Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
sipahi
13 yıl önce - Çrş 22 Hzr 2005, 21:06

Alıntı:
Yunanistan: Diplomatik ve hizmet pasaportu hamilleri altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Hususi pasaport ile Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.


Alıntı:
Yunanistan
VİZE
Diplomatik ve hizmet pasaportu hamilleri dışındaki vatandaşlarımız vizeye tabidir. Yunanistan’da, sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması bulunmamaktadır. Bu itibarla, diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan ve yaz döneminde yıllık izinlerini kullanmak üzere Yunanistan üzerinden ülkemize gidip dönecek vatandaşlarımızın, yola çıkmadan önce, ikamet ettikleri ülkelerdeki Yunanistan temsilciliklerinden çift transit vizelerini temin etmiş olmaları gerekmektedir.

Vize için başvuru formunun fiyatı : 2.750.000 TL (takriben 2.2 EURO)Transit vize ücreti: 21.750.000 TL (takriben 17.1 EURO)Giriş vizesi: 31.750.000 TL (takriben 25.9 EURO)(1-30 gün ikametli) Yeni Atina Havaalanı’nın Telefonu: 30-1-35 30 000
Schengen Anlaşması’na taraf olan AB ülkelerinde (Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Lüksemburg ve Portekiz) oturma iznine sahip olan vatandaşlarımızın Yunanistan’dan geçiş yapmak için transit vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Bu vatandaşlarımız isterlerse Yunanistan’da 3 ayı geçmemek kaydıyla turist olarak kalabilirler.

Schengen Anlaşmasına taraf olmayan AB ülkelerinde oturma izni bulunan vatandaşlarımızdan, havayoluyla seyahat edenler hariç, diğerlerinin transit vizesi almaları gerekmektedir.

Yunan sınır makamları, AB ülkelerinde yaşayan bazı vatandaşlarımızın çocukları için oturma izni temin etmemeleri nedeniyle Yunan sınırlarında sorunlar yaşadıklarını, bu nedenle çocukları için temin edecekleri özel oturma izinlerini beraberlerinde getirmelerini ya da kendi oturma izinlerine çocuklarını da kaydettirmelerini tavsiye etmektedirler.

Sınırlarda transit vizesi verilip verilmediği:

Avrupa Birliği ülkelerinde ikamet eden oturma ve çalışma izni hamili vatandaşlarımız Yunanistan’dan geçişlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar. Bu durumdaki vatandaşlarımız turistik amaçla Yunanistan’da 3 ay kalabilme hakkına sahiptirler. Türkiye’den Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edecek Türk vatandaşları ile AB üyesi olmayan ülkelerde ikamet eden vatandaşlarımız vizeye tabidirler. Yunanistan’ın sınırda vize verilmesi yönünde uygulaması olmadığından sınıra vizesiz gelen vatandaşlarımız geri çevrilmektedirler.

Yunan sınır makamları, AB ülkelerinde ikamet eden bazı vatandaşlarımızın, çocukları için oturma izni temin etmemeleri nedeniyle Yunan sınırlarında sorunlar yaşadıklarını, bu itibarla, çocuklarına temin edecekleri özel oturma izinlerini beraberlerinde getirmelerini veya kendi oturma izinlerine çocuklarını da kaydettirmelerini tavsiye etmektedirler.

SINIR KAPILARI VE GÜZERGAH
Önerilen Güzergah

İgoumenitsa-İpsala: İtalya'dan feribotlarla Yunanistan'a gelen vatandaşlarımız Türkiye'ye gitmek için bugüne kadar "Yanya - Trikala - Larissa - Katerini - Selanik - Kavala - İskeçe - Gümülcine - Dedeağaç - Kipi" güzergahını kullanagelmişlerdir. Mesafe toplam 837 km.’dir. Yolun İgoumenitsa-Yanya bölümü ile Yanya-Trikala arasındaki yolun 115 km.lik bölümleri virajlıdır. Yolun yalnızca, Larissa- Selanik arasındaki 153 km.lik bölümü otoyoldur. Seyahat süresince geçiş ücreti olarak muhtelif evreler halinde toplam 22,60 Euro ödenmektedir.

Ancak, Egnatia Otoyolu projesi çerçevesinde, Kozani-Veria arasındaki otoyolun bu yıl hizmete girmesiyle, vatandaşlarımız, bundan böyle "Yanya - Grevena - Kozani - Veria - Selanik - Kavala - İskeçe - Gümülcine - Dedeağaç - Kipi" güzergahını da kullanabilir hale gelmişlerdir. Vatandaşlarımıza, altyapısı daha modern ve daha kısa olan bu güzergahı kullanmalarının tavsiye edilebileceği düşünülmektedir.

Öte yandan, Selanik'in dışındaki çevre yolu iki ay önce hizmete açılmış olup, arzu eden vatandaşlarımız artık Selanik'in şehir içi trafiğine girmeden Kavala istikametine devam edebileceklerdir.

Selanik-Kipi güzergahında Profitis-Redina-Vrasna-Asprovolta-Strymonas yolunun inşaı devam etmekte; Strymonas-Agios Andreas yolunun inşaı proje aşamasında ve Hrisopolis-Vaniano (İskeçe’nin batısı) yolunun inşaı ise düzenleme aşamasında bulunmaktadır.

Kavala iline ulaşan vatandaşlarımız E-90 karayolunu takip etmek suretiyle İskeçe’ye (Xanthi) 7 km. mesafedeki Petrohori kavşağından Egnatia Otoyolu'na çıkabilmektedirler. Egnatia Otoyolu, gidiş-geliş toplam dört şeritten oluşmakta olup, Rodop-Evros il sınırındaki Kösemescit’ten (Mesti) sonra yaklaşık 14 km.’lik bir bölüm haricinde kesintisiz olarak İpsala Kara Hudut Kapımız karşısındaki Yunan Kipi Gümrük Kapısı'na kadar rahat ulaşım imkanı sağlamaktadır. Sözkonusu 14 km.’lik bölümde, otoyol, E-90 karayoluna bağlanmaktadır. Refüjsüz gidiş-geliş dört şerit olan E-90 karayolunun asfalt kalitesi Egnatia otoyoluna kıyasla daha düşüktür.

Egnatia Otoyolu üzerinde akaryakıt istasyonu bulunmamaktadır. İstasyonlara otoyol üzerinde bulunan kavşaklardan (INTERCHANGE/COMBOS) çıkmak suretiyle ulaşılabilmektedir.

Otoyolun bu bölümünün kullanımı ücretsizdir.

Haziran-Eylül döneminde Kipi-İpsala sınır geçiş noktasını kullanmayı tercih eden vatandaşlarımızın sayısında her geçen yıl artış gözlenmektedir. Özellikle Temmuz-Ağustos aylarında uzun araç kuyrukları oluşmaktadır. Yunanistan'ın Kipi Gümrük Kapısı'nın, 2004 Atina Olimpiyat Oyunları münasebetiyle bazı iyileştirmeler yapılmış olmasına rağmen, görevli personel ve işlem kulvarı bakımından İpsala Gümrük Kapımıza göre yetersiz olması, öte yandan, TC pasaportlarının optik olarak okunamaması ve tüm bilgilerin elle girilmesi zorunluluğu nedeniyle, sınırın Yunan tarafındaki yığılmalar durumu güçleştirmektedir.

Egnatia Otoyolu üzerinde, Evros ili sınırları içinde, Kipi’ye yaklaşık 10 km. mesafedeki "Feres(Ferecik) / Soufli(Sofulu)" kavşağından çıkış yapmak suretiyle, kuzey istikametinde yaklaşık 100 kilometrelik Soufli - Didimoticho (Dimetoka) - Orestiada (Kumçiftliği) - Kastanies (Çörekköy) güzergahını izleyerek Pazarkule Kara Hudut Kapımıza ulaşılabilmektedir. İpsala Gümrüğü'ne kıyasla bu sınır kapımız, sınırın her iki tarafındaki altyapı ve personel yetersizliği nedeniyle vatandaşlarımızca fazla tercih edilmemekte, ancak, özellikle Edirne çıkışındaki TEM otoyolu bağlantısı nedeniyle, Kipi-İpsala Gümrükleri'nin tamamen tıkandığı günlerde, alternatif olarak kullanılabilmektedir.

Patra-İpsala: İgoumenitsa-İpsala güzergahına göre daha uzun olmakla beraber, yol daha geniş ve daha az virajlıdır. Korint, Atina, Lamia, Larissa, Selanik, Kavala, İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç ve Ferecik’den geçilmektedir. Toplam uzunluğu 1.130 km. olan bu yol, hiç durmaksızın 14 saatte katedilebilmektedir. 762 km. uzunluğundaki Patra-Selanik bölümü (Avrupa standartlarında olmamakla birlikte) otoyol niteliğinde olup, ücretli geçişe tabidir. Fasılalı ödemeler yapmak suretiyle toplam geçiş ücreti 12,90 Euro tutarındadır.

GÜVENLİK
Yol güvenliği bakımından dikkat edilmesi gereken hususlar:

Batı Avrupa ülkelerinden hareketle Türkiye'ye gitmek üzere Yunanistan'dan geçen vatandaşlarımızın, mesafenin uzun olması nedeniyle yorgunluktan kaynaklanan dikkat azalmasının yol açtığı kazalara sebebiyet verdikleri görülmektedir. Öte yandan, vatandaşlarımız çoğu zaman bir an önce ülkemize varmak için süratli ve çoğunlukla da hatalı araba kullanmakta, ayrıca dar, çok virajlı ve uçurumlu olan yollarda, belki de kendi güvenlikleri için, 5-6 otomobillik konvoylar halinde seyretmektedirler. Bu gibi durumlarda da en önde giden otomobilin ardından diğerlerinin de önlerindeki ağır vasıtaları hatalı sollamaları nedeniyle üzücü kazalar meydana gelmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın zaman zaman molalar vermeleri ve hız tahdidi kurallarına uymaları tavsiye olunur.

Polis trafik ekipleri, otoyol boyunca muhtelif noktalarda bulunan radarlara yakalanan sürücülere, uyruğuna bakmaksızın ceza kesmekte müsamahasız davranmaktadırlar. Otoyol boyunca 120 km/saat olan hız sınırına uyulması, gerek trafik cezaları, gerek bundan daha vahim olan, zaman zaman ölümle de sonuçlanabilen kazaların önüne geçilmesi bakımından önem arzetmektedir.

Ayrıca, Selanik'te özellikle yaz döneminde şehir içi trafikte çok sayıda motosiklet bulunmaktadır. Bu çerçevede, Yol Rehberi'ne motosiklet tehlikesi uyarısının eklenmesinin de yararlı olacağı değerlendirilmektedir.


GÜMRÜK
Gümrüklerde uyulması gereken kurallar, yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına izin verilen eşya, varsa beyan etme zorunluluğu olan eşya ve döviz miktarı:

Yunanistan’a girişte sokulabilecek ve çıkışta yanında götürülebilecek döviz miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bununla beraber, vatandaşlarımızın ülkeye giriş yaparken beraberlerindeki döviz miktarını gümrük kapısında mali polise beyan etmeleri gerekmektedir. Ülkeye girişte ve ülkeden çıkışta yolcuların beraberlerinde bulundurabilecekleri “beyan edilmemiş” yerli ve yabancı para miktarının ise 10.000.-EURO veya EURO karşılığı dövizi aşmaması gerekmektedir.

Aksi halde, ülkeden çıkarken sözkonusu dövize el konulmaktadır.

Yunanistan’ın giriş yapılan ilk AB ülkesi olması durumunda, kişisel kullanım amacı dışında AB sınırlarından içeriye sokulduğu izlenimini uyandıran ve değeri 200-220 EURO’yu aşan eşyalardan gümrük vergisi alınmaktadır. 15 yaşın altındakiler için bu sınır 100.-EURO’dur. Kişi başına 1 litre alkollü içki ile bir karton sigara gümrüğe tabi değildir. Ateşli silahlar, patlayıcı maddeler ve silah yapımında kullanılan kimyevi maddeler ve uyuşturucu maddelerin ülkeye sokulması yasaktır. Av tüfeği ithali, tüfeğin ülke mevzuatına uygun olarak iktisap edildiğine dair belge ibrazı halinde kabul edilebilmektedir. Transit geçişler için de aynı kurallar geçerlidir.

Ülkeye sokulmak istenen kedi ve köpek için, gelinen ülkenin yetkili veteriner makamları tarafından, geliş tarihinden köpekler için 12, kediler için 6 aydan fazla ve her ikisi için de 6 günden önce olmamak kaydıyla düzenlenmiş ve yaptırılan kuduz aşılarını gösteren sağlık belgesi gerekmektedir. Papağan cinsi kuşlar için ise, ticari amaçlı ithal konusu olmamak ve ev hayvanı olarak beraberinde bulundurmak kaydıyla “psittacosis” hastalığı taşımadığına dair sağlık belgesi bulundurulmalıdır.

Ülkeye girmesine izin verilecek otomobillerle ilgili aranan şartlar olup olmadığı (oto yaşı, sigorta vs):

Avrupa Birliği ülkelerinde mukim olan vatandaşlarımız otomobilleri ile Yunanistan’a serbestçe seyahat edebilmektedirler. Avrupa Birliği ülkeleri plakalı otomobilleri ile Yunan gümrüklerine gelen vatandaşlarımızın otomobillerinin yaşına bakılmaksızın ülkeye girişine izin verilmektedir, ancak bu otomobillerden trafik sigorta mecburiyeti aranmaktadır.

Hapis Cezası öngörülen trafik suçları:

Aşırı Hız: aşırı hız halinde para cezaları, azami hızdan saatte 20 km.’den fazla hızla gidilmesi halinde 16.00 EURO, azami hızdan saatte 20 km. ila 40 km. fazla hızla gidilmesi halinde 31.00 EURO’dur. Azami hızdan saatte 40 km.’den fazla hızla gidilmesi halinde ise 146.50 EURO para cezası verilmekte ve sürücü mahkemeye sevk edilmektedir.

a. Kırmızı ışık ihlali: 157 EURO
b. Hatalı sollama: 157 EURO
c. Emniyet kemeri takmama: 78 EURO
d. Park yasağı ihlali: 61.50 EURO
e. Alkollü araç kullanma: Kanında 0,5-0,8 promil oranında alkol bulunan sürücüler 73.50 EURO para cezası ile Suçüstü Ceza Mahkemesi’ne sevk edilirler.
f. Otobüs yolundan sürmek: 78 EURO
g.Park halindeki bir aracın yanındaki bir aracın yanına park ederek ikinci bir sıra oluşturmak 32.50 EURO

Kanında 0,8-1.10 promil oranında alkol bulunan sürücüler 146.50 EURO para cezasına, bu oran 1.10’un üstünde bulunursa, Suçüstü Ceza Mahkemesi’ne sevk edilir iki ay hapis cezası ile cezalandırılırlar.

Kazaya Sebebiyet Verme Durumunda, Özellikle Ölüm ve Yaralanma Durumlarında Uygulanan Mevzuat:

İskeçe'de yerleşik Muzaffer İsmailoğlu isimli bir soydaşımız, "Miaouli 34, Xanthi" adresinde 24 saat esasına göre cenaze hizmetleri veren bir şirket kurmuş olup, adı geçenin, son teknolojiyle donatılmış bir adet cenaze aracı bulunmaktadır. Yunanistan genelinde cenaze hizmetleri ihtiyacına cevap verebileceğini ifade eden Muzaffer İsmailoğlu'nun telefon numaraları ihtiyaten aşağıda sunulmaktadır:

İş:00-30-25410-68733
Cep: 00-30-6976-603979, 00-30-6947-423637.

Yunanistan’da kazaya, özellikle ölüm ve yaralanmaya sebebiyet verme durumlarında sürücünün ehliyet ve sigorta belgesine geçici olarak el konulmakta, çıkarıldığı suçüstü mahkemesinde yargılanmaktadır. Suçüstü Mahkemesinde hapis cezası alınması halinde, sözkonusu cezanın istinaf mahkemesine götürülmesi imkanı bulunmaktadır. Suçüstü mahkemeleri tarafından verilen cezaların istinaf edilmesi tavsiye edilmektedir. Zira istinaf mahkemeleri suçüstü mahkemelerince verilen cezaları büyük ölçüde indirmekte ve kefaletle serbest bırakılma imkanı sağlamaktadır.

Görev bölgesi itibarıyla vatandaşlarımızca bilinmesinde yarar görülen diğer hususlar:

İgoumenitsa Limanı'nı kullanan vatandaşlarımızın zor durumda kalmamaları için İtalya-İgoumenitsa-İtalya gemi biletlerini önceden temin etmeleri önem taşımaktadır. Liman yetkilileri, bilet temini için liman sahasına ve çevresine gelen vatandaşlarımızın tüpgaz ve mangallarla yemek ve çay yaptıklarını, çevreyi kirleterek halkın şikayetine neden olduklarını, ayrıca feribotlara bindikten sonra da tüm ikazlara rağmen kamaralarda tüpgaz kullanmalarının, gemilerde can güvenliğini büyük ölçüde tehlikeye soktuğunu bildirmekte ve bu konuda da gerekli ikazların yapılmasını rica etmektedirler.

Yerel makamların vatandaşlarımıza karşı genelde olumsuz bir tutumları görülmemektedir. Konaklanan yerlerde nadir de olsa hırsızlık vakalarına rastlanılabilmektedir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden yerel polis karakoluna başvurulması yararlı olacaktır.

ÖNEMLİ TELEFON NUMARALARI:
- T.C. Atina-Pire Başkonsolosluğu: Tel: 00-30-210-6714828, 00-30-201-6721153, Faks: 00-30-210-6776430 , Adres: Vasileos Pavlou 22, 154 52 Paleo Psihiko-Athens/Greece.

- T.C. Selanik Başkonsolosluğu: Tel: 00-30-2310-248452 , Faks: 00-30-2310-248450 , Adres: Agiou Dimitriou 151, 546 34 Thessaloniki/Greece.

- T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu, Tel: 00-30-25310-83420 / 83421, Faks: 00-30-25310-32761, Odos Ionon 14, 69100 Komotini-Greece.

- Atina Uluslararası Havaalanı: Pasaport Kontrol: 00-30-210-35 31 052, Gümrük Kapısı: 00-30-210- 35 30 342

- Pire Liman Müdürlüğü: Pasaport Kontrol: 00-30-210-42 90 179/42 90 186, Gümrük Kapısı: 00-30-210- 429 00 79

- İgoumenitsa Liman Müdürlüğü: Pasaport Kontrol:00-30-26650-22 455, Gümrük Kapısı: 00-30-26650-22 215/23 720

- Patra Liman Müdürlüğü: Pasaport Kontrol: 00-30-2610-33 61 26, Gümrük Kapısı: 00-30-2610-33 98 69/33 98 70

- Kavala Polis Komutanlığı: Omonias 119, 65500 Kavala-Greece, Tel: 00-30-2510-223720

- İskeçe (Xanthi) Polis Komutanlığı: Nestou & Leoforou Tharikis 67100 Xanthi-Greece,
Tel: 00-30-25410-22100

- Gümülcine (Komotini) Polis Komutanlığı, L. Dimokratias 3, 69100 Komotini-Greece,
Tel: 00-30-25310-36708

- Dedeağaç (Alexandropoli) Polis Komutanlığı, Karaiskaki 6, 68100 Alexandroupoli-Greece
Tel: 00-30-25510-37386

- Kipi Sınır Polisi, Tel : 00-30-25550-31224,

- Kipi Gümrük Müdürlüğü, Tel: 00-30-25510-31358

- İpsala Gümrük Müdürlüğü: Tel: 00-90-284-616 15 83, Faks: 00-90-284-616 15 73 / 616 15 85

- İpsala Hudut Kapısı Emniyet Amirliği: Tel: 00-90-284-616 14 20

- Yunan Otomobil Kurumu (ELPA) (Araç arızası durumunda ücret karşılığı hizmet vermektedir) Tel: 104

Son Güncelleme: 18.05.2005


http://www.mfa.gov.tr/MFA_tr/Konsolosluk/TatilAyd ...nistan.htm

Erkutcum okuyup bitirinceye dek izinin biter harhalde!


Erkut A2.

13 yıl önce - Prş 23 Hzr 2005, 18:34

abi sagolasin...
ben zaten bu nedenle makedonya üzeri gidiyorum türkiye ye....yani bulgaristan , herkese o kaldirdigi vizeyi hala bizlerden aliyorsa, bende giderim MK ve Yunanistan üzeri....Makedonya da bile yollar nerdeyse hepsi otoyol.....Yunanistanda pek fena sayilmaz.....

Senin bu vize konusundaki bilgiler aktüel dimi?


sipahi
13 yıl önce - Prş 23 Hzr 2005, 18:42

Alıntı:
Senin bu vize konusundaki bilgiler aktüel dimi?


alabilecegimiz en saglam kaynak budur, T.C. Disisleri Bakanligi sitesinden aktardim.

eger T.C. pasaportu ile gideceksen Yunanistan vizesi alacaksin, unutma.ibo66
13 yıl önce - Cmt 25 Hzr 2005, 16:17

Bende sizlerle bir kac bilgi ve basimdan gecen olaylari anlatmak istiyorum.

Ben 1994,1997,1999,2001,2003 yillarinda arabayi tercih ettim. Ben avusturyada yasadigim icin yolum diger ülkelerde yasayanlardan biraz daha kisa tabiki. Örnek Hollandadan giden bir kisi avusturya geldiginde biz bulgaristani cikiyoruz nerdeyse. Bu yüzden avusturyadan giden cogu kisi sadece karayolunu tercih ediyor.
1997,99,01,03 yillarinda devamli Slowenya-Hirvatistan-Sirbistan-Bulgaristan-Türkiye güzergahini kullandik.
2003 yilinda yaptigimiz yolculuktan aklimda kalan bir kac seyi paylasmak istiyorum.
Biz Persembe günü aksam 17.00 gibi buradan yola ciktik 16 saat yolculuktan sonra Türkiye sinirina ulastik.
Gümrüklerde cok az bekledik öyle uzun süre bekledigimiz bir gümrük hatirlamiyorum en fazla 1 saat Bulgaristan-Türkiye siniri haric. Bulgaristan cikisinda 2 saat felan bekledik. Türkiyeye girdikten sonra insanin üzerine bir rahatlik cöktügünden biraz agir aliyor, birde yapilacak islemler oldugu icin sigorta gibi 2 saat felanda orda vakit gecirdik.

Yol boyunca öyle büyük problemler yasamadik, benim sizlere verebilecegim en büyük tavsiye eger bir polis durdurursa polise karsi kesinlikle sert davranmamaniz sizden parayi nasil olsa alacak, siz paranin miktarini biraz düsürmeye calisin sadece, biraz yalan söyleyerek örnek: " daha biraz geride yine aldilar" felan gibi seyler söyleyebilirsiniz. Ara yollarda kesinlikle kurallara uymaya calisin.

Avusturya:
Avusturyadan gececek olan kisiler, otoyol vignettesi almak zorundadir, avusturyaya girmeden son benzin istasyonundan alabilirsiniz.
Bu Vignettelerin 10 günlügü, 2 ayligi, 1 yilligi var.
Fiyatlar:
10 günlük: 7,60€
2 aylik: 21,80€
1 yillik: 72,60€
sizler icin en uygunu 10 günlük almaniz, geri dönüste bir 10 günük daha almaniz gerekiyor.

ayrica A9(Wels-Graz) otoyolu üzerinde 2 tane Tünel icinde gecis ücreti alinmaktadir:
Bosrucktunnel: 5€
Gleinalmtunnel:8€ (Bu tüneli yolunuzu 30km uzatarak kullanmama imkaniniz var haritaya bakarsaniz)

Avusturya toplam: 2 x 7,60 = 15,20€
+ 26,00€ Tünel
Toplam: 41,20€
Avusturya bastan sona otoyol, daha önce gidenler yukari avusturya(ober österreich) bölgesinde 40-50km bir ara yol vardi daglik yol, o bölümde otoyol artik gectigimiz Aralik ayinda acilisi yapildi.

Slowenya:
Toplam 60km bunun yarisindan biraz azi otoyol sadece, ve 1-3€ arasi ücreti var.

Hirvatistan:
Toplam 350km, www.map24.de ye göre bunun 300km felan otoyol ama 2 yil önce gittigimizde bu kadar uzun oldugunu hatirlamiyorum yeni yapilmis olabilir. otoyol ücreti en fazla 8€

Sirbistan:
Toplam 450km bunun 350km otoyol, Belgrad-Nis arasi cok güzel otoyol ücreti ~20€, Nis-Bulgaristan arasi dag yolu cok tehlikeli bu bölgede sollama yaparken cok dikkatli ve sabirli olun 80km bir bölüm, duyduguma göre orasi suan insaatmis ama ne kadar dogru bilmiyorum.

Bulgaristan:
Toplam 400km bunun anca yarisi otoyol tahminim 200km felan, Toplam üceti ~23€ felan.

Biz Allah izin verirse bu persembe yola cikacaz 30.06 tarihinde, Türkiyeye varir varmaz imkanim olursa yol durumunu hemen sizinle paylasacagim.

HEPINIZE HAYIRLI YOLCULUKLAR.........


Kartal
13 yıl önce - Cmt 25 Hzr 2005, 21:31

Ve Schengen anlasmasina gore, her hangi bir Schengen ulkesinde oturma izni olan kisilere diger Schengen ulkeleri vize uygulamamasi lazim, degilmi?

Zaten bu konu sadece benim hanim icin onemliydi.
Kendimin Hollanda pasaportuda oldugundan benim icin bir sorun yok.


Hikmetcigim
12 yıl önce - Pts 27 Hzr 2005, 22:11

Merhaba arkadaslar!
Türkiyeye araba ile gitmek isteyenlere kücük bir bildiri:
Gectigimiz yil, ben ailemle birlikte (tek araba) Slovenya-Hirvatistan-Sirbistan-Makedonya-Yunanistan üzeri vatana yolculuk ettim. Yollardan ve milletlerden (polisler dahil) cok memnun kaldim. Hic bir sekilde zorlukla karsilasmadan 27 saat icersinde vatana ayak bastim. Bu yolculuk bana benzin parasi icersinde bulunmak üzere toplam 260 Euroya mal oldu.
Bu sene (temmuz 21 tarihinde), allahin izniyle tekrar ayni güzergahdan vatana dogru hareket edecegim.
Simdiden bütün gidenlerinize hayirli yolculuklar dilerim!
Bilmek istediginiz birsey varsa, cevaplandimaya calisirim....ibo66
12 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 20:53

Sirbistandan sonra Makedonya üzerinden gidince tam olarak ne kadar fark ediyor?

Hikmetcigim
12 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2005, 00:20

Selam ibo,

Sirbistandan sonra makedonya üzerinden gittiginde, yolu neredeyse 250 Km kadar uzatiyorsun yanilmiyorsam. Ama bence yolu uzatmaya degiyor, cünki ne polislerle bir derdin oluyor, nede bozuk yollardan. Trafik kurallarina uydugun zaman kimseler seni durdurmuyor.


ertan cen
12 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2005, 22:19
memlekete araba ile yolculuk


selamlar kismetse temmuz 22 gibi viyanadan ilk kez yanliz basima yola cikacagim benim merak etigim hangi güzergah bana uygun? viyana-graz-maribor-belgrad-bulgaristanmi yada macar üzerinden makedon ve yunanmi bilgi verirseniz sevinirim ayrica siteyi hazirlayan arkadaslara tesekkürler gercekten faydali. herkeze iyi tatiller

Gökhan Gök

12 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2005, 18:58

5 Temmuzda isvecden dayim ve ben araba ile turkiyeye yaptigimiz yolculuktan bir kac resim

Isvecde  Ilk benzinimizi aliyoruz


(+)


Danimarkadan Almanyaya gemi ile gectik
 

(+)Almanya autobanh   150-160 la gittik (edirneden Ankaraya kadar olan Yol avrupadaki yollardan dahada kaliteli)
 

(+)


Avusturya daglari
 

(+)


Yugoslavya cikisi (Rusveticler hirvatistan cikisi basladi)
 

(+)


Bulgaristan girisi (Komsu araba guzel ver bi 50 yuurro, pazarlik yaparak 5 yurroo ya indirdik)


(+)KapiKule Oh be insanin kendi memlekti gibi varmi
 

(+)


gumrukteki memurlar o kadar guleryuzlu ve o kadar sicak davrandilar gibi gözlerim doldu aglayasim geldi)
 

(+)


Edirne Camisi
 

(+) 

(+)


Istanbul köpruden gecerken


(+)


Yollar git git bitmek bilmiyordu ara sira filim ve playstation oynayarak vakit geciryordum
 

(+)


Turkiyede Ilk benzin doldurusumuz, benzin fiyati Isvecde 12kr Turkiyede 15.5 kr
 

(+)
sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET