Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Yücel

13 yıl önce - Pzr 27 Mar 2005, 11:01
Karşıyaka Belediye Başkanı'nın yeni projeleri !!!

Kemalpaşa Camiisi'nin düzenlenmesine sözüm yok ama eğitime muhtaç olan bir ülkede para için bir eğitim kurumunun yıkılmak istenmesi ve bu kurumun Karşıyaka'nın en köklü okullarından biri olmasi beni gerçekten üzüyor ve kızdırıyor. Umarım bu proje hayata geçirilmez.

http://www.milliyet.com.tr/2005/03/27/ege/axege01.html

Alıntı:
Durak'ın projeleri çok konuşulacak
Başkan Cevat Durak, tartışma yaratacak iki proje için kolları sıvadı. Kemalpaşa Camisi ile Ankara İlköğretim Okulu'nu yıkmak istiyor

UTKU BOLULU İzmir DHA

Alaybey'de yaptığı kafeterya nedeniyle soruşturma geçiren Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, yine tartışma yaratacak iki projenin peşine düştü. Girne Caddesi'ndeki Lunapark alanına çok katlı imar izni, Bostanlı Deresi'nin üzerine alış veriş merkezi ve Belediye Sarayı projeleri ile tartışma yaratan CHP'li Durak bu kez iki yeni proje ile gündeme geldi.

Ata'nın adını taşıyor
Durak, "Kemalpaşa Camii ve Opera - Tiyatro projelerinin yapmak için demokratik kitle örgütlerinden destek almamız gerekli. Ben yaptım oldu zihniyetiyle olmayacağını biliyorum. Henüz resmi bir işlem yapmadık. Kamuoyunda bu konunun tartışılmasını istiyorum" dedi. 1962 yılında yapılan Kemalpaşa Camii'ne geçen zaman içinde çeşitli eklentiler yapıldığını belirten Durak, "Gerek görüntü gerekse çarşı trafiği açısından olumsuz bir durum yaratıyor. Bina rutubet içinde sağlıksız bir yapıya dönüştü. Kemalpaşa Camii'nin Karşıyaka'ya ve Atatürk'ün adına yakışan şekilde olması için hazırlık yapıyoruz" dedi. Durak, proje konusunda Kemalpaşa Camiini Koruma ve Yaşatma Derneği'yle uzlaştıklarını söyledi.
İkinci ve daha çok tartışma yaratacak proje ise Ankara İlköğretim Okulu'nun bulunduğu alana yap - işlet - devret sistemiyle opera - tiyatro salonu yapılması olacak.

Amaç rant sağlamak

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Tuncay Karaçorlu: Toplum yararını, katılımı yok sayan ihale temelli bir rant yönetimi ortaya konuluyor.Projlerin her biri ihale yaratmak amaçlıdır.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Tamer Başbuğ: Henüz ortada tam bir proje yok. Fikirler var. Kent merkezindeki alanlarda yenileme yapılabilir. Ancak, ne yapacağınız önemlidir. Önce bir projeyi görelim, daha sonra görüşümüzü açıklarız.

berent
13 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 13:21

Birisi bu adama dur demeli diyorum başka bir şey demiyorum. Camii yıkılamaz, zaten sadece camiyi yıkmakla bir alan kazanılmıyor. Eğer çevredeki binaların da yıkılması düşünülüyorsa çok yüksek istimlak bedelleri yüzünden imkansıza yakın bir proje.

Ankara İlkokulu için ise ne söyleyeyim. Kızım orada okuyor, Türkiye'nin en eski okullarından. Yazık gerçekten yazık.

Ayhan
13 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 14:27

camii projesi yapılması gerekiyordu. cami ve caminin bulundğu çevre gerçekten bakımsız. Her yer elektirik direği ve kablo dolu. O alanın esnaf,cami derneği ve sivil toplum kuruluşlarıyla uzlaşılarak düzenlenmesi gerekir. Ankara ilkokuluna gelecek olursak, oranın yıkılmasına ben de karşıyım. Opera ve tiyatro başka yere de yapılabilir. Örneğin Bostanlı'da Şehitler Bulvarı ile Nergiz Tren İstasyonu arasında kalan çevrede geniş bir arsa var oraya sosyal tesisler, kültür merkezi yapılabilir. Bostanlı Deresi'nin üstü değerlendirmeli ama yanında petrol istasyonu, park ve tansaş var. Artık nasıl yapılır bilmiyorum.

HAKAN©

13 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 14:29

Her ikisi de Karşıyaka için olmazsa olmazlardan diye düşünüyorum. Cami'nin bulunduğu alanda çok iyi rant sağlanacaktır. Keza İlkokul'un bulunduğu yer de Cami'nin yeri kadar olmasa da aynı konumda. Rant ve şovenizm uğruna, bir tarihi yok etmek çok yanlış bir düşünce. Kesinlikle karşıyım.

Bunun yerine daha olumlu projeler olabilir. Mesela Cami'yi yıkmak yerine, ihtiyacı olan onarımını yaptırabilirsiniz. Çevresinde de gerekli düzenlemeler yapılabilir. İlkokul da Karşıyaka'nın en eski ve en iyi okullarından birisi. Bugüne kadar da okuldan şikayetçi olan hiç kimseyi görmedim ve duymadım. Ne diye güzelim tarihi yok edeceksiniz ki. Birilerine rant sağlamaktan başka bir şey değil bu.

Gorkem S. GUNGELEN

13 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 14:42

ben Ankara ilköğretim okulu mezunuyum ve yıkılıcağını şimdi öğrendim. gerçekten burnum sızladı! orası gerçekten çok eski ve köklü bir okul. eğer yıkılmaması için yapabileceğimiz birşey var ise hemen yapmaya hazırım.

not: Öğretmenim Suna EREN (Kemaloğlu, evlenmiş) yaşıyorsa allah uzun ömürler versin ona!

berent
13 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 14:46

Ellerinde Yeni Girne bulvarı diye bir proje var. Bu proje ile ilçenin kuzeyi ve sahili bütünleşecekti ve tüm idari binalar adliye, kaymakamlık vesaire oraya taşınacaktı. Yani kuzeydeki boş alanlar değerlendirilecekti.

Ha bu kuzey ile sahil bütünleşmesi senin çok umrunda mı diye soracak olursanız. Hayır hiç umurumda değil. Ben 60'lı yıllardaki İzmir'i özledim. Bu şehir ancak 650 bin bilemediniz 1 milyon nüfusu kaldırıyordu.

Ben troleybüsleri, buharlı trenleri, sakin ve tenha Karşıyaka iskelesini özledim. Bana ne bütünleşmekten modernleşmeden. Şimdi İstanbul'daki şehir hatları vapurlarını kaldırıyorlarmış. Dünyada bunun bir örneği var mı hiç sanmıyorum.

Ne dersiniz belediye başkanlarını zorunlu bir Salzburg seyahatine yollasak mı acaba.

Ayhan
13 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 14:52

1960'lı yılları bilmiyorum daha yoktum ama güzel olduğundan eminim. Ama maalesef o yıllara dönüş imkansız. Karşıyaka iskelesi de bundan sonra tenha olmaz. Artık yapılacak olan şey, gelecek yıllar için insan yaşamına en uygun şekilde projeler üretmek ve hayata geçirmek hem de hiç vakit kaybetmeden. Modernlik ve tarihsel doku bir arada olabilir. Yeter ki her şey dügzün olsun. eski değerler bundan sonra kaybolmasın. Karşıyaka'nın kıymetini bilelim. Birçok il var karşıyaka kadar modern değil maalesef. Eski tarihi yapıları kesinlikle koruyalım ama yeni yapılara da karşı çıkmayalım.

HAKAN©

13 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 15:11

Örnekköy tarafında yapımına başlanan Belediye hizmet binası inşşatı yarım bırakıldı. Akibeti ise meçhul. Paraları yine sokağa attık galiba. Oysa güzel bir proje idi. Şimdi zaten sıkışıp kalmış şehir içine yeni projelerle biraz daha yükleme yapmaya çalışıyorlar. Amaç, biraz daha kargaşa olsun. İyi de imkanın varken, niye şehir içine daha fazla yükleniyorsun. Bırak da şehir merkezi rahat olsun. Eskisi gibi olmasa da ...

Haldun34

13 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 17:27

Karşıyaka laik olduğu için modern olabilir ama kimliksiz bir sahil bantına sahip bu günlerde.
Neden mi? Öncelikle sahil bantında oturulup kahve çay bira içki içilecek iki mekan vardı, onlarda istimlak edilip söküldü. Nadide'nin kaldırılması Girne'nin ruhunuda aldı götürdü adeta. Bomboş anlamsız bir sahil şeridi oldu tüm bölge.

İskele meydanı ve yakınları ise pislik yuvası faytonlara ve önünüzü kesip sizi taciz eden falcılara, çiçek satıcılarına, işportacılara, denize balon hedef tahtası yerleştirip onlara tüfekle atış yaptıran anlamsız eğlencecilere, berduş serseri ve kapkaçcılarla tinercilere kaldı. Gerçekten çok kalitesiz bir ortam oldu Nikah dairesi- Karşıyaka iskele arası. Zaten artık buralarda bir kaliteli kişi göremezsiniz. Kendini bilen buralarda yürümez arabayla geçerken kafasını dahi çevirmez oldu. Bir toplam kalitesizlik abidesi ödülü verilecekse Konak iskele civarını sollar burası.

Çok yazık çok. Nice, Cannes şehirleriyle boy ölçüşmek için hiç bir eksiği olmaması gereken bir sahil bantı bu kadar bayağılaştırılabilir, bu kadar pisletilir, bu kadar kimsiksizleştirilir. Bu nedenle burada artık bir yabancı turist göremezsiniz....Birde denir niye Izmir'e turist gelmiyor. Niye gelsin ki???

Belediye başkanı biraz bu konulara kafa yorsa daha iyi olur bence....

Sonuçta turist para döviz ve belediyeye de topluma da esnafa da genel ekonomiye de katkı demektir. Ama katkı ranttan geliyor yada gelecek olsa ki buraların düşüşüyle ilgilenmeye buralara bir el atmaya hacet kalmıyor.

En son Haldun34 tarafından Sal 28 Hzr 2005, 23:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ayhan
13 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 18:00

Haldun beye katılıyorum. Karşıyaka sahil bandı özellikle iskele civarı oldukça kötü. Umumi tuvalet, dolmuş-fayton durakları ve otoparkın hali Karşıyaka'ya yakışmıyor maalesef. O iki cafeyi neden kaldırdılar anlamış değilim. Halbuki estetik açıdan da hoş duruyorlardı.

Başkanımız betonarme kaldırımlar yapacağına , okulları yıkacağına Karşıyaka'ya 5 yıldızlı bir otel kazandırsın bence...

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet