Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Dokunulmazlık Kalkmalı mı? [SİYASET]
« önceki   123 ... 121314 ... 767778   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 13

Milletvekili Dokunulmazlığı Kalksın mı?
Tamamen Kalksın 66.0%  66.0%  [522]
Kısmen Kalksın 25.2%  25.2%  [199]
Kalkmasın 8.8%  8.8%  [70]
Toplam Oy : 791

Metin Taşkın Aşkın
8 yıl önce - Cum 09 Ekm 2009, 02:29

Dokunulmazlık neden var ? Yüce meclis üyeleri, halkın iradesini temsil ettiği için var. Bu irade aynı zamanda demokrasiyi de temsil ediyor.

Diyelim ki, seçimlerde adına oy vererek vekilinizi seçiyorsunuz. Bu milletvekili tutuklansa, bu hoşunuza gider mi ? Sanık durumuna düşşe de, masuniyet karinesine göre suçsuz sayılacağından temsil görevinin aksamaması için dokunulmazlığının olmasını normal karşılamalı. Bu nedenle milletvekillerinin yargılanması gerekse dahi bu tutuksuz yargılama şeklinde olmalı.

Burada önemli olan milletvekillerinin dokunulmazlık zırhına bürünüp, illegal işlere kalkışmamasıdır.

İstisnai durumlarda ise dokunulmazlığın devam etmesi kabul edilemez.. Malum partinin, milletvekilleri anayasanın 14. maddesine göre alenen ülkeyi bölmek, parçalamak, halkı kışkırmak ve teröre teşvik etmek gibi ağır bir anayasa suçu işliyorlar.

Sonuç olarak yüce meclis teamül olarak çatısı altında bulunupta, suç işlemeyen milletvekillerini, dokunulmazlık zırhı ile korumak zorunda. Bunu suistimal eden milletvekillerine de ağır cezalar verilebilmeli.


Ali Kocaçiftçi
8 yıl önce - Cum 09 Ekm 2009, 02:52

Dokunulmazlığın sınırları çizilmeli bence. Yolsuzluk iddialarına dokunulmazlık zırhı çare etmemeli. Vatanı alenen bölmek gibi konularda da yargılanma geçerli olmalı. Bazı suçlar dokunulmazlık kapsamından çıkartılmalı diye düşünüyorum.

hasan özbey

8 yıl önce - Cum 09 Ekm 2009, 10:51

Böyle bir konuyu tartışmamız bile ,abesle iştigal. Tabiki kalksın ,hemde derhal.Daha çok demokrasi,sivilleşme,demokratik açılım vs. gibi söylemlerin çokça konuşulduğu bir ülkede milletvekilleri için sadece kürsü dokunulmazlığı olmalıdır.hasan özbey

8 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 17:22

Alıntı:


AKP'li vekil polis tokatladı
AKP'li vekil gümrükte uzun bekletilince memura tokat attı
02 Aralık 2009 / 11:58 Ensonhaber.comAK Parti Ankara Milletvekili Faruk Koca ile Trabzon Milletvekili Mustafa Cumhur, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Gümrük Kapısı'nda görevli memurlarla ‘çok bekletme’ nedeniyle tartışma yaşandı.
ÇOK BEKLETİNCE TOKAT ATTI
Hac dönüşü, Suriye üzerinden otomobilleriyle yurda giriş yapmak isteyen milletvekilleri Faruk Koca ve Mustafa Cumhur, Cilvegözü Gümrük Kapısı'nda gümrük işlemlerinin yapıldığı bilgisayardaki arıza nedeniyle çok bekletilince sinirlendi. İddiaya göre, Ak Parti'li Koca ve Cumhur, gümrükte görevli gümrük muhafaza memurları ve polislerle tartıştı. Kısa süren tartışmanın ardından milletvekilleri, işlemleri yapılarak gümrükten geçti. Tartışma üzerine, adları açıklanmayan gümrük muhafaza memurları ve polisler, kendilerine tokat atıldığını iddia ederek tutanak düzenlettirdi. Memurlar ayrıca gümrüğün güvenlik kamerası görüntülerinin incelenmesini istedi.

KAMERA GÖRÜNTÜSÜ VALİLİKTE
Milletvekili Mustafa Cumhur, gümrük kapısında gereksiz yere bekletildiklerini belirterek, “Gümrükte bize ve diğer vatandaşlara kötü davranıldı. Polis ve gümrük görevlilerinin keyfi davranışlar içinde olduklarını görünce uyarmak istedik. Küçük bir tartışma yaşandı, tokat atmadık. Asıl mağdur olan bizleriz” dedi.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ise Suriye tarafındaki gümrük işlemlerinin yapıldığı bilgisayarlardaki arıza nedeniyle yığılma meydana geldiğini söyledi. Çok bekleme nedeniyle milletvekillerinin memurlarla tartışma yaşadığını kaydeden Lekesiz, “Milletvekilleri, Suriye gümrüğünden kaynaklanan hatadan dolayı her iki gümrük kapısında da bekletildikleri için bir hayli sinirlenmişler. Milletvekilleri, burada görevlilerle küçük bir tartışma yaşamış. Olayları bizler de araştırıyoruz” diye konuştu. Bu arada, gümrük kapısındaki güvenlik kamerası görüntülerinin Valilik görevlileri tarafından alındığı öğrenildi.
Şimdi bu '' Milletin Vekili'' beyefendilerin haklarındaki iddialardan aklanabilmeleri için ne yapmaları gerekiyor. Malum dokunulmazlıkları nedeni ile yargılanamıyorlar ya.

hasan köse
8 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 19:02

Alıntı:
Dokunulmazlık neden var ? Yüce meclis üyeleri, halkın iradesini temsil ettiği için var. Bu irade aynı zamanda demokrasiyi de temsil ediyor.

Diyelim ki, seçimlerde adına oy vererek vekilinizi seçiyorsunuz. Bu milletvekili tutuklansa, bu hoşunuza gider mi ? Sanık durumuna düşşe de, masuniyet karinesine göre suçsuz sayılacağından temsil görevinin aksamaması için dokunulmazlığının olmasını normal karşılamalı. Bu nedenle milletvekillerinin yargılanması gerekse dahi bu tutuksuz yargılama şeklinde olmalı.


Milletvekilini ben seçtim diye, kendisine suç işleme hürriyeti de tanımadım ki?

Sivil irade, sivil irade deniyor, yapsınlar bir referandum ona göre dokunulmazlık sınırını halk belirlesin!


Ali Kocaçiftçi
8 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 19:04

Bazı durumlar için kalkmalı. Yolsuzluk, hırsızlık gibi.

Tümden kalkarsa kanun beğenmeyen dava açar.adnankotaoglu
8 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 22:29

Arkadaşlar,2002 seçimlerinde AKP nin en önemli vaadi neydi hatırlayanınız varmı? DOKUNULMAZLIKLARIN kalkmasıydı.Ne oldu da birdaha hiç konuşulmadı? Hûkûmeti savunanlar buna cevap versinler,ama hiçbirşeyin arkasına saklanmadan.Sebebi ise,Sn Erdoğan dokunulmazlığı kaldıracağım dediği zaman hiçbir şart öne sürmemişti.(yargı bağımsızlığı gibi)
Galiba biriler bizleri kandırdılar!!! Gibi.


Resat Kanburoglu

8 yıl önce - Prş 08 Nis 2010, 16:19
Millet Vekili Dokunulmazlığı Kaldırılmalı Mıdır?


Arkadaşlar Sizce Millet Vekili Dokunulmazlığı ? Cevap Evet İse Nedeni Nedir ?
alpernlf
8 yıl önce - Prş 08 Nis 2010, 16:23

Bence tartışma konusu olmayacak kadar cevabı net olan bir soru.

Bence, kürsü hariç kaldırılmaıdır. Halkın arasında dolaşmaya cesaret edemeyecek şeyler yapmamalılar ya da hiç aday olmamalılar.

İç düşman dış düşman jeopolitik önem vs bunlar asla bahane gerekçe olamazlar. devlet her vatandaşını aynı şekilde korumak zorundadır.

500-600 kişi dokunulmaz, peki ya geri kalan milyonlar? Bizi "dokunulmaktan" onların çıkarması gereken yasalar koruyamıyorsa, onlar da hak etmiyorlar. Önce refahı, güvenliği, hukuk'u rayına oturtacaksın ki herkes eşit olarak faydalansın "yaşamak" denilen kavramdan.


En son alpernlf tarafından Prş 08 Nis 2010, 16:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


turan kaya
8 yıl önce - Prş 08 Nis 2010, 16:26

Vallahide,billahide

''nerden buldun yasası çıksın''

Herşey kendiliğinden düzelir.

Siyaseti kim finanse ediyor ortaya çıkar.sayfa 13
« önceki   123 ... 121314 ... 767778   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET