Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
orhanserdar
11 yıl önce - Sal 14 Ağu 2007, 19:46
İnegöl - Kurşunlu - Bakmaca Travertenleri


Bakmaca travertenleri İnegöl ilçesine bağlı Kurşunlu beldesine 5 km. mesafede. Belde girişinde Jandarma karakolundan Kınık köyüne doğru döndüğünüzde yaklaşık 2 km. sonra solda Bakmaca tabelasını görürsünüz. Şose yol bir süre sonra ağaç sterlerinin yoğun olduğu tepe üzerinde ikiye ayrılıyor. Tabelası var ama kurşun delikleri nedeniyle okunmuyor. Siz aşağıya doğru yöneleceksiniz.

Karşınıza geniş bir alan çıkıyor. Ama travertenleri göremiyorsunuz. İlk göze çarpan bir taş yapı. Anlattıklarına göre burası yörede oturan Alevi vatandaşlarımızın hasat başı ve sonunda şölen düzenledikleri bir alanmış.

Binanın hemen solunda maden suyu akan bir çeşme var. Çeşmenin yalağı maden suyunun içerisindeki mineraller nedeniyle kızıla dönüşmüş.

Travertenler çeşmenin kuzeyinde kalıyor. Dikkatli bakmadığınızda göremeyeceğiniz bir konumda.

Karşıda ise bir mermer ocağı bulunuyor. Onunda uzağında maden suyunu meyveli soda olarak şişeleyip tüketime sunan bir şirketin binası var.

Travertenleri besleyen su ne yazık ki akmıyor. Bu nedenle de parlaklığını ve beyazlığını yitirmişler. Buraya "İnegöl'deki Pamukkale" benzetmesi yapılması çok garip çünkü traverten havuzları falan yok. O kadar geniş bir alanıda kapsamıyor. Sanırım burayı Pamukkale’ ye benzetenler Pamukkaleyi görmemişler.

Sadece akan suyun bir zamanlar parlaklaştırmış olduğu mat bir blok çıkıyor karşınıza. Tabi bunu görebilmek için aşağıya inmeniz gerekiyor. Aşağıdan bakıldığında da o beyazlık, parlaklık yok.

Bu bölgenin turizme açılması için çalışmalar yapılıyormuş.

İnternette bir sitede bulduğum, Bakmaca travertenlerinin turizme kazandırılması ile ilgili bir görüş.
Okuyup kararı siz verin:

“Bakmaca’nın en üst bölümünden 2 metre altından başlamak üzere itibaren yığma tuğlalardan yer yer 2x2 çapında oval havuzlar inşa edilmelidir. Her havuz doğal su ile dolması ile kısa süre içinde tuğladan örülen duvarların doğal güzelliğine kavuştuğuna şahit olacaksınız. Bembeyaz, kireçli ve kalkerli suyun bir süre sonra bu sıvaların hava birleşince suyun içindeki kalkerlerin minerallerin bıraktığı doğal olarak her yeri beyaza büründürmektedir. Öncelikle suyun debisini artırmak amacıyla; 200 – 300 metrelik sondaj yapılarak su debisi arttırılmalı. Yolun altına verilen suyun gereksiz yerlere akması iptal edilerek bir bölümü suyun havuzlara kalanı ise çamur banyolarına akması sağlanmalı. Çevreden travertenlere zarar gelmemesi için, tel örgü veya kerpiç duvar örülmeli. Kurşunlu’nun gerçek Pamukkale’den tek eksiği de çamur banyolarının olmamasıdır. Çamur banyoları için en uygun yer mermer ocaklarının olduğu yere inşa edilmesini öneriyorum..”
(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)

orhanserdar
11 yıl önce - Sal 14 Ağu 2007, 19:47
Bakmaca Travertenleri - Kurşunlu / İnegöl
(+) 

(+) 

(+)


sukruerez
9 yıl önce - Sal 20 Oca 2009, 17:28

KURŞUNLU TRAVERTENLERİNİN TURİZME KAZANDIRILMASI İNEGÖLÜMÜZÜN TANITIMI İÇİN FAYDALI OLACAKTIR.Şükrü Erezcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA