Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sipahi
11 yıl önce - Çrş 22 Hzr 2005, 21:06

Alıntı:
Yunanistan: Diplomatik ve hizmet pasaportu hamilleri altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Hususi pasaport ile Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.


Alıntı:
Yunanistan
VİZE
Diplomatik ve hizmet pasaportu hamilleri dışındaki vatandaşlarımız vizeye tabidir. Yunanistan’da, sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması bulunmamaktadır. Bu itibarla, diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan ve yaz döneminde yıllık izinlerini kullanmak üzere Yunanistan üzerinden ülkemize gidip dönecek vatandaşlarımızın, yola çıkmadan önce, ikamet ettikleri ülkelerdeki Yunanistan temsilciliklerinden çift transit vizelerini temin etmiş olmaları gerekmektedir.

Vize için başvuru formunun fiyatı : 2.750.000 TL (takriben 2.2 EURO)Transit vize ücreti: 21.750.000 TL (takriben 17.1 EURO)Giriş vizesi: 31.750.000 TL (takriben 25.9 EURO)(1-30 gün ikametli) Yeni Atina Havaalanı’nın Telefonu: 30-1-35 30 000
Schengen Anlaşması’na taraf olan AB ülkelerinde (Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Lüksemburg ve Portekiz) oturma iznine sahip olan vatandaşlarımızın Yunanistan’dan geçiş yapmak için transit vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Bu vatandaşlarımız isterlerse Yunanistan’da 3 ayı geçmemek kaydıyla turist olarak kalabilirler.

Schengen Anlaşmasına taraf olmayan AB ülkelerinde oturma izni bulunan vatandaşlarımızdan, havayoluyla seyahat edenler hariç, diğerlerinin transit vizesi almaları gerekmektedir.

Yunan sınır makamları, AB ülkelerinde yaşayan bazı vatandaşlarımızın çocukları için oturma izni temin etmemeleri nedeniyle Yunan sınırlarında sorunlar yaşadıklarını, bu nedenle çocukları için temin edecekleri özel oturma izinlerini beraberlerinde getirmelerini ya da kendi oturma izinlerine çocuklarını da kaydettirmelerini tavsiye etmektedirler.

Sınırlarda transit vizesi verilip verilmediği:

Avrupa Birliği ülkelerinde ikamet eden oturma ve çalışma izni hamili vatandaşlarımız Yunanistan’dan geçişlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar. Bu durumdaki vatandaşlarımız turistik amaçla Yunanistan’da 3 ay kalabilme hakkına sahiptirler. Türkiye’den Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edecek Türk vatandaşları ile AB üyesi olmayan ülkelerde ikamet eden vatandaşlarımız vizeye tabidirler. Yunanistan’ın sınırda vize verilmesi yönünde uygulaması olmadığından sınıra vizesiz gelen vatandaşlarımız geri çevrilmektedirler.

Yunan sınır makamları, AB ülkelerinde ikamet eden bazı vatandaşlarımızın, çocukları için oturma izni temin etmemeleri nedeniyle Yunan sınırlarında sorunlar yaşadıklarını, bu itibarla, çocuklarına temin edecekleri özel oturma izinlerini beraberlerinde getirmelerini veya kendi oturma izinlerine çocuklarını da kaydettirmelerini tavsiye etmektedirler.

SINIR KAPILARI VE GÜZERGAH
Önerilen Güzergah

İgoumenitsa-İpsala: İtalya'dan feribotlarla Yunanistan'a gelen vatandaşlarımız Türkiye'ye gitmek için bugüne kadar "Yanya - Trikala - Larissa - Katerini - Selanik - Kavala - İskeçe - Gümülcine - Dedeağaç - Kipi" güzergahını kullanagelmişlerdir. Mesafe toplam 837 km.’dir. Yolun İgoumenitsa-Yanya bölümü ile Yanya-Trikala arasındaki yolun 115 km.lik bölümleri virajlıdır. Yolun yalnızca, Larissa- Selanik arasındaki 153 km.lik bölümü otoyoldur. Seyahat süresince geçiş ücreti olarak muhtelif evreler halinde toplam 22,60 Euro ödenmektedir.

Ancak, Egnatia Otoyolu projesi çerçevesinde, Kozani-Veria arasındaki otoyolun bu yıl hizmete girmesiyle, vatandaşlarımız, bundan böyle "Yanya - Grevena - Kozani - Veria - Selanik - Kavala - İskeçe - Gümülcine - Dedeağaç - Kipi" güzergahını da kullanabilir hale gelmişlerdir. Vatandaşlarımıza, altyapısı daha modern ve daha kısa olan bu güzergahı kullanmalarının tavsiye edilebileceği düşünülmektedir.

Öte yandan, Selanik'in dışındaki çevre yolu iki ay önce hizmete açılmış olup, arzu eden vatandaşlarımız artık Selanik'in şehir içi trafiğine girmeden Kavala istikametine devam edebileceklerdir.

Selanik-Kipi güzergahında Profitis-Redina-Vrasna-Asprovolta-Strymonas yolunun inşaı devam etmekte; Strymonas-Agios Andreas yolunun inşaı proje aşamasında ve Hrisopolis-Vaniano (İskeçe’nin batısı) yolunun inşaı ise düzenleme aşamasında bulunmaktadır.

Kavala iline ulaşan vatandaşlarımız E-90 karayolunu takip etmek suretiyle İskeçe’ye (Xanthi) 7 km. mesafedeki Petrohori kavşağından Egnatia Otoyolu'na çıkabilmektedirler. Egnatia Otoyolu, gidiş-geliş toplam dört şeritten oluşmakta olup, Rodop-Evros il sınırındaki Kösemescit’ten (Mesti) sonra yaklaşık 14 km.’lik bir bölüm haricinde kesintisiz olarak İpsala Kara Hudut Kapımız karşısındaki Yunan Kipi Gümrük Kapısı'na kadar rahat ulaşım imkanı sağlamaktadır. Sözkonusu 14 km.’lik bölümde, otoyol, E-90 karayoluna bağlanmaktadır. Refüjsüz gidiş-geliş dört şerit olan E-90 karayolunun asfalt kalitesi Egnatia otoyoluna kıyasla daha düşüktür.

Egnatia Otoyolu üzerinde akaryakıt istasyonu bulunmamaktadır. İstasyonlara otoyol üzerinde bulunan kavşaklardan (INTERCHANGE/COMBOS) çıkmak suretiyle ulaşılabilmektedir.

Otoyolun bu bölümünün kullanımı ücretsizdir.

Haziran-Eylül döneminde Kipi-İpsala sınır geçiş noktasını kullanmayı tercih eden vatandaşlarımızın sayısında her geçen yıl artış gözlenmektedir. Özellikle Temmuz-Ağustos aylarında uzun araç kuyrukları oluşmaktadır. Yunanistan'ın Kipi Gümrük Kapısı'nın, 2004 Atina Olimpiyat Oyunları münasebetiyle bazı iyileştirmeler yapılmış olmasına rağmen, görevli personel ve işlem kulvarı bakımından İpsala Gümrük Kapımıza göre yetersiz olması, öte yandan, TC pasaportlarının optik olarak okunamaması ve tüm bilgilerin elle girilmesi zorunluluğu nedeniyle, sınırın Yunan tarafındaki yığılmalar durumu güçleştirmektedir.

Egnatia Otoyolu üzerinde, Evros ili sınırları içinde, Kipi’ye yaklaşık 10 km. mesafedeki "Feres(Ferecik) / Soufli(Sofulu)" kavşağından çıkış yapmak suretiyle, kuzey istikametinde yaklaşık 100 kilometrelik Soufli - Didimoticho (Dimetoka) - Orestiada (Kumçiftliği) - Kastanies (Çörekköy) güzergahını izleyerek Pazarkule Kara Hudut Kapımıza ulaşılabilmektedir. İpsala Gümrüğü'ne kıyasla bu sınır kapımız, sınırın her iki tarafındaki altyapı ve personel yetersizliği nedeniyle vatandaşlarımızca fazla tercih edilmemekte, ancak, özellikle Edirne çıkışındaki TEM otoyolu bağlantısı nedeniyle, Kipi-İpsala Gümrükleri'nin tamamen tıkandığı günlerde, alternatif olarak kullanılabilmektedir.

Patra-İpsala: İgoumenitsa-İpsala güzergahına göre daha uzun olmakla beraber, yol daha geniş ve daha az virajlıdır. Korint, Atina, Lamia, Larissa, Selanik, Kavala, İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç ve Ferecik’den geçilmektedir. Toplam uzunluğu 1.130 km. olan bu yol, hiç durmaksızın 14 saatte katedilebilmektedir. 762 km. uzunluğundaki Patra-Selanik bölümü (Avrupa standartlarında olmamakla birlikte) otoyol niteliğinde olup, ücretli geçişe tabidir. Fasılalı ödemeler yapmak suretiyle toplam geçiş ücreti 12,90 Euro tutarındadır.

GÜVENLİK
Yol güvenliği bakımından dikkat edilmesi gereken hususlar:

Batı Avrupa ülkelerinden hareketle Türkiye'ye gitmek üzere Yunanistan'dan geçen vatandaşlarımızın, mesafenin uzun olması nedeniyle yorgunluktan kaynaklanan dikkat azalmasının yol açtığı kazalara sebebiyet verdikleri görülmektedir. Öte yandan, vatandaşlarımız çoğu zaman bir an önce ülkemize varmak için süratli ve çoğunlukla da hatalı araba kullanmakta, ayrıca dar, çok virajlı ve uçurumlu olan yollarda, belki de kendi güvenlikleri için, 5-6 otomobillik konvoylar halinde seyretmektedirler. Bu gibi durumlarda da en önde giden otomobilin ardından diğerlerinin de önlerindeki ağır vasıtaları hatalı sollamaları nedeniyle üzücü kazalar meydana gelmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın zaman zaman molalar vermeleri ve hız tahdidi kurallarına uymaları tavsiye olunur.

Polis trafik ekipleri, otoyol boyunca muhtelif noktalarda bulunan radarlara yakalanan sürücülere, uyruğuna bakmaksızın ceza kesmekte müsamahasız davranmaktadırlar. Otoyol boyunca 120 km/saat olan hız sınırına uyulması, gerek trafik cezaları, gerek bundan daha vahim olan, zaman zaman ölümle de sonuçlanabilen kazaların önüne geçilmesi bakımından önem arzetmektedir.

Ayrıca, Selanik'te özellikle yaz döneminde şehir içi trafikte çok sayıda motosiklet bulunmaktadır. Bu çerçevede, Yol Rehberi'ne motosiklet tehlikesi uyarısının eklenmesinin de yararlı olacağı değerlendirilmektedir.


GÜMRÜK
Gümrüklerde uyulması gereken kurallar, yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına izin verilen eşya, varsa beyan etme zorunluluğu olan eşya ve döviz miktarı:

Yunanistan’a girişte sokulabilecek ve çıkışta yanında götürülebilecek döviz miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bununla beraber, vatandaşlarımızın ülkeye giriş yaparken beraberlerindeki döviz miktarını gümrük kapısında mali polise beyan etmeleri gerekmektedir. Ülkeye girişte ve ülkeden çıkışta yolcuların beraberlerinde bulundurabilecekleri “beyan edilmemiş” yerli ve yabancı para miktarının ise 10.000.-EURO veya EURO karşılığı dövizi aşmaması gerekmektedir.

Aksi halde, ülkeden çıkarken sözkonusu dövize el konulmaktadır.

Yunanistan’ın giriş yapılan ilk AB ülkesi olması durumunda, kişisel kullanım amacı dışında AB sınırlarından içeriye sokulduğu izlenimini uyandıran ve değeri 200-220 EURO’yu aşan eşyalardan gümrük vergisi alınmaktadır. 15 yaşın altındakiler için bu sınır 100.-EURO’dur. Kişi başına 1 litre alkollü içki ile bir karton sigara gümrüğe tabi değildir. Ateşli silahlar, patlayıcı maddeler ve silah yapımında kullanılan kimyevi maddeler ve uyuşturucu maddelerin ülkeye sokulması yasaktır. Av tüfeği ithali, tüfeğin ülke mevzuatına uygun olarak iktisap edildiğine dair belge ibrazı halinde kabul edilebilmektedir. Transit geçişler için de aynı kurallar geçerlidir.

Ülkeye sokulmak istenen kedi ve köpek için, gelinen ülkenin yetkili veteriner makamları tarafından, geliş tarihinden köpekler için 12, kediler için 6 aydan fazla ve her ikisi için de 6 günden önce olmamak kaydıyla düzenlenmiş ve yaptırılan kuduz aşılarını gösteren sağlık belgesi gerekmektedir. Papağan cinsi kuşlar için ise, ticari amaçlı ithal konusu olmamak ve ev hayvanı olarak beraberinde bulundurmak kaydıyla “psittacosis” hastalığı taşımadığına dair sağlık belgesi bulundurulmalıdır.

Ülkeye girmesine izin verilecek otomobillerle ilgili aranan şartlar olup olmadığı (oto yaşı, sigorta vs):

Avrupa Birliği ülkelerinde mukim olan vatandaşlarımız otomobilleri ile Yunanistan’a serbestçe seyahat edebilmektedirler. Avrupa Birliği ülkeleri plakalı otomobilleri ile Yunan gümrüklerine gelen vatandaşlarımızın otomobillerinin yaşına bakılmaksızın ülkeye girişine izin verilmektedir, ancak bu otomobillerden trafik sigorta mecburiyeti aranmaktadır.

Hapis Cezası öngörülen trafik suçları:

Aşırı Hız: aşırı hız halinde para cezaları, azami hızdan saatte 20 km.’den fazla hızla gidilmesi halinde 16.00 EURO, azami hızdan saatte 20 km. ila 40 km. fazla hızla gidilmesi halinde 31.00 EURO’dur. Azami hızdan saatte 40 km.’den fazla hızla gidilmesi halinde ise 146.50 EURO para cezası verilmekte ve sürücü mahkemeye sevk edilmektedir.

a. Kırmızı ışık ihlali: 157 EURO
b. Hatalı sollama: 157 EURO
c. Emniyet kemeri takmama: 78 EURO
d. Park yasağı ihlali: 61.50 EURO
e. Alkollü araç kullanma: Kanında 0,5-0,8 promil oranında alkol bulunan sürücüler 73.50 EURO para cezası ile Suçüstü Ceza Mahkemesi’ne sevk edilirler.
f. Otobüs yolundan sürmek: 78 EURO
g.Park halindeki bir aracın yanındaki bir aracın yanına park ederek ikinci bir sıra oluşturmak 32.50 EURO

Kanında 0,8-1.10 promil oranında alkol bulunan sürücüler 146.50 EURO para cezasına, bu oran 1.10’un üstünde bulunursa, Suçüstü Ceza Mahkemesi’ne sevk edilir iki ay hapis cezası ile cezalandırılırlar.

Kazaya Sebebiyet Verme Durumunda, Özellikle Ölüm ve Yaralanma Durumlarında Uygulanan Mevzuat:

İskeçe'de yerleşik Muzaffer İsmailoğlu isimli bir soydaşımız, "Miaouli 34, Xanthi" adresinde 24 saat esasına göre cenaze hizmetleri veren bir şirket kurmuş olup, adı geçenin, son teknolojiyle donatılmış bir adet cenaze aracı bulunmaktadır. Yunanistan genelinde cenaze hizmetleri ihtiyacına cevap verebileceğini ifade eden Muzaffer İsmailoğlu'nun telefon numaraları ihtiyaten aşağıda sunulmaktadır:

İş:00-30-25410-68733
Cep: 00-30-6976-603979, 00-30-6947-423637.

Yunanistan’da kazaya, özellikle ölüm ve yaralanmaya sebebiyet verme durumlarında sürücünün ehliyet ve sigorta belgesine geçici olarak el konulmakta, çıkarıldığı suçüstü mahkemesinde yargılanmaktadır. Suçüstü Mahkemesinde hapis cezası alınması halinde, sözkonusu cezanın istinaf mahkemesine götürülmesi imkanı bulunmaktadır. Suçüstü mahkemeleri tarafından verilen cezaların istinaf edilmesi tavsiye edilmektedir. Zira istinaf mahkemeleri suçüstü mahkemelerince verilen cezaları büyük ölçüde indirmekte ve kefaletle serbest bırakılma imkanı sağlamaktadır.

Görev bölgesi itibarıyla vatandaşlarımızca bilinmesinde yarar görülen diğer hususlar:

İgoumenitsa Limanı'nı kullanan vatandaşlarımızın zor durumda kalmamaları için İtalya-İgoumenitsa-İtalya gemi biletlerini önceden temin etmeleri önem taşımaktadır. Liman yetkilileri, bilet temini için liman sahasına ve çevresine gelen vatandaşlarımızın tüpgaz ve mangallarla yemek ve çay yaptıklarını, çevreyi kirleterek halkın şikayetine neden olduklarını, ayrıca feribotlara bindikten sonra da tüm ikazlara rağmen kamaralarda tüpgaz kullanmalarının, gemilerde can güvenliğini büyük ölçüde tehlikeye soktuğunu bildirmekte ve bu konuda da gerekli ikazların yapılmasını rica etmektedirler.

Yerel makamların vatandaşlarımıza karşı genelde olumsuz bir tutumları görülmemektedir. Konaklanan yerlerde nadir de olsa hırsızlık vakalarına rastlanılabilmektedir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden yerel polis karakoluna başvurulması yararlı olacaktır.

ÖNEMLİ TELEFON NUMARALARI:
- T.C. Atina-Pire Başkonsolosluğu: Tel: 00-30-210-6714828, 00-30-201-6721153, Faks: 00-30-210-6776430 , Adres: Vasileos Pavlou 22, 154 52 Paleo Psihiko-Athens/Greece.

- T.C. Selanik Başkonsolosluğu: Tel: 00-30-2310-248452 , Faks: 00-30-2310-248450 , Adres: Agiou Dimitriou 151, 546 34 Thessaloniki/Greece.

- T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu, Tel: 00-30-25310-83420 / 83421, Faks: 00-30-25310-32761, Odos Ionon 14, 69100 Komotini-Greece.

- Atina Uluslararası Havaalanı: Pasaport Kontrol: 00-30-210-35 31 052, Gümrük Kapısı: 00-30-210- 35 30 342

- Pire Liman Müdürlüğü: Pasaport Kontrol: 00-30-210-42 90 179/42 90 186, Gümrük Kapısı: 00-30-210- 429 00 79

- İgoumenitsa Liman Müdürlüğü: Pasaport Kontrol:00-30-26650-22 455, Gümrük Kapısı: 00-30-26650-22 215/23 720

- Patra Liman Müdürlüğü: Pasaport Kontrol: 00-30-2610-33 61 26, Gümrük Kapısı: 00-30-2610-33 98 69/33 98 70

- Kavala Polis Komutanlığı: Omonias 119, 65500 Kavala-Greece, Tel: 00-30-2510-223720

- İskeçe (Xanthi) Polis Komutanlığı: Nestou & Leoforou Tharikis 67100 Xanthi-Greece,
Tel: 00-30-25410-22100

- Gümülcine (Komotini) Polis Komutanlığı, L. Dimokratias 3, 69100 Komotini-Greece,
Tel: 00-30-25310-36708

- Dedeağaç (Alexandropoli) Polis Komutanlığı, Karaiskaki 6, 68100 Alexandroupoli-Greece
Tel: 00-30-25510-37386

- Kipi Sınır Polisi, Tel : 00-30-25550-31224,

- Kipi Gümrük Müdürlüğü, Tel: 00-30-25510-31358

- İpsala Gümrük Müdürlüğü: Tel: 00-90-284-616 15 83, Faks: 00-90-284-616 15 73 / 616 15 85

- İpsala Hudut Kapısı Emniyet Amirliği: Tel: 00-90-284-616 14 20

- Yunan Otomobil Kurumu (ELPA) (Araç arızası durumunda ücret karşılığı hizmet vermektedir) Tel: 104

Son Güncelleme: 18.05.2005


http://www.mfa.gov.tr/MFA_tr/Konsolosluk/TatilAyd ...nistan.htm

Erkutcum okuyup bitirinceye dek izinin biter harhalde!


Erkut A2.

11 yıl önce - Prş 23 Hzr 2005, 18:34sipahi
11 yıl önce - Prş 23 Hzr 2005, 18:42

Alıntı:
Senin bu vize konusundaki bilgiler aktüel dimi?


alabilecegimiz en saglam kaynak budur, T.C. Disisleri Bakanligi sitesinden aktardim.

eger T.C. pasaportu ile gideceksen Yunanistan vizesi alacaksin, unutma.ibo66
11 yıl önce - Cmt 25 Hzr 2005, 16:17Kartal
11 yıl önce - Cmt 25 Hzr 2005, 21:31Hikmetcigim
11 yıl önce - Pts 27 Hzr 2005, 22:11ibo66
11 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 20:53Hikmetcigim
11 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2005, 00:20ertan cen
11 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2005, 22:19
memlekete araba ile yolculuk
Gökhan Gök

11 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2005, 18:58cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET