Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Dersimiz: Kefenleme!
« önceki   123 ... 891011   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
mustafa mavi

6 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 09:51

Figen:
Alıntı:
Almanya'da her pazar ulusal kanal ZDF de bir kiliseden pazar ayini canlı veriliyor. Ilahiler söyleniyor ve de program içerisinde çeşitli dini bilgiler yanınlanıyor. Bir ölü nasıl giydirilir, makyajı nasıl yapılır ve tabuta nasıl konulur sürekli gosteriliyor. Ayrıca "Bibel" isimli bir kanal var, sürekli bu konuları işliyor. Isteyen izler, istemeyen izlemez. Bizlerin de seçme hakkı var, öğrenmek isteyen izler, istemeyen izlemez. Sorun nerde...?

İşte bu! yorum budur.
Figen hanım, saygıyla selamlarım sizi, keşke diğerleride sizin yarınız kadar sağ duyulu olsalar, keşke üzüm yemekle bağcı dövmek arasındaki farkı anlayabilseler, Allah bilir programı bile seyretmeden atıp tutuyorlar, bu program Kanal7 değilde , ne bileyim KanalD de yayınlansa ne derlerdi acaba?...

Engin bey,

o malum kanalların her birinin yardım kuruluşları hiç olmazsa üç beş garibana yardım ediyor, keşke diğer malum kanallarda ''ayrı ayrı'' yardım kuruluşu kursa, birleşmeseler, önemli değil ama yardıma katılsalar, ''bbg'' nin yerine keşke ''biri bize yardım ediyor'' programı yapılsa ve yine ''keşke'' siz bunları eleştirme hassasiyetini diğerleri içinde gösterebilseniz...

Serdar OKAN
6 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 09:58

Şimdi Konuyu haber yapan programı izlemedim. Nasıl bir sunum, nasıl bir anlatış şeklinde verildi bilemiyorum. Video linkine tıkladım video açılmadı, bu yüzden kanal ve program hakkında yorum yapmıyorum. Ancak bir cesedin kefenlenmesi, yıkanması, defnedilmesi gibi konuların Tv'lerde anlatılmasında herhangi bir sakınca görmüyorum. Tv'lerimiz hep evlendirme, gelin kaynana programları mı vermek zorunda? Böylesine tüm insanları ilgilendiren konuları işleyemezlermi acaba?

Bir de bizler hep yaşadığımız ortama göre yorumlar yapıyoruz. Bizler Şehirlerde yaşıyoruz ve istediğimiz an cenaze işlemlerimizi yaptıracak görevliler bulabiliriz. Ancak öyle Köyler, öyle mezralar var ki tüm işlerini kendileri görmek zorunda kalan insanlar var, bu yönden bakınca en iyi iletişim aracı olan TV'lerde böylesi konuların anlatılması insanların bilgilendirilmesi yerindedir..

Ah bir de şu Dinci kavramından kurtulabilse insanlarımız, aslında Dinci diye birşey yoktur. Dindar vardır.

Dinci: Dini satan, satıcı anlamına gelmektedir.

Örnek: Simitci, tatlıcı, ayakkabıcı vs. gibi...

Turgay34
6 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 10:14

Televizyonlarda her gün ne rezillikler, ne müptezellikler gözlerimize sokulurcasına yayınlanıyorken kimse tepki göstermezken, her müslümanın bilmesi icap eden bir mesele TV'de gösterildiği için yaygara koparılmasını anlamak mümkün değil.. En iyisi herkes ne izleyeceğine kendisi karar verdiğine göre lütfen DİĞERİNİN tercihine saygı duysun.. O zaman mesele kalmaz zaten.

En son Turgay34 tarafından Çrş 17 Arl 2008, 12:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ali-yavuz
6 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 14:14

Alıntı:
peki ilahiyatçı konuk edilen bir kadın programına bağlanıp "vesvese geliyor, secdede" diye enteresan enteresan şikayetlerini 70 milyon ile paylaşan insanlar bizi ilgilendiriyor mu?

Namaz kılmadığın belli oluyor. Namaz kılan insanlarda vesveseler olur. Bunlar şeytanın insanın aklına getirdiği ve insanın kendi isteğiyle olmayan şeylerdir. Bunu bilmeyen kişi endişeye kapılıp, acaba kalbim bozulmuş mu diye düşünüp endişeye de kapılabilir. Bunda hiç bir gariplik yok. Konuyu araştırıp bilgi sahibi olsaydın daha doğru olurdu.
Alıntı:
inandığı inancı diğerlerine aşılamak için uğraşıyorsa, arada da bu inanç aktarımını ranta dönüştürüp para ve nüfuza çeviriyorsa bunun adı din tüccarlığıdır. dinciliktir.

Televizyon kanalı çalıştırmak masraflı bir iş. Her televizyon kanalının gelirleri reklamlardan geliyor. Kanallar izlenebilirliğini ve ratingini yükseltmek, ayrıca reklamlarla gelirlerini artırmak için çalışmalar yaparlar. Bu reklam gelirleri, tüm televizyon kanallarının devamlılığı için gereklidir. İnancımız konusunda programlar yapılıyorsa bunlar samimi düşüncelerle yapılır, başka düşüncelerle değil. Ranta dönüyor gibi maksadını aşan yorumlar yapılması gıybetten ve dedikodudan öteye gitmiyor.
Alıntı:
Sünnet de her erkeğin başına geliyor. Dinimizin de emri! Öğretelim mi Kanal 7'de 70 milyona?

Sünnet herkesin yapabileceği bir şey değil. Ama usulüne göre kefenleme yapmayı bilmeyen ve başkasına yaptırma durumu olmayan insanlar olabilir.
Alıntı:
Önceden açıklanan kâr payının faizden farklı olduğu yalanını yuttuk diyelim. Bu bankalardan kredi almakta mı faizsiz? Gidin bakın AsyaBank'ın sitesine, bir şirketseniz, kredi alacaksanız faizi var! Sizin "temiz kazanç" diye gittiğiniz kurumlar, sizin helal paranızı faizle işletiyorlar. Sizin paranızı başkalarına faizle satıyorlar. Adına da kibarca "komisyon" diyorlar.

Faiz konusu dinimizde haram kılınan bir konu. Neyin faiz olup olmadığını konuyu iyi bilenlerden öğrenmek doğru olur. Bu konu, ancak bilenince değerlendirilmeli. İlmihallere bakılabilir, İslamiyet ile ilgili sorulara cevap veren sitelere bakılabilir, konu hakkında uzman kişilerin cevaplarına bakılabilir. Ayrıca faizsiz bankalar ve para yatıranlar neyin faiz olup olmadığını çok çok daha iyi biliyordur.
Alıntı:
İlla İhlas Finans gibi paranızı gasp etmeleri mi gerekiyor?

İhlas Finans, borçlarını ödüyor. Borçlarını ödemeseydi, hiç vermeseydi ve ayrıca zor kullansaydı gasp tabiri yerinde kullanılabilirdi.
Alıntı:
mesela örnek vereyim. neden her kanalın ayrı yardım derneği var?
birinin kimse yok mu, birinin deniz feneri, hatta küçük kardeşlerinin de cansuyu!
maksat "reklam yapmak, rant sağlamak" değil de "yardım etmek" ise neden ortak hareket etmiyorlar?

Bu yardım dernekleri dünya çapında faaliyet gösteriyor. Yakın zamanda yurt içinde ve dışında kurbanlar kesilip içlerinde et yüzü görmeyenler de olan fakir insanlara dağıtıldı. Bunun dolaylı olarak ülkemizin tanıtımı için olumlu katkısı da var. Allah rızası için samimi düşüncelerle insanlar bu dernekler yardımlarını yapıyor, bağışta bulunanlar gönüllü olarak yardımlara katılabiliyor. Bu çalışmaların artırılması güzel olacaktır. Afrika'daki yardım organizasyonlarında hangi bölgedeki insanların daha fakir ve ihtiyaç içinde oldukları hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını biliyorum. Bir yardım reklam ve rant için yapılıyorsa, samimiyet kaybolur. Samimi düşüncelerle yardım yapan derneklerin ve insanların asılsız iddialarla rencide edilmemesi lazım.

En son ali-yavuz tarafından Çrş 17 Arl 2008, 17:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 14 kere değiştirildi

Ahmet Çamlı

6 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 14:32

Aslında Programın içeriği açısından değelerlendiriyorum konuyu.
Kefenleme konusunu Sözü edilen kanalda ve program içeriği açısından
baktığimizda dini bilgiler veren ve milleti bu açıdan aydınlatan bir program.
Bu tarz bir konu daha geniş bir perspektifte bir belgesel olarak yayınlansa
ve ona merakı olanlar bu şekilde izlese daha doğru olurdu. Bu bağlamda yayınlanması kadar
doğal bir durum yok.Elbetteki isteyen istediği programı izler ve izlemeli ama program
içeriklerinin de buna göre ayarlanıp hangi programda nelerin ne zaman yayınlanacağı
hangi formatta olacağı önemlidir.

fyilmaz
6 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 15:14
sözün özü

Alıntı:
Alıntı:
Almanya'da her pazar ulusal kanal ZDF de bir kiliseden pazar ayini canlı veriliyor. Ilahiler söyleniyor ve de program içerisinde çeşitli dini bilgiler yanınlanıyor. Bir ölü nasıl giydirilir, makyajı nasıl yapılır ve tabuta nasıl konulur sürekli gosteriliyor. Ayrıca "Bibel" isimli bir kanal var, sürekli bu konuları işliyor. Isteyen izler, istemeyen izlemez. Bizlerin de seçme hakkı var, öğrenmek isteyen izler, istemeyen izlemez. Sorun nerde...?

8 Sayfalık yorumların hepsinin özetini çok güzel bir şekilde açıklamış Figen hanım ellerine sağlık
Yani birbirimizi suçlayıpta çok kırıcı ifadeler yerine herkesin inancına ve düşüncesine saygılı olarak yorumlar yapabilsek daha uygun olur tahminim
İsteyen DİNCİ KANAL DİYE TABİR EDİLEN Kanalları seyretsin
İsteyen DANSÖZLÜ VE BİR AİLE YAPISINA UYMAYAN PROĞRAMLI Kanalları seyretsin !!!
Artık bırakında seyredeceğimiz proğram ve kanallarıda bizler tayin edelim ve çoluk çocuğumuza hangisinin faydalı olduğuna bizler karar verelim
Ayrıca bu tartışmalara neden olan sayın Hocam MUSTAFA KARATAŞ ın bir proğramını dahi seyretmelerini bütün üyelerimize tavsiye ederim .Biz Müslmanların Dini olan İSLAM ancak bu kadar güzel anlatılır

Figen Hanım ve Osman abinin yazmış olduğu bu iki yazı gerçekten tüm konunun özeti olmuş. Ben bu ve bu gibi olayların tv de yayınlanması taraftarı değilim ama tabiki herkesin kendi seçimi kendisini ilgilendirir. Program yayınlanır isteyen izler, isteyen izlemez. Mesele bu kadar basit.

çetin gökçe
6 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 15:27
kefenleme

Anlamakta zorluk çektiğim;bu programda olmayan bir şey mi icat edildi de kıyamet koparılıyor.Hepimizin gördüğü bildiği vede tanık olduğu bir dini vecibe...Bu tarz bir sunum kimin ruh halini bozuyor anlamadım.Haberi manşet yapan gazetelerin sahip olduğu Tv kanallarında ki canlandırma adı altında verilen tecavüz sahneleri,cinayet senaryoları,magazin programlarındaki her türlü kepazelikler normalde;dini bir programdaki hayatın gerçek kesiti rezalet ha! Çok yazık,çok...

neşetyıldız

6 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 17:01

TV'de İslam dinine uygun şekilde ölü kefenlenmesini canlı olarak anlatan Doç. Dr. Mustafa Karataş, medyanın yanlış tartışmalarına alet olmayacaklarını söyledi.
Biz Muhabbet Kapısı’nda halkımızın bilmesi gereken ve merak ettikleri dini konuları ele alıyor sorularını cevaplamaya gayret ediyoruz. Ölümle ilgili hususlar en çok merak edilen ve sorulan konuların başında geliyor. Bu konuyu da Kur'an ve Sünnet ışığında ele aldık ve yapılması gerekenleri ve merak edilen hususları göstererek izleyicilerimize sunduk. Dini konuların gereksiz yere tartışılmasından ve halkın kafasının karıştırılmasından kaçındığımız için böyle bir program beğeniyle izleniyor. Kefenlenme olayı da dikkat çektiği için bazı gazete ve internet sayfalarında haber yapılmak istenmiş olabilir. Biz bu tartışmalara girerek bugüne kadar yapılan yanlışlara alet olmak istemiyoruz. Dini konuları tartışarak anlatmak yerine sade ve kafa karıştırmadan öğretmeyi amaçlıyoruz. Anlattıklarımız tamamen İslami kurallara uygundur.
Programın içindeki kefenlenme olayı zaten geç saatlerde gösterilmiştir. Ayrıca çocukların izlemesi mahsurlu olur düşüncesiyle ekranda yaş uyarısı işareti yer almıştır.
Bundan sonra da dini konuları görsel nimetinden istifade ederek halkımıza anlatmak istiyoruz.”

ANALİTİK BAKIŞ

:sevgi:
6 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 17:27

Alıntı:
izleyicilerin affına sığınarak "yuh artık" diye karşıladığım bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şahsım adına sığınılacak affım yoktur böyle uygunsuz bir üsluba... Bilgi, ilgililere fayda getirmesi amacı ile verilir. Siz ilgili değilseniz, gayet doğal bir programı ve bilgiyi böyle komik bir şekilde abartılı bulabilirsiniz. Programı yapan rating kaygısı taşıyan sıradan birisi değil, konunun uzmanı ilahiyatçı öğretim görevlisi Doç.Dr.Mustafa Karataş hoca. Hurafelerden, İslam adına yapılan yanlışlardan ne kadar muzdarib olduğunu izleyenler bilirler... Geçen haftalarda da kurban kesimini stüdyoya koyun getirerek anlatmıştı.

Mustafa_ÜNLÜ

6 yıl önce - Çrş 17 Arl 2008, 17:47

Konu ile İlgili Açıklama:

Alıntı:
Programın içindeki kefenlenme olayının geç saatlerde gösterime girdiğini, ayrıca çocukların izlemesi mahsurlu olur düşüncesiyle ekranda yaş uyarısı işareti yer aldığını vurgulayan Doç. Dr. Mustafa Karataş, şunları söyledi:

“Biz Muhabbet Kapısı’nda halkımızın bilmesi gereken ve merak ettikleri dini konuları ele alıyor sorularını cevaplamaya gayret ediyoruz. Ölümle ilgili hususlar en çok merak edilen ve sorulan konuların başında geliyor. Bu konuyu da Kur'an ve Sünnet ışığında ele aldık ve yapılması gerekenleri ve merak edilen hususları göstererek izleyicilerimize sunduk. Dini konuların gereksiz yere tartışılmasından ve halkın kafasının karıştırılmasından kaçındığımız için böyle bir program beğeniyle izleniyor. Kefenlenme olayı da dikkat çektiği için bazı gazete ve internet sayfalarında haber yapılmak istenmiş olabilir. Biz bu tartışmalara girerek bugüne kadar yapılan yanlışlara alet olmak istemiyoruz. Dini konuları tartışarak anlatmak yerine sade ve kafa karıştırmadan öğretmeyi amaçlıyoruz. Anlattıklarımız tamamen İslami kurallara uygundur.
Programın içindeki kefenlenme olayı zaten geç saatlerde gösterilmiştir. Ayrıca çocukların izlemesi mahsurlu olur düşüncesiyle ekranda yaş uyarısı işareti yer almıştır.
Bundan sonra da dini konuları görsel nimetinden istifade ederek halkımıza anlatmak istiyoruz.”

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=115318& ...2008/12/17

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET