Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

wowturkey mi ,wowturkiye mi?
a)wowturkey 45.9%  45.9%  [206]
b)wowturkiye 54.1%  54.1%  [243]
Toplam Oy : 449

hasanemir
15 yıl önce - Prş 18 Ağu 2005, 08:53
wowTURKEY mi , wowTURKIYE mi?


arkadaşlar bu siteye konya tramvayları ile bir bilgi ararken 3 gn önce üye oldum..
ve burada Turkey mi Turkland mı diye bir forum başlığı gördüm..öncelikle bunu gündeme getiren arkadaşlarımıza teşekkür ederim...
ama dikkate dilmesi gereken bir konu var ve bu sitenin başlığında turkey bulunuyor...
bence bu sitenin ismi değişerek bu kampanya başlasa daha hoş olur..ve sitenin de ismi çok daha dikkatçekici olurdu..Belki google da turkey yazınca çıkmazdı ama türkiye adına büyük bir gelişme olurdu diye dülşünüyorum..
artık ingilizlerin yabancı çet kanallarında kendimle hindi ve uluslararası arenada türkiyemiz ile de hindi diye dalga geçmeleri çok gururuma gidiyor doğrusu...

keşke bu sitenin adı wowturkiye olsaydı...teşekkürler

Alıntı:
REPUBLIC OF TÜRKİYE

Turkey kelimesi Osmanlı imparatorluğunun son zamanlarında ilk defa İngiliz kaynaklarında, biraz da alay ifade ederek kullanılmıştır. Bazı ülkeler kendilerini GREAT=BÜYÜK, ÖNEMLİ - olarak nitelerken Ülkemizin bir kümes hayvanının ismi ile anılması kabul edilemez. Kelimenin iticiliği ve ülkemizi ne şekilde ifade edeceği düşünülmeden adete ülkemizin isminin İngilizce ifadesi imiş gibi Türkler tarafından da kullanılmış ve kullanılmaktadır. Özel isimler bir başka dilde de aynı şekildedir. Bir zamanlar Habeşistan olarak bilinen ülke tüm Dünyaya adının Etiyopya olduğunu ve bundan böyle Habeşistan olarak gönderilen hiç bir postanın alınmayacağını açıklamış ve tüm dünya Etiyopya adını kullanmaya başlamıştır.

Ya Türkiye !, Bir kümes hayvanının adı ile anılıyor. Uluslararası toplantılarda ülkemizi temsil eden başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm görevlilerin önünde "HİNDİ" anlamında "TURKEY" yazıyor. Bundan rahatsız olmamak mümkün mü ?

Örneğin Mısır. Bu ülkeye Mısır adını biz veriyoruz. Kendileri Mısır adını kullanıyorlar mı ? Uluslararası alanda adı Mısır olarak mı geçiyor. O ülkenin adı "Mısır Arap Cumhuriyetidir. " ikinci adı yoktur. Arapça yazılışı ile mim , sad ve r harflerinden oluşur ve "şehir, ülke" anlamındadır. Bizim kullandığımız mısır ile ilgilisi yoktur. Benzerlik nedeniyle ve Türk dilinin fonetiği nedeniyle Mısr yerine kullanılıyor. Ama sadece biz kullanıyoruz. İngilizler Egypt diyor. Ülkelerden bir tanesi kendi dilinde bize hindi dese dikkate almayabiliriz.

Bir başka örnek ise Hindistan. Siz hiç uluslararası bir toplantıda Hindistan diye bir kelime gördünüz mü? Aynı hata. Hindistan bu ülkeye sadece Türklerin verdiği bir isimdir.Uluslararası isim değildir. Malezya mal mı oluyor diyenler de aynı şekilde.Bizim ismimiz Türkiye kelimesi bir ülkenin dilinde başka anlama gelebilir.Bu önemli değil. Bütün dillerde tek tek ülkemizin adının iyi anlama gelmesi gerekmez. Ancak bir de uluslararası ülke isimleri vardır.

Uluslararası toplantılarda bu isim kullanılır. Türkiye’nin uluslar arası toplantılarda adı İngilizlerin söylediği Turkey olarak geçiyor. Varsın İngilizler Turkey demeye devam etsin. Ancak bize Turcia, Turkia gibi değişik şekillerde söyleyenler de var. Onlar da devam etsinler. Ancak uluslararası bir toplantıda ülkemizin adı bizim söylediğimiz şekilde Türkiye olarak geçmelidir.

Diyorlar ki Türkiye kelimesinde bulunan ü harfi Avrupa dillerinde yokmuş. Bu nedenle sorun oluyormuş. Avrupa Birliği toplantısında Türkiye delegesinin önünde Turkey=Hindi yazarken Yunanistan delegesinin önünde bırakın Latin harflerini Yunan alfabesi ile ELLAS yazıyor. Yunanlıların hiç bir harfi batı alfabesinde yok. Ülkesini ve dilini seven Yunan delegesini kutluyorum.

Türk delegesine söyleyecek söz bulamıyorum.

ASLINDA YAPILACAK TEK ŞEY HÜKÜMETİN BİR AÇIKLAMA YAPARAK 1 YILLIK GEÇİŞ SÜRESİ SONUNDA TURKEY YAZILI HİÇ BİR POSTA'NIN KABUL EDİLMEYECEĞİNİ DÜNYAYA AÇIKLAMASIDIR. HABEŞİŞTAN BÖYLE YAPTI. ETİYOPYA OLDU. BİZ BÜTÜN LOGOLARIMIZI TÜRKİYE DİYE YAZSAK DA TURKEY DİYENE ENGEL OLMAYACAKTIR. BU NEDENLE RESMEN BELİRTTİĞİMİZ YOL İZLENMELİ.

Medya ve Hükümeti göreve davet edelim.

"Republic of Turkey = Hindi Cumhuriyeti" Bu ismi istemiyoruz.

"Republic of Türkiye" olmalı.

Bu kampanya sonuç alınıncaya kadar sürecektir. Elbet bir gün bu ülkenin adının Türkiye olduğu ve Turkey olarak gönderilen postaların alınmayacağı dünyaya ilan edilecektir. Uluslararası toplantılarda Cumhurbaşkanımızın önünde Turkey (Hindi) değil Türkiye yazdığı günler gelecektir. Sadece eski fotoğraflara bakarken Turkey yazısını görüp "Ne kadar duyarsız" olduğumuza şaşıracağımız günler gelecektir...


Burç

15 yıl önce - Prş 18 Ağu 2005, 09:09

Sevgili Hasan,
bu konu o kadar çok gündeme geliyor ki inanamazsın.
Senin gibi Türkçe kullanımına karşı hassas olan her yeni üye bu konuyu bir kere açar.  


şimdi gelelim klasik cevaba :
wowTURKEY, Türkçe değil, ingilizce.
Peki Neden?
çünkü siteyi aslında orjinalde yabancılar için açmıştık.
Daha sonra (başka yerlerde yazan nedenler ile) Türkçe yapmaya karar verdik.

Türkçe yapınca ismimizi niye değiştirmedik?
Bunun da birçok nedeni var, birkaç tanesini sıralayayım :

1) "bu siteye konya tramvayları ile bir bilgi ararken 3 gn önce üye oldum"
demişsin. Hadi tahmin edeyim GOOGLE'dan mı arıyordun?
Sitemizin on binlerce sayfası GOOGLE tarafından indekslenmiş durumda.
Eğer geçen hafta sitenin ismini değiştirseydik, GOOGLE'da çıkan linke tıklayınca
"bulunamadı" mesajını görecektin, konya tramvaylarını göremeyecektin.


2) Sitemizdeki 60 bin fotoğrafın üzerine "wowTURKEY" basılmış durumda.
Bunları değiştirmemize imkan yok.


3) Başka siteler fotoğraflarımızı kullanınca "wowTURKEY.com'dan alınmıştır" yazıyorlar.
Ismimizi değiştirirsek, her siteye "biz ismimizi değiştirdik, sayfalarınızı değiştirin" diyemeyiz.


4) bir internet sitesinin ismi hiç bir zaman Türkçe olamaz.
Senin verdiğin wowturkiye.com da Türkçe değil, hatta daha özenti duruyor.
Yarı ingilizce olmasındansa tam ingilizce olsun. Bir internet sitesi tümüyle Türkçe harflerden
bile oluşsa, başında "www", sonunda ".com" yazdığı sürece Türkçe olamaz.


5) Bu isme alıştık, sen de alışacaksın..


hasanemir
15 yıl önce - Prş 18 Ağu 2005, 09:16

aslında ben bu oylamayı wowtürkiye şeklinde oylamaya sunacaktım8hani siz yarı ingilizce demişsiniz ya) ama internet web-adreslerinde trkçe karakter olmadığı için oylamayı böyle yapmak zorunda kaldım ne yazıkki

aslında bunu oylamaya sunarken 2.bir amacım da vardı..türk halkı yada wowturkiye üyelerinin türkçeye karşı hassasiyet derecelerini ölçmek istedim..Faket asıl amacım bu web-site sinin ismini değiştirmekte yardımcı olmaktı
ama bu sitenin ilk önce yabancılar için açıldığını duyunca sizi anlamaya başladım...
fakat eğer yine de böyle bir imkan varsa wowturkiye yi google da tıklamaktan son derce memnun olacağım...

teşekkürler(oylamaya katılan ve türkçe hassasiyetini belirten herkese)


tuncay erdogan

15 yıl önce - Prş 18 Ağu 2005, 10:02

Güney Kore den Neptia isimli bir şirket türkiyede internet adreslerinde türkçe karakter kullanılabilmesi konusunda çalışma yapıyormuş denemelere başlamış bile

http://www.netpia.com.tr/


hasanemir
15 yıl önce - Prş 18 Ağu 2005, 10:19

böyle bir çalışmanın olması beni son derece memnun etti ama bizlere galiba sonsuza dek hindi demeye devam etcekler çünkü biz türkler bile Turkey diye adlandırıyoruz kendimizi.. yazıkEn son hasanemir tarafından Prş 18 Ağu 2005, 10:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Mete Baştürk
15 yıl önce - Prş 18 Ağu 2005, 10:36

Bu tür konularda çok hasas kişilerden biride benim diye düşünüyorum ama şekilciliğide hiç gerek yok. Ve üstelik bir sitenin adının değiştirilmesi o kadar kolayda bir iş değil. Siz kendiniz bu siteyi belirttiğiniz gibi arama motorundan bulup üye olmuşsunuz. Peki sitenin adı değişince ne olacak? Her şey bir sorun olur.

Bu kadar küçük konulara saplanmayalım, dil konusun da sitenin adına gelene kadar konuşulması gereken milyon vari sorun var.

Esen Kalınız....


nagis
15 yıl önce - Prş 18 Ağu 2005, 11:51

Meteye katılıyorum sitenin adına takılmamak lazım önemli olan ülkemizin tanıtımına olan katkısı
Ayrıca Burç ta bunun zorluklarını ve sakıncalarını açıklamış zaten


En son nagis tarafından Cum 19 Ağu 2005, 08:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


tuncay erdogan

15 yıl önce - Prş 18 Ağu 2005, 11:55

önemli olan şekilcilik değil insanın ülkesinin yüreğinde büyük olmasıdır.

Eren69
15 yıl önce - Çrş 21 Arl 2005, 01:13

Wow kullanilmasada sirf Türkiye olsa daha memnun oluruz.

Eren


Ayhan
15 yıl önce - Çrş 21 Arl 2005, 01:22

Bence de gerek yok değiştirmeye. kalsın varsın böyle. her üye gibi ben de alıştım. Aslında ilk 3 maddenin bir şekilde çözümü bulunabilir wowturkey açılınca sayfada "taşındık şu şu adrese" yazılabilir (misal)

4. ve 5.maddeye katılıyorum sonuna kadar. Dediğim gibi bu hali iyi.sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET