Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
zuhal nazlı
8 yıl önce - Pts 13 Tem 2009, 19:09

Alıntı:
Ashab-ı Kehf'in hikayesi Kur'an'da "Keyf" (18.sure) suresinde geçmektedir.
Tarsus'un 12 km kuzeyinde bulunan Eshabı Kehf mağarası, Hristiyan ve Müslümanlarca kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul edilir. Mağara dört köşe olarak kayadan yulmuştur ve 15-20 basamakla girilir.
O Mağaranın üstünde 1873 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan camiye sonradan üç şerefeli bir de minare eklenmiştir. Eshabı Kehf diye adlandırılan ve kutsal kişiler olarak bilinen, Hristiyanlarca 7, Müslümanlarca 8 evliya olarak kabul edilen Yelmiha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Sazenuş, Debernuş ve Kefeştetayuş adındaki yedi genç ve köpekleri Kıtmir'e ait söylencenin çeşitli versiyonları vardır.
Bazı değişikliklerle birlikte bunların hepsinde anlatılan ortak söylence şöyledir. St. Paulus'un Hristiyanlık kurallarını yaydığı tarihlerden uzun bir süre sonra, Arap kaynaklarında Takyanus olarak geçen (Diocletianus?) Roma imparatoru Tarsus'a gelmiş ve çok tanrılı dönemde tek tanrıya inandıkları için bu gençleri huzuruna çağırarak, onlara Roma dinine bağlı kalmalarını, aksi taktirde kendilerini öldürteceğini söylemiştir. Tek tanrıya inançlarından vazgeçmek istemeyen bu gençler,imparator tarafından verilen bir kaç günlük zamandan yararlanarak Tarsus yakınlarındaki bu mağaraya sığınmışlar ve orada mucizevi bir şekilde 300 yıl süren bir uykuya yatmışlardır, içlerinden ilk uyanan Yemliha, yiyecek almak için kente gittiğinde, elindeki paranın çok eski ve anlattıklarının akla uygun olmadığı anlaşılınca, onunla beraber mağaraya giderler.
Ancak mağarada yedi yavru kuşun tünediği bir yuvadan başka bir şey göremezler. Bu nedenle bu mağara Yedi Uyurlar Mağarası olarak da anılır. Bu sonuç Islami versiyonda ise şöyledir.Mağaraya gelenler, içerde altı kişinin namaz kıldığını görürler.Yemliha dışardakileri bırakıp mağaraya girer ve ondan sonra yedisi de görünmez olurlar.
A.Akagündüz, Y.Baş, R.Tekin, O.Kaşıkçf nın hazırladıkları bir akademik çalışmaya göre; yazarlar, bu söylenceyi Kuran'ın Kehf suresinin 926 ayetlerinin açıklamasıyla ele almışlardır. Ayrıca 34'ü Turkİslam, 2'si batılı olmak üzere 36 kaynağın sonuçlarına göre yayınladıkları kitapta, bu söylencenin yeri, Tarsus'dakiEshabı Kehf olarak gösterilmektedir.


seneler önce Tarsus'taki Ashab-ı keyf mağarasını ziyaret etmiştik. Gerçekten hikaye beni çok etkilemişti. Ayrıca mağarada giriş kısmı demir parmaklıkla kapatılan bir yol vardı. Rivayete göre o yol denizin altından Mısır'a kadar uzanırmış. Hatta bunu denemeye çalışanlar olmuş ancak giden bir daha geri gelmemiş. Bundan dolayı o yolun kapısını demir parmaklıklarla örtmüşler.
Ne derece doğru bilmiyorum ama gerçekten etkileyici...


fatih civelek
8 yıl önce - Çrş 22 Tem 2009, 17:09(+)(+)(+)(+)


fatih cabas 38

8 yıl önce - Çrş 12 Ağu 2009, 19:56(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
Bekir Kurt

8 yıl önce - Cmt 17 Ekm 2009, 18:42(+)


Bekir Kurt

8 yıl önce - Pzr 17 Oca 2010, 19:41(+)
Eshab-ı Kehf cami girişisayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler