Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Sakarya mı Adapazarı mı ?
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
AhmetMete
5 yıl önce - Pzr 28 Arl 2008, 23:47

Türkiye'de il ile şehir arasındaki fark anlaşılmadığı için bu konu da karıştırılıyor.
Bu iki sözcük eş anlamlı değildir. İl toprakların tümüne verilen ad, şehir ise ilim merkezi olan kent.
Ülkemizde genel olarak illerin ve merkezlerinin ismi aynıdır. Örneğin Kütahya ilinin merkezinin ismi de Kütahya'dır ve büyükşehir olmadığı için Kütahya'nın Kütahya ilçesinde yer alır.
Hatay, Sakarya, İçel ve Kocaeli illerinin merkezlerinin ismi farklıdır. Antakya, Adapazarı, Mersin, ve İzmit şehirlerin ismidir.
İzmit ve Adapazarı büyükşehir yapıldıktan sonra mevcut belediyeleri, illerin adını almıştır. Bunun sonucunda da artık kentler de ile ait olan isimlerle yani Kocaeli ve Sakarya ile anılmaktadır.

Burak ÇİÇEK
5 yıl önce - Pts 29 Arl 2008, 00:15
Hangisi?

Temelde bütün kentler bellidir...

İçel mi Mersin mi? MERSİN...

Afyon mu Afyonkarahisar mı? AFYONKARAHİSAR...

Hatay mı Antakya mı? HATAY...

Koceli mi İzmit mi? KOCELİ...

Sakarya mı Adapazarı mı? SAKARYA...[/b]

Alper Alpay

5 yıl önce - Pts 29 Arl 2008, 00:28

Benim anlamadığım tek bir şey var. Şu an tüm şehirlerin plakaları kullanılan isimlerine göre düzenli bir şekilde(67 il için konuşuyorum) fakat Mersin'in plakası 33 yani İçel'e göre düzenli durumda ama 2002'den bu yana İçel diye bir yer de yok. Yani eskiden İçel il iken ilçesi olan Mersin il oldu ve İçel kaldırıldı mı ? Tam olarak nasıl olduğunu anlayamadım. Aranızda beni aydınlatacak birisi varsa bildiklerini paylaşmasını rica ediyorum...

Ayhan
5 yıl önce - Pts 29 Arl 2008, 00:33

Alıntı:
Benim anlamadığım tek bir şey var. Şu an tüm şehirlerin plakaları kullanılan isimlerine göre düzenli bir şekilde(67 il için konuşuyorum) fakat Mersin'in plakası 33 yani İçel'e göre düzenli durumda ama 2002'den bu yana İçel diye bir yer de yok. Yani eskiden İçel il iken ilçesi olan Mersin il oldu ve İçel kaldırıldı mı ? Tam olarak nasıl olduğunu anlayamadım. Aranızda beni aydınlatacak birisi varsa bildiklerini paylaşmasını rica ediyorum...

Mersin ilçe değildi ki il olsun.

İçel ilinin ismi, il merkezi ismi olan Mersin ismi ile değiştirildi. Böylelikle İçel diye bir yer ismen yok oldu.

Mersin ilinin merkezi olan Mersin şehri 4 ilçesiyle resmi anlamda varlığını sürdürmekte.

Ahmet Çamlı

5 yıl önce - Pts 29 Arl 2008, 01:46

Adapazarı, Sakarya ilinin il merkezidir.İzmit de Kocaeli ilinin il merkezidir.
Yani İzmit ve Adapazarı şehir yerleşmesidir.
Bunu şöyle açıklamaya çalışayım Ankara'nın Haymana İlçesi bir idari alandır ve tüm kasaba ve köyleriyle beraberdir. Haymana kasabası ise İlçe merkezi yani kentsel bir yerleşmedir.

Ülkemizde 78 ilde il merkezi adı ile illerin idari alanlalrına verilen isim aynıdır.Sadece üçü farklıdır.
( İçel ili 2002'de Mersin olarak değiştirilmiştir.)

İl Alanı İl Merkezi
Hatay İli Antakya şehri
Sakarya İli Adapazarı şehri
Kocaeli İli İzmir Şehri

il idaresi kanununa göre İdari alan ve merkez adları konulmaktadır.

Ercan Şen
5 yıl önce - Pts 29 Arl 2008, 02:02

Aslında verdiğiniz cevapların benim sorduğum soruyla hiçbir alakası yok.Ben nüfus kağıtlarına doğum yerini neye göre Sakarya ya da Adapazarı yazmışlar.Onu merak ettim.

Ayhan
5 yıl önce - Pts 29 Arl 2008, 02:07

Alıntı:
Ülkemizde 78 ilde il merkezi adı ile illerin idari alanlalrına verilen isim aynıdır.Sadece üçü farklıdır.
( İçel ili 2002'de Mersin olarak değiştirilmiştir.)

İl Alanı İl Merkezi
Hatay İli Antakya şehri
Sakarya İli Adapazarı şehri
Kocaeli İli İzmir Şehri

il idaresi kanununa göre İdari alan ve merkez adları konulmaktadır.

80 ilde aynıdır. Sadece Hatay'da farklı.

Doğum yeri olarak doğulan şehir yazılamlı. O zamanlar Adapazarı il merkezi olduğu için öyle yazılmış olabilir. Nüfusta uygulamayı tam bilmiyorum il mi yazılır merkez mi. Sanırım ilçede doğduysan ilçe yazıyor. Yani yaşadığın il değil de yaşadığın yerleşim yeri yani şehir yazması gerekir.

Ahmet Çamlı

5 yıl önce - Pts 29 Arl 2008, 02:11

Alıntı:
Aslında verdiğiniz cevapların benim sorduğum soruyla hiçbir alakası yok.Ben nüfus kağıtlarına doğum yerini neye göre Sakarya ya da Adapazarı yazmışlar.Onu merak ettim.

Sakarya ili merkezinde (ki bir ilin merkezi idari olarak belirlidir
ve il merkezi Adapazarı'dır) doğmuşsanız Nüfus Cüzdanınızda Adapazarı yazar.
Eğer Dediğim gibi bu sınır dışarısındaysanız ilin tamamnı idari olarak Sakarya olduğundan
Doğum yeriniz de doğal olarak Sakarya olur.

cenk CAMCAY
5 yıl önce - Pts 29 Arl 2008, 14:01

Böyle iki isimli şehirler sürekli karışıklığa neden oluyorlar mesela ben 74 İzmit doğumluyum benim yaş gurubumdakiler nerelisin dediklerinde İzmit'liyim derler Kocaeli demezler aynı şekilde Sakarya'yada Adapazarı deriz.Bence böyle iki isimli şehirlerden Kocaeli'nin ismi İzmit Olmalı en azından dilde söylenişi daha rahat bence.
Sakarya'mı Adapazarı'mı dersek bence Sakaryalıyım demek daha kolay.

Ercan Şen
5 yıl önce - Pts 29 Arl 2008, 14:10

Ahmet Çamlı dediğin doğru o zaman benim nüfus kağıdımı Adapazarı yerine Sakarya yazmışlar.Ailecek Adapazarı merkezde doğduk demiştim ; ancak annemin,babamın ve abimin doğum yerleri Adapazarı, kardeşimle benim ise Sakarya yazıyor.Belkide belirli bir tarihten sonra mesela ben 1989 da doğdum ya 1989 yılının ocak ayından itibaren doğum yerleri Sakarya olarak yazılmaya başlanmışta olabilir..

Peki Cenk Bey sizin doğum yeriniz İzmit mi yazıyor Kocaeli mi ?

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET