırılmış, bir başkası da yaralanmış;
13) 1980 ocak ayında aygün soylu isimli faşist cezalandırılmış;
14) 1979 kasım ayında emin koşmaz isimli faşist cezalandırılmış;
15) 1979 aralık ayında cemil aydın isimli faşist cezalandırılmıştır

Ve diğerleri...
Türkiye ve Kürdistan halklarının kurtuluşu gerçekleşene kadar MLSPB devrimci mücadelesini devam ettirmeye kararlıdır. Emperyalizmin kovulup, oligarşik diktatörlük yıkılana ve halklar bağımsız ve özgür olana dek silahlarımız susmayacaktır. Daha savaşımızın başındayız. Gerillalarımız düşman cephesini yarana, iktidarı ele geçirinceye kadar politik-askeri saldırılarını sürdürecektir. Halk kitlelerinin içinde ve onun bağrında eylemlerimiz bu zafere kadar sürecektir.
Bunu bir kez daha haykırıyoruz!

http://www.barikat-lar.de/kitap/safak%202/bolum7.htm#b13%60

1978'de 17 yaşında ki oğluyla birlikte MLSP tarafından katledilen dönemin MHP İstanbul İl Başkanı Recep Haşatlı.

Bunların ardılları olanlar ise internet siteleri'nde yaptıkları katliamları büyük bir övünç ile sahipleniyorlar.


Ahmet Kozanlı
6 yıl önce - Çrş 01 Hzr 2011, 07:48Alıntı:

CHP'den TİKKO'nun kurucusuna anma

01.06.2011

CHP Çukurova ilçe başkanlığı, terör örgütü Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP-ML) ve Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) elebaşısı İbrahim Kaypakkaya için anma programı düzenledi.

Terör örgütünün özellikle Tunceli ve çevresinde onlarca askeri şehit eden ve son 3 yıldır PKK ile işbirliği de yaparak çok sayıda eylemi gerçekleştirip onlarca askeri şehit ettiği biliniyor. Aynı terör örgütü elebaşısının ölüm yıldönümünde yürüyen ve polisin gözaltına aldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktığı Halkevleri bölge sorumlusu Y.Ç. ile A.K.B.'nin de CHP'deki etkinlikte yer aldığı belirlendi. www.gazetehalkim.com adlı internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre, etkinlikte Mustafa Kemal Atatürk ile tüm devrim ve demokrasi şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Sitedeki bilgilere göre CHP Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi, anma töreninin CHP'de bir ilk olduğunu belirterek, bunun partisinin son yıllardaki değişen çizgisini yansıttığını söyledi.

68'liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan da Türkiye'nin yakın tarihinin en ilginç seçimini yaşayacağını kaydetti. Targan, "AKP bu seçimi de kazanır ve yeniden siyasal erkin tepesine oturursa hiç kuşkunuz olmasın cumhuriyetin yönü değişecektir. Tek çıkar yol, tüm muhalefet güçlerini ortak bir paydada bir araya getirip sandığa tek bir yumruk olarak gitmektir." dedi. Bu arada, Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, terör örgütü TKP/ML elebaşısı İbrahim Kaypakkaya'yı anma yıldönümünde yürüyen 25 kişiyi gözaltına aldı. Mahkemeye sevk edilen 25 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. ZİYA İPEK ADANA


http://www.zaman.com/haber.do?haberno=1141410& ...usuna-anma

chp çizgisini baya bir değiştirdi.


istemiyabgu
6 yıl önce - Cmt 22 Ekm 2011, 02:58

TİKKO' nun açılımı Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusudur. Kurucusu İbrahim Kaypakkayadır. Ülkeye Komünizmi getirmek isteyen, işçiyi ve köylüyü savunduğunu söyleyen TİKKO onlarca Polisimizi, Askerimizi ve sivil, masum Vatandaşımızı şehit etmiştir.

İşin garip yanı işçiyi köylüyü savunduğunu söyleyen örgütün şehit ettiği Askerlerin ve Polislerin büyük çoğunluğunun işçi, köylü çocuğu olmasıdır. Ne kadar iyi şeyler isterse istesinler, Karakollarımızı basıp Askerlerimizi şehit etmek, Polis noktasında nöbet tutan Polis Memurumuzu uzaktan ateş etmek suretiyle şehit etmek şerefsizliktir.

İşin bir diğer garip yanıda bu adamlar Devrimi gerçekleştirmeyi nasıl düşünüyorlar? Her türlü teknolojik donanımı olan, onlarca Savaş Uçağı, binlerce Tankı ve 505.000 Askeri olan süper donanımlı bir Orduyu sadece birkaç yüz militan ve birkaç yüz tüfek ve tabancayla gerilla harbiyle yeneceğine inanmak enayiliktir. Üstelik ne kadar Halkı düşünürlerse düşünsünler bu Halk kendi Askerini ve Polisini şehit edenlerden iyilik beklemez ve Polise ve Askere sıkılan her kurşuna karşı çıkar. Dolayısıyla Halkın karşı çıktığı şeyleri yapmak macera aramaktan başka birşey değildir.

Hadi süper donanımlı Ordumuzu yendiler ve Devrimi gerçekleştirdiler. Peki bu Halk onları yaşatır mı? Bunu düşünecek zeka kapasitesinede sahip değiller anlaşılan. Bir Askerimiz bile şehit olduğunda Halk nasıl sokaklara dökülüyor görmüyorlar mı? Peki yarın öbürgün iktidar olurlarsa onlarca Polisi ve Askeri şehit ettiklerinide göz önüne alırsak Halk bu adamların yanında olur mu? Olmaz.

Yani TİKKO Militanları baştan kaybetmişler farkında değiller. Birincisi Düzenli bir Orduyu gerilla savaşıyla yenemezsin, sadece kayıp verdirirsin. İkinciside Halk hiçbir zaman kendi Askerini, Polisini şehit edenleri elinde çiçeklerle karşılamaz. Hele ki % 70-80' i Ulusalcı-Milliyetçi olan Türkiye' de.

Komünist Parti boşuna kurulmadı. İlla Komünizmi Türkiye' ye getireceğiz diyorlarsa Komünist Partiye girip isteklerini Demokratik yollardan elde etmeye çalışsınlar. İşte böyle ahmaklar yüzünden bu ülkeye Komünizm gelmez. Çünkü sen eline silahı alırda Devletin askerini, Polisini şehit edersen Halktan kendini soğutursun. İkinciside Komünizme karşı olan Devletin ekmeğine yağ sürmüş olursun. Sen Askere ve Polise silahlı eylem yaptığında Devlette Halka der ki; İşte Komünistler böyledir. Acımadan herkesi öldürürler. Bu Anarşistlere ve Vatan hainlerine kanmayın diyerek Halkın kafasına her Komünist teröristtir klişesini yerleştirir ve her geçen gün Devrime yaklaşıyorum sanır akıntıya kürek çekersinde farkına varamazsın.

Halbu ki silaha sarılıp adam gibi bir Parti çatısı altında Demokratik yollarla Komunizmi savunsalar, insanlara Komünizmi anlatsalar belki Komünizm bu ülkeye daha kolay girecek.

Ama nerde bunlarda bunu anlayacak kafa.

Not: Komünist değilim.


berk okul
6 yıl önce - Cmt 22 Ekm 2011, 07:14

cevapları okuyorum da, baya komikler.
komünist bu adamlar deyip polislerimizi öldürdüler böyle komünist olmaz deyenler var
mhplileri öldürürdüler, katliam yaptılar diyen de var. sanki mhp hiç adam öldürmezdi

Alıntı:
Halbu ki silaha sarılıp adam gibi bir Parti çatısı altında Demokratik yollarla Komunizmi savunsalar, insanlara Komünizmi anlatsalar belki Komünizm bu ülkeye daha kolay girecek.

Ama nerde bunlarda bunu anlayacak kafa.
sizin kafa baya iyi o zaman. komünizm şiddet olmadan gelemez, daha doğrusu hiçbir çeşit devrim şiddet olmadan gelemez. oy ile hükümetler değişmiyor, sistem değişsin.
Alıntı:
Komünist Parti boşuna kurulmadı. İlla Komünizmi Türkiye' ye getireceğiz diyorlarsa Komünist Partiye girip isteklerini Demokratik yollardan elde etmeye çalışsınlar. İşte böyle ahmaklar yüzünden bu ülkeye Komünizm gelmez. Çünkü sen eline silahı alırda Devletin askerini, Polisini şehit edersen Halktan kendini soğutursun. İkinciside Komünizme karşı olan Devletin ekmeğine yağ sürmüş olursun. Sen Askere ve Polise silahlı eylem yaptığında Devlette Halka der ki; İşte Komünistler böyledir. Acımadan herkesi öldürürler. Bu Anarşistlere ve Vatan hainlerine kanmayın diyerek Halkın kafasına her Komünist teröristtir klişesini yerleştirir ve her geçen gün Devrime yaklaşıyorum sanır akıntıya kürek çekersinde farkına varamazsın.
buraya katılıyorum.

Alıntı:
İşin garip yanı işçiyi köylüyü savunduğunu söyleyen örgütün şehit ettiği Askerlerin ve Polislerin büyük çoğunluğunun işçi, köylü çocuğu olmasıdır. Ne kadar iyi şeyler isterse istesinler, Karakollarımızı basıp Askerlerimizi şehit etmek, Polis noktasında nöbet tutan Polis Memurumuzu uzaktan ateş etmek suretiyle şehit etmek şerefsizliktir.
işin garip yanı değildir. polisin işçisi köylüsü olmaz, hükümet ordusudur.

Alıntı:
İşin bir diğer garip yanıda bu adamlar Devrimi gerçekleştirmeyi nasıl düşünüyorlar? Her türlü teknolojik donanımı olan, onlarca Savaş Uçağı, binlerce Tankı ve 505.000 Askeri olan süper donanımlı bir Orduyu sadece birkaç yüz militan ve birkaç yüz tüfek ve tabancayla gerilla harbiyle yeneceğine inanmak enayiliktir. Üstelik ne kadar Halkı düşünürlerse düşünsünler bu Halk kendi Askerini ve Polisini şehit edenlerden iyilik beklemez ve Polise ve Askere sıkılan her kurşuna karşı çıkar. Dolayısıyla Halkın karşı çıktığı şeyleri yapmak macera aramaktan başka birşey değildir.
genelde kom. partiler tüm dünya sosyalizmini ister. tüm dünyanın ayaklandığı bir durumda teknoloji olsa ne olur. ayrıca bu zamana kadarki tüm devrimlerde sizin gibi biri çıkıp bu teknolojide olmaz demiştir emin olun.sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET