Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Saygın ÖNGEN

9 yıl önce - Çrş 11 Şub 2009, 23:36

Bugün çektiğim resim.Duvarlar yavaş yavaş meydana çıkmaya başlamış...
(+)
SERCAN CAN
9 yıl önce - Pzr 12 Tem 2009, 14:57

Alıntı:

SÜMBÜLLÜ KONAK İNŞAATINDA SONA GELİNDİ

Sümbüllü Bahçe Konağı’nın inşaatında son aşamaya gelindi. Eşsiz manzarası ve muhteşem mimarisiyle göz kamaştıran ve 6 ayrı yapıdan oluşan konak yılsonuna doğru sosyal tesis olarak hizmete girecek.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar inşaatı hızla devam eden Sümbüllü Bahçe Konağı’nda incelemelerde bulundu. 1921-23 yıllarında Ülkü Özalp’in dedesi Rasim Vehbi tarafından yapılan tarihi yapı, Bursa’nın en gözde noktalarından biri olan Tophane sırtlarında yer alıyor ve mimarisiyle göz kamaştırıyor. Sahiplerinin birleşip restore ettirememesi nedeniyle yıllardır harabe bir durumda bekleyen tarihi Sümbüllü Bahçe Konağı, kentin en prestijli sosyal tesislerinden birine dönüşüyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) katkılarıyla hayat bulan tarihi yapının restorasyonunda sona yaklaşılırken, yapının yılsonunda Bursalıların hizmetine girmiş olması planlanıyor.

Sümbüllü Bahçe Konağı, farklı dönemlerde yapılmış 6 yapıdan oluşuyor. Tarihi yapılar topluluğunun restorasyon/rekontrüksiyon projesi, Osmangazi Belediyesi Plan Proje Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Kurul’un onayının ardından da ihaleyle uygulamaya geçildi. Bursa’nın eşsiz değerlerinden biri olan Sümbüllü Bahçe Konağı’nın restorasyon/rekontrüksiyon çalışmalarında sona yaklaşıldı. Maliyeti Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üstlenilen tarihi yapıların kaba inşaatı tamamlandı. BTSO, yapının restorasyonu için 2,5 trilyon lira verdi. Restorasyon aşamasında yapılan kazılarda, zeminde bir takım moloz örgüler ve taş duvarlar ile erken dönem Osmanlı hamam kalıntıları tespit edildi. Tespit edilen bu eserler, gerekli düzenlemelerin ardından restoran ve kafeterya ya dönüştürülen yapıların içinde sergilenecek.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın Sümbüllü Bahçe Konağı’nda gerçekleştirdiği incelemeye başkan yardımcıları Ayhan Sezer, Hasan Hüseyin Erdönmez, Plan Proje Müdürü Sezai Özokutanoğlu ve Fen İşleri Müdürü Yücel Beşli ile AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Tahsin Kara’da katıldı. Dündar tarihi yapının restore edildikten sonra sosyal tesis olarak kentin hizmetine gireceğini söyledi. Dündar “VIP ağırlama ve restoran-kafe-sergi salonu-galeri-okuma salonu-kitaplık gibi bölümleriyle halkın hizmetine sunulacak yapı, kentin en güzel mekânlarından biri haline gelecek” dedi. Yıl sonuna hizmete girecek olan yapının kente gelen turistler için de vazgeçilmez bir mekan olacağını söyledi.
Tophane'ye baktımızda en başta farkedilen yapılardan biriydi. Yıkık dökük bakımsız görüntüsünden kurtulması sevindirici. Muhteşem bir manzarası var Bursa'nın en gözde mekanlarından biri olacağı kesin. Açılmasını sabırsızlıkla bekliyorum.


(+)


aykut_aykut
9 yıl önce - Pzr 12 Tem 2009, 16:51

Özgün bir mekan daha kazanıyoruz demek.Hayırlı olsun Bursa'mıza.sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA