Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ayhan
15 yıl önce - Pts 08 Ağu 2005, 16:19
Bornova Meydanı'na Büyükşehir makyajı


Zeminin yeşil mermerle kaplanacağı çalışmalar kapsamında, Atatürk Anıtı en yüksek noktaya taşınacak, , aydınlatma ve ağaçlandırma yeniden düzenlenecek.

Bornova'da resmi bayramlarda törenlerin yapılacağı düzgün bir meydan olmadığı düşüncesinden hareket eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı'nı düzenleyecek. Çalışmalar kapsamında, meydandan Özkanlar'a inen ilçenin en işlek caddelerinden Mustafa Kemal Caddesi de yeniden düzenlenecek. Meydan ve yol düzenleme ihalesinin sonuçlandığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çalışmaların 23. Dünya Üniversite Yaz Oyunları'nın ardından başlayacağını söyledi.

Kablolar yeraltına
Mustafa Kemal Caddesi, eski Migros'un bulunduğu Sakarya Caddesi ile kesiştiği noktaya kadar tretuvarından orta refüjdeki yeşil alana kadar yenilenecek. Cadde boyunca kaldırımlarda yer alan eskimiş beton elektrik ve telefon direkleri kaldırılarak teller yer altına alınacak. Caddenin aydınlatma elemanları değiştirilecek. Trafik karmaşasını ortadan kaldırmak için Mustafa Kemal Caddesi'nin Bornova Meydanı ile buluştuğu kavşak düzenlenecek. Böylece araç trafiği de disiplin altına alınmış olacak.
Düzenleme çalışmaları sırasında Atatürk Anıtı'nın yanında bulunan su fıskiyesi kaldırılırken anıtın yeri de değiştirilecek. Anıt, meydanın en yüksek noktasına sırtını Kazım Dirik Caddesi'ne verecek şekilde yeni yerine konacak. Heykelin arkasında yeşil bir doku oluşturulacak. Meydanın zemini yeşil mermerle kaplanırken, yeşil doku da yenilenecek. Gelişigüzel dikilen ağaçların kapattığı meydan yapılacak düzenleme ile yeni bir kimlik kazanacak. Meydanın özellikle akşamları vatandaşlar tarafından daha iyi seçilebilir hale gelmesi için ışıklandırma yapılacak.

Kaynak:http://ya2005.yeniasir.com.tr/08/08/


Ahmet ERDEM
15 yıl önce - Sal 09 Ağu 2005, 15:11

Ayhan kardeşim bütün bunların ne kadar zamanda yapılacağıda çok önemli,okullar açıldığında servis araçlarının trafik yoğunluğunu düşündükçe şimdiden ruhum sıkılıyor...

Ayhan
15 yıl önce - Sal 09 Ağu 2005, 16:53

Bornova meydanından hemen her gün geçerim aslında böyle bir düzenlemeye ihtiyaç var ama bir yandan da gerçekten okul zamanına denk geleceği için büyük sıkıntılar olacak. Bütün yaz nerdelerdi acaba.

HAKAN©

15 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2005, 12:24
BORNOVA MUSTAFA KEMAL CADDESİ'NDEKİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI DURDURULDU


BORNOVA MUSTAFA KEMAL CADDESİ'NDEKİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI DURDURULDU
Makyaj, hatta takıldı
Meydandan, Migros'a kadar olan bölümde çalışmalara, doğalgaz boru hattı geçinceye dek ara verildi

Alıntı:

http://ya2005.yeniasir.com.tr/11/23/index.php3?ka ...lum=gunluk
ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

Bornova Atatürk Meydanı, yeni düzenlemelerle farklı bir görünüm kazanacak. Ancak Mustafa Kemal Caddesi'ndeki düzenlemeler, bir süre bekleyecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Bornova Atatürk Meydanı ile birlikte ihalesini yaptığı Mustafa Kemal Caddesi düzenlemesi, doğalgaz boru hattına takıldı. Atatürk Meydanı'ndaki düzenlemeler, geçen ay başlarken, Meydan'dan Migros'a kadar uzanan Mustafa Kemal Caddesi'ndeki çalışmaları ertelendi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, doğalgaz şirketinin çalışmalarına Bostanlı Mavişehir Konutları'ndan başlayacağını belirterek, Mustafa Kemal Caddesi'ndeki çalışmayı doğalgaz hattı geçinceye kadar ertelemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Tekrar kazılmasın
Bornova'nın en işlek yolu olan Mustafa Kemal Caddesi, Migros'a kadar kaldırımlardan orta refüjdeki yeşil alana kadar düzenlenecekti. Cadde boyunca kaldırımlarda yer alan eskimiş beton elektrik ve telefon direkleri kaldırılarak, teller yeraltına alınacaktı. Caddenin aydınlatması değiştirilirken, Mustafa Kemal Caddesi'nin Bornova Meydanı ile buluştuğu noktada kavşak düzenlemesi yapılacaktı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, söz konusu çalışmaların doğalgaz boru hattının tamamlanmasının ardından yapılacağını belirtti.

Atatürk Meydanı'nda düzenlemeler sürüyor
AtaGeçtiğimiz aylarda ihale edilen Bornova Atatürk Meydanı'ndaki düzenleme çalışmaları ise devam ediyor. Çalışmalar kapsamında meydan, resmi törenlerin rahatlıkla yapılabileceği bir alan haline getirilecek. Atatürk Anıtı'nın yanında bulunan su fıskiyesi kaldırıldı. Atatürk Anıtı'nın da yeri değiştirilecek. Anıt, meydanın en yüksek noktasına, sırtını Kazım Dirik Caddesi'ne verecek şekilde yeni yerine konacak. Heykelin arkasında yeşil bir doku oluşturulacak. Meydanın zemini, yeşil mermerle kaplanırken, yeşil doku da yenilenecek.


Bu kararı almaları iyi olmuş.  
Hem yap-boz olmayacak, hem de bu caddedeki esnaf iki defa aynı sıkıntıyı çekmeyecek. 2 yıl önce de Kazım Karabekir Caddesinde yapılan yol düzenleme ve kaldırım çalışmalarında mahvolmuştuk. Dükkanların önünde cadde boyunca kocaman çukurlar ve moloz yığınları vardı ve kimse alışveriş için içeri girmiyordu. 10-15 gün boş boş oturduk dükkanlarda.


in ci
10 yıl önce - Çrş 27 Ekm 2010, 14:49

Meydan düzenlemesi yapıldı, eskisinden güzel fakat çok sade olduğundan daha sonra tekrar elden geçti. Şuanki hali oldukça iyi. Ancak güncel bir fotoğrafını bulamadım, bir arkadaştan rica ediyorum.ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet