Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Osman Ataman
5 yıl önce - Sal 16 Arl 2008, 06:27
Farkli bir perspektif

New York city' de pakistanli taksici arkadasim vardi. Sormusdum kaca taksiler diye,..arabanin kendisi onemli degil plaka muhim demisti. 400-500,000$ Civari bir fiyat soylemisdi. Uzunca bir egitimden sonra pratik bir imtihandan gecmek, ve belli basli yerlere nasil ulasilacagini bilmek gerekiyormus, soforluk yapmak icin. Siki calisilinirsa para 4-5 senede geri donuyormus.

Neyse, biliyorum konu NYC degil, Istanbul taksileri. oraya donersek, diyorumki milyon dolarlardan bahsedilen bu taksiler ne kadar vergi veriyor. Vatandasa hizmeti geregi gibi yerine getiriyorlarmi. (mesela yakin mesafe yolcu aliyorlarmi),,hatirliyorum bir sefer, sofore yol tarif ede ede semti (biraktik kapiyi) ben buldurmusdum. Yol boyunca sigara icmis ve dumanalti vaziyetde kisa bir astim krizine neden olmusdu. klima falan arama bozar arkadaslari. Taksi dokuluyordu. simdi biraz daha duzeldi gerci.

Bu meslege bir egitim, disiplin getirmek mumkunmu?

Bunlarida tartismak lazim, ..

Süha
5 yıl önce - Sal 16 Arl 2008, 20:34

18 BİN TİCARİ TAKSİCİ TASARI ŞOKU YAŞIYOR

Alıntı:

Taksi plakalarının ücretsiz belediyeye devredilmesine yönelik tasarı taksiciyi şok etti. Haber duyulur duyulmaz plaka fiyatları 100 bin YTL birden geriledi.

Yeni Karayolları Trafik Kanunu taslağı şu anki haliyle yasalaşırsa, büyük şehirlerde altın değerinde olan ticari araç plakaları sahipleri belediyeye giderek 5 yıllık ‘Yetki Belgesi’ alarak işlerine devam edecekler. Bu tasarı İstanbul’daki 18 bin taksici esnafını harekete geçirdi. Tasarıya göre yetki belgesi isme yazılı olacak ve 5 yıl bittiğinde belgenin sahibi tekrar işe devam etmek isterse belgesini yenileterek işine devam edecek. 5 yıllık süre dolduğunda taşımacılık işini bırakacaksa yetki belgesini belediyeye iade edecek.

FİYATLAR GERİLEDİ

İSTANBUL’DAKİ 9 milyar YTL’lik taksi plaka pazarı da kara günler yaşamaya başladı. taksi plakaları 550 bin YTL’den 450 bin YTL’ye kadar geriledi. Pazardaki daralma 1.8 milyar YTL’yi buldu. Tasarıyı duyan taksiciler bağlı oldukları konfederasyon olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’na (TESK) koştu. TESK Başkanı Bendevi Palandöken de, tasarının zaten sıkıntıda olan esnafın iyice krize girmesine neden olacağını söyledi.

TASARININ iptali ya da bazı maddelerinin değiştirilmesi için İçişleri ile Ulaştırma Bakanlığı’ndan randevu talep edeceklerini söyleyen Palandöken ‘Taksi plakaları devlet tarafından bir yatırım olarak görülmüyor. Bu tasarı çıkarsa kişisel yatırımlar gasp edilmiş olacak’ dedi. Taksi plakalarının İstanbul, Ankara ve İzmir’de para ettiğini söyleyen Bendevi Palandöken ‘Bu tasarı sadece bu illere dönük gibi çıkıyor’ diye konuştu.

Kaynak: http://www.reklam.com/KARA-ULASIMI/4648/18- ...siyor.html

Süha
5 yıl önce - Sal 16 Arl 2008, 20:36

TAKSİ VE MİNİBÜS ESNAFI MAĞDUR EDİLMEYECEK

Alıntı:

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, İstanbul’da son günlerde bazı medya kuruluşlarında toplu ulaşım araçlarıyla ilgili çıkan haberlerin kamuoyunu yanlış yönlendirdiği belirtilerek, “Esnafımızın mağdur olacağı hiçbir uygulamanın yapılması söz konusu değildir” denildi.

Büyükşehir Belediyesi yazılı bir açıklama yaparak, İstanbul’da son günlerde bazı medya kuruluşlarında toplu ulaşım araçlarıyla ilgili çıkan haberlerin kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini, taksi ve minibüs esnafının mağdur edilmesinin söz konusu olmadığını duyurdu.

Kaynağına ve ilgili kurumlara doğrulatılmadan yapılan haberlerde “İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bazı İlçe Belediyeleri tarafından ticari taksi plakası dağıtılacağı bununla ilgili ihale yapılacağı ihale öncesinde de ön kayıt bedeli yatırılması gerektiği” yönünde haberler yayınlandığına dikkat çekilerek, minibüslerin kaldırılacağı ve özel halk otobüslerinin başka hatlara kaydırılacağı gibi gerçek olmayan söylentilerle esnaf gruplarının tedirgin edildiği de kaydedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili açıklamasının devamı şöyle;

* İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ticari taksi plakası verilmesiyle veya taksi plakası kiralanmasıyla ilgili yapılan hiçbir çalışma bulunmamaktadır.

* İlçe veya Belde Belediyelerinin ticari taksi plakası vermek ve bununla ilgili ihale yapma yetkileri yoktur. Bu yetki UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi)’ndedir.

* İstanbul genelinde çalışan ticari minibüslerin kaldırılarak ilgili esnafın mağdur edilmesi söz konusu değildir.

* Özel halk otobüslerinin başka hatlara kaydırılmasına yönelik bir çalışma yapılmamaktadır.

* Taksi çağrı merkezleri konusunda esnafı mağdur edici uygulamalar yapılması söz konusu olamaz. Böyle bir çalışmada ilgili esnaf dernekleri, kuruluşlarının ve taksici esnafının görüşleri mutlaka alınır.

* İstanbul’da yasa gereği toplu ulaşım araçlarının her türlü tasarruf hakkı Büyükşehir Belediyesi ve UKOME’nin çalışmaları içindedir. Esnaf vatandaşlarımızın mağdur olacağı hiçbir uygulamanın yapılması söz konusu değildir. Bugüne kadar çalışmalarımız böyle devam etmektedir.

Toplu taşım esnafına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur…

Ayrıntılı bilgi İçin:
İBB Beyaz Masa Tel: 153
Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Tel: 0212 453 78 78
Web Adresi: www.ibb.gov.tr
www.ibb.gov.tr/sites/TopluUlasimHizmetleri

Kaynak: http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=16811

fatihyanar
5 yıl önce - Sal 16 Arl 2008, 23:14

Evet.Bu haberi İBB yalanlamış.Fakat etrafımdakilerin yorumu;
Belediyenin bir nabız yoklama yaptığını, seçimden sonra tekrar gündeme geleceğinden yana

Haklılar bence.2010 Avrupa Kültür Başkentine yakışmıyorlar.Kaldırılmasını isterim fakat;

Minibüs yolcuları ne olacak?Zaten yoğun olan otobüs metro hatlarınamı aktarılacak?Bu araçlar(Minibüs harici ulaşım araçları? yeni misafirlerini ağarlayabilecekler mi?

Acaba minibüs kavramına sözüm ona İETT denetiminde midibüsler de dahil mi?Benim minibüslerde gördüğüm yanlışlar bunlarda da mevcut.Durağa korna çalarak girme, hızlı gidip öndeki aracı geçme, önde rakip yoksa yavaş gidip durakta yolcu birikmesini sağlamak ve en önemliside duraklarda bekleme yapmak gibi hataları bu arkadaşlarda yapıyor.Bunlar hakkında bir düzenleme düşünülmüyormu acaba.

Yinede keşke bunlara hiç gerek kalmasaydı diyorum.Keşke kurallara uyup halktan bu kadar tepki almasalardı.

Fatih Yanar Beylikdüzü/İstanbul

Süha
5 yıl önce - Sal 16 Arl 2008, 23:39

İBB'nin Aşağıdaki Açıklaması Sonrasında;

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ticari taksi plakası verilmesiyle veya taksi plakası kiralanmasıyla ilgili yapılan hiçbir çalışma bulunmamaktadır."

Başlığın ismi;

İST » Taksiciler Bu Yasaya Çok Tepki Gösterecek "Taksi Plakası Kalkıyor"

yerine;

İST » "Taksi Plakası Kaldırılmıyor"

şeklinde değiştirilmiştir.

Site Denetçisi
Süha

taksici oğlu
5 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 15:30

ben bi taksici evladıyım yaşadığımız problemleri kimse bilemez uzaktan davulun sesi hoş gelirmiş biz hergün kelle koltukta yaşayan insanların çoçukları olarak bu eleştirileri haketmediğimizi düşünüyoruz en basiti ufak bi kazada 3-4 gün evine ekmek getiremiyorsun demek, eleştirilerinizi yapmadan bunları göz önünde bulundurun tamam mesleği suistimal edenler var bunu kabul ediyoruz ama gün geçmiyo ki yanlış tedavi uygulayan doktorların haberi görelim o zaman hastanelerde mi kalksın herkes baştakilerin yediklerine dikkat etsin ilk önce esnafla ugraşmasın bütün taksicileri dayanışmaya çagırıyorum ben herşeye varım mesajlarınızı bekliyorum hakkımızı yedirmeyelim

cgty_403
5 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 23:20

zaten yedirilecek bi hak yok haklı olan biziz.Bazı çürük elmalar yüzünden de tüm taksiciler cezalandırılamaz.!!!!

Peki sayın denetcimiz süha bey ankara ile ilgili elinizde bilgi mevcut mu merak ile bekliyorum....

arda rodop
5 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 02:35
taksi plakası

Varlığı iddia edilen yeni tasarı mevcut yasal dayanağı değiştirmiyor bence taksi şirketleri kurulması teşvik edilecek. Bu durumda plakalar daha da artar.
Mevcut Durum
Madde 3- Ticari plaka verilebilmesi için;1. Taksi, dolmuş ve minibüslerde; şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğini beyan etmiş ve ilgili meslek odasına, ilgili meslek odasının bulunmadığı yerlerde ise şoförler odasına üye olmak (Değişik:10.11.2003-25285),2. Umum Servis Araçlarında; şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçtiğini beyan etmiş ve ilgili meslek odasına, ilgili meslek odasının bulunmadığı yerlerde şoförler odasına üye olmak veya ticaret odalarına kayıtlı taşımacı şirketlerce şehir içinde taşımacılık yapmak (Değişik:10.11.2003-25285),şartı aranır.Taksi, dolmuş ve minibüs sahipleri, bu plakaları bu maddenin (1) numaralı bendinde sayılan şartları haiz kişilere, umum servis aracı sahipleri, bu maddenin (2) numaralı bendinde sayılan şartları haiz kişilere ve taşımacı şirketlere satabilirler. (Değişik: 04.06.1998-....)

yeni düzenleme kullanma ruhsatı öngörüyor. Bu durum kazanılmış hakkın ihlali, süreli çıkacak idiyse en başta süreli olmalıydı.

Yasa tasarısı taslağı: taslak bile değil. bunun yasalaşması 3-4yıl en iyi ihtimal. belki kadük bile kalabilir. kuvvetli ihtimal piyesayı düşürüyorlar.

Taksi geliri çok iyi gelir - nakde çevrilebiliyor: bu durumda taksi arkasında çok güçlü çıkar grubu lobiler var-mevcudu değiştirmek zor gibi. Kolay olsaydı bu konuda kanuni düzenlemeler olurdu-yok..hep Bakanlar Kurulu kararı.demek ki kanun çıkmaya kalksa birileri önlüyor..taskimetre takılması bile 12 Eylülle olduysa düşünün artık.

istene değişiklik olsa yararı tarışılır-ahmet kazanırken mehmet kazanacak rant aynı kalacak. İşi kılıfına uydurak için aşiretler adamlarını koyacak. Gülben veya Tarık kafasına vurup söz geçirip üstüne plaka alabileceği kişiler yok aşiretlerin-tarikatların var. Taksideki rant getirdiği sabit gelir.

Sami YEŞİLYURT
5 yıl önce - Cum 26 Arl 2008, 19:51

Alıntı:
senelerdir o taksi plakalarinin paralari kiralanirken verilen hava paralari kimleri zengin etti? artik yeter bi dur densin bencede... devlet 1 kurus vergi kazanamayo senelerdir su isten plakaya 800bin ytl verirler ondan sora 30bin ytl ye araba yenileyemezler otv kdv indirimi isterler... Musteri begenmezler turiste kazik atmaya calisirlar duzen tertip dinlemezler... Ben kendi semtimdeki duraktan cok memnunum ancak malesef artik bu turiste kazik hadisesi bini asti.

Alıntı:
para kazanamıyorsanız satın arabanızı gidin başka iş yapın

Alıntı:
Biraz uslup ters olacak ama.Yorumları okudumda dikkatimi çeken bir husus var.Ya bu meslek bu kadar cileli,para kazanmak zor ve vergiler ağırsa niye bu kadar hava parası verilip,yüzlerce milyar plakaya para verilip taksici oluyorlar anlamış değilim.Taksici arkadaşlar yanlış anlamasın ama demek ki para kazanılıyor ki hala bu kadar masrafın altına giriliyor.bana sorarsanız ben 800 milyarı değil 250 milyarı bile belki ömrüm boyunca göremeyem belki bunu merak ediyorum.İnşallah mesajım yanlış anlaşılmaz.

Alıntı:
taksi plakası kalkıyorsa en büyük zararı gülben ergen yapacak 100 adet taksi plakası kirası alıyor

Sizin gibi insanların anlamadığı nokta bu.Ölene kadar hiç çalışmadan
yaşamak.Güzel değil mi , sizin gibilerin arzusu da bu değil mi.Kaderinizin bahşettiği parayı
asla başkalarına vermiyorsunuz.Kendinize ait bir şeyler olmadığı sürece mutluluğu hak etmeyeceksiniz.Ancak fakir olduğunuz sürece zenginlere bağırıyorsunuz.Parayı bulunca,
sınıfınızı unutuyorsunuz.Burjuvalara olan nefretiniz,burjuva olma isteğinizden kaynaklanıyor.Sendeleyip, düşeceğiniz günü dört gözle bekliyorum.Sizin gibileri kurutanlardan, yeni bir nesil doğacak.Ellerime bakın ; Bu eller toprağı alıp kökünden sarsacak,acımadan silkeleyecek, ta ki hepiniz molozların dibinde kalana dek.

Süha
5 yıl önce - Çrş 31 Arl 2008, 21:58

TAKSİ PLAKALARINDA REKOR DÜŞÜŞ

Alıntı:

Küresel ekonomik kriz ve Karayolları Trafik Kanunu taslağının ortaya çıkması fiyatları altüst etti.

Taslak halinde olan Karayolları Trafik Kanunu'nun 35. maddesi taksi fiyatlarını hızla aşağı çekti. İstanbul'da 1 ay önce 550 bin YTL olan ticari taksi fiyatları 350 bin YTL'ye düştü. Hükümet yeni bir düzenleme ile taksiler için yetki belgesinin 5 yıl süre ile belediyeler tarafından verilmesine yönelik bir yasayı hayata geçirmeye çalışıyor. İşte bu kanun değişikliğinin ortaya çıkması fiyatlardaki hızlı düşüşte etkili oldu. Tedirgin olan esnaf bir an önce plakalarını elden çıkarmak istiyor. Kriz nedeniyle azalan talepte fiyatlardaki geri çekilmeyi hızlandırıyor.

DÜŞÜŞ BÜYÜK OLDU

Artık yatırım aracı olmaktan çıkan ticari taksi plakalarına talep düştü. Ocak 2008’de 560 bin YTL’na satılan plakalar yılsonunda büyük bir düşüş yaşadı. Kasım 2008’de taksi plakalarının satış değeri 450 bin – 550 bin YTL arasında seyrederken keskin bir düşüş ile plaka değerleri Aralık ayında 350 bin YTL’ye kadar geriledi. Gerileyen plaka ücretlerinden dolayı galeri sahipleri internet sitelerinde açıklamalarda bulunuyorlar. Kanun taslağının duyulmasıyla beraber satış talebinin piyasadaki alıcı talebinden daha fazla olmasından dolayı plaka fiyatını tam olarak belirleyemediklerini belirten galericiler bu durumun böyle devam edeceğini vurguluyorlar. Galericiler bu dönemde plaka alış ve satış fiyatları arasında farkın büyük olduğunu müşterilerine söyleyerek özür diliyorlar.

ESNAF TEDİRGİN

Galericilerin yanı sıra taksici esnafı da bu durumdan memnun değil. 2008 yılının başında plaka alan esnaf yılsonunda 150–200 bin YTL zarar ederek büyük paralar kaybettiler. Yatırılan paranın karşılığını bulamayan esnaf kanun taslağının çıkması halinde ne yapacaklarını bilemiyorlar. Plaka fiyatlarının düşüşü kiraları da etkiledi. Krizin etkisiyle beraber işleri zayıflayan taksiciler kiralarını 2250 – 2500 YTL’ye kadar düşürdüler.

BAŞBAKAN'DAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, ''Biz taksici esnafı olarak devletimizin gücünü kudretinin İstanbul'un bütün sokaklarını mesken tutan ve alenen broşür dağıtan korsan taksiler üzerinde göstermesini beklerken, hükümetimiz bu işi hakkıyla yapan insanlar üzerinden denemeye kalkması büyük haksızlık olur. Demek istediğim şu ki 35. madde henüz taslaktan çıkarılmış değildir. Düzenlenmekte olan yasa henüz taslak halinde olması bile taksici esnafı üzerinde büyük infial uyandırmıştır. Esnaf olarak Bakanımız hatta Başbakanımızdan net bir açıklama bekliyoruz'' dedi.

NEW YORK'TA PLAKALAR 500 BİN DOLAR

New York'ta toplam 13 bin taksi bulunuyor. 9 milyon kişinin yaşadığı New York’ta 692 kişiye bir taksi düşüyor. New York'ta plaka fiyatları 500 bin dolar seviyelerinden alıcı buluyor.

Kaynak: http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/118263-Tak ...dusus.aspx

Not: Bu taksi plakaları işi iyice karıştı.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM