Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Paris ve İstanbul'un Mukayesesi
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sonraki
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Burç

4 yıl önce - Sal 18 Ağu 2009, 22:15

Dünyada birçok şehrin içinden deniz geçiyor. Mesela Hong Kong, mesela New York.

Mehmet Cemal Sunar
4 yıl önce - Sal 18 Ağu 2009, 22:33

Alıntı:
Dünyada birçok şehrin içinden deniz geçiyor. Mesela Hong Kong, mesela New York.

ama bunlardan hicbiri iki kitanin arasinda degiller. hicbir sehir istanbulla karsilastirilamaz dünyanin bütün sehirleri bir sekilde belli basli kültürlere ev sahipligi yapmislardir ama istanbul dünyanin kültür merkezidir. biz istanbul sakinleri olarak sehrin icine et...... asikar ama bu istanbulun paristen daha kötü ve cirkin bir yer oldugu anlamina gelmez. paris düz bir yere kurulmus belli bir zamana kadar dünya tarihinde hicbir önemi olmamis bir sehirdir. ama kim istanbul hakkinda bunlari söyleyebilir

iyi bir sehir planlamasiyla istanbul istanbullugunu tekrar kazanabilir. mesala st petersburg ögreneginde oldugu gibi, bu sehirde 200 yil boyunca bütün binalar özel izinle yapilmistir. istanbulda da böyle bir acil eylem plani uygulanabilir....

ayrica asiklar sehri oldugu tam bir safsatadir. ne sehirdirki icinde bir tane bile dünyaca ünlü asik cikmamistir ( benim bildigim kadariyla )

K.Oktar ARKIN
4 yıl önce - Çrş 19 Ağu 2009, 17:28

Sait_71 dostum,
Alıntı:
Boğaz'ın eşsiz manzarası köprünün ışıl ışıl hali bu manzara bile yeter

diyorsunuz fakat bence bunda ovunulecek bir olay yok.Bogaz Allah vergisi bir deger,yani biz yapmadik.Ama Paris'i bu hale getiren ve tarihi dokusunu koruyanlar Fransizlar.Ne kadar ovunseler azdir.
Bence kendimizi kandirmak yerine ,yenilgiyi kabul edip, "Az da olsa duzeltmeye nereden baslasak"
diye kafa yormamiz gerekli.
Ayrica illaki eşsiz manzarası veya ışıl ışıl köprü diyorsan,malesef Istanbul onda da sinifta kalir.Fakat Macaristan-Budapest veya Rusya'daki St.Petersburg 'un ışıl ışıl köprüleri ile bizim estetik yoksunu Bogaz Koprumuzu kiyaslarim diyorsan sozum yok tabiki.Yani bizdeki koprunun ovunulecek bir tarafi yok demek istiyorum ben.

yigitFB
4 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 02:01

Paris'te böyle bir yapılaşma olduğunu sanmıyorum:

(+)

mine atafirat
4 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 02:09

Paris çok çekici. Bakımlı, binaları güzel. Bir kültür merkezi. Romantik bir kent olduğu bile söylenebilir. Ama İstanbul? Gizemli, heyecan verici. Renkli. Her tür insanı barındıyor. Bu şehirde Avrupa'nın soğukluğu yok. En fakir mahalleleri bile cap canlı. Her yanından hayat fışkırıyor. Buraya bir kez gelen bir daha gelmek istiyor. İstanbul yaşayan bir şehir. Üstelik kendine özgü sırları var. Hangi kapının arkasından kimin ya da neyin çıkacağı bilinmez.

Tuğrul Kavasgil
4 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 02:11

istanbulla paris in karşılaştırılması biraz komik değil mi?
en basitinden istanbul'un varoşları ve paris'in varoşlarını karşılaştırın.
paris in varoşları tıpkı bizim pahalı dediğimiz ataköydeki evlere benzer toplu konutlarla çevrili ama İstanbul'da tamamen gecekondu üzerine,
Ayrıca bi Maslak-Levent hattındaki gurur duydugumuz gökdelenlerin bulunduğu yerleri bir de Paris'teki La Defense iş merkezlerinin düzenini karşılaştırın.
Arada tartışması bile komik olan farklar var.

mine atafirat
4 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 02:26

Çekici olan binalar, şehir planlaması, temizlik, bakımlılık değil ki. İstanbul yaşıyor. Istanbul'da Paris'de olmayan, ya da bastırılan bir çeşitlilik var. İnsanlar kıpır kıpır. Her sokağında ayrı bir büyü var. Ben kendi payıma, en çok iç Ege ve Güneydoğu kentlerimi severim ama İstanbul başka. Bugünkü dünyada bir çok şeyi sembolize ediyor. Bu kentte insanın heyecanlanmaması olanaksız diye düşünüyorum. Ünlü Avrupa kentlerinde insanın kanı donuyor. O kentler canından bezmiş huysuz ihtiyarlara benziyor.

Sait_71
4 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 02:35

Alıntı:
diyorsunuz fakat bence bunda ovunulecek bir olay yok.Bogaz Allah vergisi bir deger,yani biz yapmadik.Ama Paris'i bu hale getiren ve tarihi dokusunu koruyanlar Fransizlar.Ne kadar ovunseler azdir.
Bence kendimizi kandirmak yerine ,yenilgiyi kabul edip, "Az da olsa duzeltmeye nereden baslasak"
diye kafa yormamiz gerekli.
Ayrica illaki eşsiz manzarası veya ışıl ışıl köprü diyorsan,malesef Istanbul onda da sinifta kalir.Fakat Macaristan-Budapest veya Rusya'daki St.Petersburg 'un ışıl ışıl köprüleri ile bizim estetik yoksunu Bogaz Koprumuzu kiyaslarim diyorsan sozum yok tabiki.Yani bizdeki koprunun ovunulecek bir tarafi yok demek istiyorum ben.

Diyorum ve ekliyorum, Bu herkesin kendi görüşüdür. Ben kendimi kandırmıyorum. Ayrıca Boğaz köprüsü ile Eyfel Kulesi sonradan yapılmıştır. Ama ikisinin manzarasını karşılaştırmak ise ayrı bir enteresanlık olacaktır. Bizim köprümüzün övünülecek çok şeyi var bence.

St Petersburg'a veya Paristeki ışıl ışıl köprüler varsa buda bizim ışıl ışıl olan köprümüz. Eğer övünülecek bir tarafı yoksa bir şey bilmiyorum vede demiyorum. Herkesin kendi görüşü. Ortada bir yenilgi felanda yok. Kendi fikrim bu.

Bu köprünün bir ucu Asya'da bir ucuda Avrupa'da bu bile övünmek için iyi bir neden. Hatta başka bir yerde olmayacak kadar iyi bir neden. İlla övünmek için üzerine ışık eklemek gerekiyors zaten o da var.

heybeti yeter. Ayrıca Kız kulesi ve Saraylarımızı da Allah yapmadıya bizlerin inşaa etmiş olduğu şeyler. Övünülecek şeyler arıyorsak biraz İstanbul'a bakmamız yeter. Çok şey var. Şehircilik olarak geri olabiliriz ki zaten bir önceki mesajdada dedim ama tüm alanlarda bence İStanbul daha güzel.

dahada eklemeye lüzum yok. Ayrıca yine diyorum kıyaslama yapıyorsak Tarihide kültürüde geçmişide bir bütün olarak almalıyız. Eğerki sadece bir yönde kıyaslarsak çok yanlış. Şehircilik diyorsanız zaten ilk baştan kaybederiz. O zamanda tartışmanın anlamı yok Helede her gün TVde gördüğümüz yeni gecekondu yada seçim kondu yapılırkene şehircilik alanında Paris ile kıyaslarsak

Zaten önceki mesajdada demiştim şehircilik yönünden arkada kaldığımızı. Bizim ülkemiz sömürmedi. O nedenle çok rahat bir halk yok. Herkesin 3 kuruş maaşı var. Ve bir yapı yapılırkende herkes cebine göre yapmaya çalışıyor. Elin parislisi en güzel görünüşte ev yaptırıyor bizim fakirimiz ise biriktirdiği para ile gecekondu tipinde şehri olumsuz etkileyen ev yaptırıyor. Hatta seçim için de buna göz yumulunca tabiki senin şehrinin görünüşü abuk sabuk bir hal alıyor. Bu nedenle biraz şehircilikte zor geçeriz. Hatta imkansız gibi bu kafayla

Alıntı:
Paris'te böyle bir yapılaşma olduğunu sanmıyorum:

bence her şehrin kötü yerleri vardır.

Mehmets_life
4 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 10:18

İstanbul henüz Paris'le kıyaslanabilecek düzeye bile gelmedi.Ancak Roma'yla kıyaslanabilir diyecem;ikisininde yüzde %60'ı(İstanbul için bu oran belki daha yüksek) varoş,ikisi köklü tarihi olan fakat biri(Roma) bu tarihi koruyabilen şehirler bu sebepledir ki İstabul'un tarihi dokusuna kentin sadece bir kaç yerinde rastlayabiliyoruz oysa Roma ve Paris'te şehir adete müzekent gibidir.Paris'in varoşlarındaki tarihi doku bile bozulmadan durabilmiştir.Kapkaç gibi problemler bütün metropollerin sorunu ve hepsinde bu oran yüksek.Boğaz inanılmaz güzel fakat biz onu bile pisliğe boğduk Ortaköy'e gidince boğazda göreceğiniz pislik ayrıca kadıköyün iğrenç kokusu boğaz bile tüketmeye bağladığımızın işaretidir.Ayrıca tek başına doğal güzelliği kıstas alacaksak Yeni Zelenda ve Avustralya'da inalmaz kentler vardır ayrıca oldukça modern ve Türkiye'de ve hatta avrupada benzeri yoktur.Sadece tarihi dokuya bakalım dersek İstanbul'da bu da çok azalmış dediğim gibi Paris müzekentken İstanbul parça parça olan dağılmış tarihi yapılarını az bir alana hapsetmiş bir kent.Diğer açılardan zaten İstabul sınıfta kalmış durumda.

Ali FC
4 yıl önce - Prş 20 Ağu 2009, 10:28

Paris ile İstanbul'u karşılaştırmak abesle iştigal.
1- Burda yazanlardan kaçı Paris'i görmüş. Sadece birini görerek karşılaştırma yapamazsın.
2- İstanbul Türkiye'nin şehri, burdaki insanlarda Türkiyeli olduğu için tarafsız olamazlar.

Neyse uzun lafın kısası ben İstanbul diyorum.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet