Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 30 Nis 2008, 00:41

Bu harita, Harf İnkılâbı'ndan evvel hazırlanmış olmalı (İçerdiği Fransızca tabanlı Türkçe yer isimleri, 1890'lar-1920'ler arasını çağrıştırdı bende)... Bir dizi inkılâbın içinde 30'larda semt isimlerinin Türkçeleştirilmesi meselesi de vardı (İstanbul, İzmir ve Bursa'da birçok semt ismi değiştirildi). Muradiye isminden evvelki ismi belki de bu şekilde değiştirildi (Yani, birkaç defa değişime uğradı).
Benim bildiğim ise, Çatalfırın ile Çakırhamam yokuşunun başında yamaçların dibindeki ve hemen karşısındaki semt "Yahudhâne" olarak geçermiş eskiden (bizimkiler anlatırlar). Bunun haricinde, ovaya doğru ikinci bir Yahudi semtinden hiç bahsetmediler.

Akın KURTOĞLU

* İlâve: Bu haritanın tarihi 1911 imiş...

umutberk
12 yıl önce - Çrş 30 Nis 2008, 14:32

Dikkat ettiyseniz merinostaki bursaray istasyonunun hemen yantarafında yahudi mezarlığı var. Annemin anlattığına göre mezarlık eskiden şu an yol bulunan yerdeymiş yol yapılacağı zaman bir kısmı kaldırılıp diğer tarafa nakledilmiş(resimde de cimetjere israelite diye geçiyor). Galiba burada yahudilerin sadece mezarlığı varmış .İkinci olarakta yahudi mezarlığının üst tarafında yunan mezarlığı gözüküyor ama ondan hiç bir iz kalmamış.Bu mezarlığın ne zaman kaldırıldığını tam olarak bilen var mı?

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 30 Nis 2008, 21:44

Alıntı:
merinostaki bursaray istasyonunun hemen yantarafında yahudi mezarlığı var. Annemin anlattığına göre mezarlık eskiden şu an yol bulunan yerdeymiş yol yapılacağı zaman bir kısmı kaldırılıp diğer tarafa nakledilmiş(resimde de cimetjere israelite diye geçiyor). Galiba burada yahudilerin sadece mezarlığı varmış

Doğru olması kuvvetle muhtemel. Çünkü 20. yüzyılın başlarında bu bölgede yerleşim yok gibi birşey. Yahudi vatandaşlar da bir şehrin kenarında değil, mutlaka tam merkezinde otururlar (İstanbul'da; Bahçekapı, Sütlüce-Hasköy, Pera'nın bir kısmı, Kuzguncuk gibi)... Bursa'da da Piramit Center'ın bulunduğu yerden itibaren, Çatalfırın'a kadar olan yolda sağlı-sollu meskenleri mevcut.

Hatta, Tophane'de, şiddetli yağışlı bir gecede yaşanan bir toprak kaymasında, yağmurun etkisiyle sırtlardan kopan dev kaya parçaları aşağıya sürüklenip, Yahudhâne semtinin bir kısmını ezerek yokediyor. Bursalılar derhal yardıma koşarak, günboyu enkaz altında kalan Yahudi hemşehrilerini kurtarmaya çabalıyorlar (Dedem de o sırada Bursa'daymış ve gönüllü olarak yardım edenlerin arasında imiş ve çok sayıda Yahudi'nin enkaz altında vefat ettiğini anlatmış bizimkilere).

Akın KURTOĞLU

Özcan

11 yıl önce - Sal 21 Nis 2009, 17:47

Haftasonu Bademli ve Geçit civarında ve köy yollarında dolaşırken tarihi Geçit İstasyonunun binasını gördüm. Az ilerisinde akan Nilüfer Çayı üzerinde ise hiç umulmadık bir noktada, tarlaların arasında şunu buldum:

(+)

Yakınından defalarca geçmişim meğer, ama bu tarihi taş köprüyü çalı çırpı ve otlar yüzünden daha önce farkedememişim. Fazla incelemeye zamanım yoktu. Şimdi düşünüyorum, acaba tren hattı bu köprüden geçiyor olabilir miydi? İlk fırsatta bu civarda derin bir inceleme yapmayı düşünüyorum.

Ayrıca böylesine bir tarihi eserin kayıp ve unutulmuş şekilde bırakılmasını kınıyorum.

Ali Melih Atafırat

11 yıl önce - Pzr 03 May 2009, 03:22

Özcan Beyin resmini çektiği köprü tren köprüsü değil. Eski tren köprüsü, bu köprü ile , Geçit köyü çıkışındaki Nilüfer köprüsü arasında yer alıyordu ama, şimdi artık mevcut değil. Ama bu köprü de çok eski, tarihi bir köprü. Bir an evvel, kamyonların altında yıkılmadan kurtarılması lazım.

Selamlar

Ali Melih Atafırat

elvin1
11 yıl önce - Pts 14 Eyl 2009, 15:58

Bursa-Mudanya arasını eski mudanya yolundan defalarca yürüdüm.
İddia ediyorum 4 saatten daha kısa zamanda yürürüm.
Bisikletle 1 saatten daha kısa zamanda Bursa'dan Mudanya'ya ulaşmak mümkündür.
Tren bu kadar uzun zamanda gitmez herhalde...
Keşke bu demiryolu hattı dursaydı...
Yapılmış bir hattın sökülmesini anlamak mümkün değil.

sinanucar
11 yıl önce - Çrş 16 Eyl 2009, 13:32

güzergahın elverdiği ölçüde , nostaljik bir tren hattı kurulabilir.
bursa turizmine önemli bir katkı sağlayacaktır. çünkü ülkemizde , hiçbir kentte nostaljik tren seferi yapılmıyor. bursa bu konuda ilk olabilir.

mehmet ÇİMEN

11 yıl önce - Çrş 16 Eyl 2009, 13:40

Alıntı:
nostaljik tren seferi yapılmıyor

Değerli arkadaşlar,nostalji yaşamak elbette güzeldir,eskiyi yad etmiş oluruz.
Lakin bursaray etab uzatsada mudanyaya gelse fenamı olur.?

ozhanesemen

11 yıl önce - Çrş 16 Eyl 2009, 19:45

Alıntı:
ülkemizde , hiçbir kentte nostaljik tren seferi yapılmıyor

Bildiğim kadarı ile İstanbul'da benzer yönde bir çalışma planlanıyor.

Karadeniz Sahra Hattı - Kağıthane ve Terkos Dekovilleri
Haliç - Karadeniz Sahra Hattı Canlanıyor

Erol Gündüz
11 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2009, 02:25

Bu fotoğrafı Kasım 2008 de Mudanya'da çekmiştim. Mudanya - Bursa demiryolu işletme binasının restorasyonu devam etmekteydi. Binanın cephesi demiryollarına ait klasik sarı renkliydi

(+)

Alttaki fotoğrafı ise 2009 Eylül sonunda çektim. Restorasyon bitmiş, bina Bursa Büyükşehir Belediyesine ait cafeterya - lokanta haline dönüştürülmüş, kapısına ''Mudanya İstasyonu Sosyal Tesisleri'' şeklinde bir tabela asılmış. Fakat tarihi bina, eski halindeki o güzel demiryolu sarısı yerine soğuk ve çirkin bir gri renge boyanmış

(+)

sayfa 4
« önceki   12345 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara