Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
deniz_82
11 yıl önce - Çrş 10 Oca 2007, 00:07
Eyne Bey (Subaşı) Medresesi - Yazma ve Eski Basma Eserler Kütüphanesi


Eyne Bey Medresesi; Osmangazi İlçesi'nde, Tahtakale Ebu Şahme Mahallesi'ndeki İnebey Sokağı üzerinde bulunmaktadır. İnşa tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 14. yy'a tarihlendirilen yapı, I. Murad'ın vezirlerinden Eyne Bey tarafından bitişiğindeki hamamla birlikte yaptırılmıştır. Medrese moloz taş ve tuğladan inşa edilmiştir. Bir avlu etrafında dokuz öğrenci odası, bir dershane / mescit mekanı ve üst katta da bir kütüphanesi bulunmaktadır.

Bir dönem konserve fabrikası olarak da kullanıldığı rivayet edilen yapı, günümüzde Yazma ve Eski Basma Eserler Kütüphanesi olarak kullanılmaktadır. 1948 yılında Orhan Bey Camii içinde açılan Yazma Eser Kütüphanesi 1969’da Eynebey Medresesi’ne taşınmıştır. Türkiye’deki onüç Yazma Eser Kütüphanesi’nden birisidir. (Diğer kütüphanelerin 7’si İstanbul’da, 2’si Konya’da, birer kütüphane de Sivas, Diyarbakır, Kayseri’dedir.)

Bursa Yazma ve eski Basma Eserler Kütüphanesi, İstanbul Süleymaniye ve Millet kütüphanelerinden sonra ülkedeki üçüncü büyük yazma eser kütüphanesidir. Bütün ilimlerde İslâmî yazmaların en çok bulunduğu ülke olan Türkiye’de toplam 300bin cilt civarında yazma eser bulunduğu tahmin edilmektedir. İnebey’deki kütüphanede ise 8773 cilt yazma vardır.

Kütüphanede, ilk Türk matbaacı İbrahim Müteferrika matbaası basımı nüshalardan 1928'de Latin alfabesinin kabul edildiği zamana değin Türkiye'de basılan kitapların çoğu mevcuttur. Bursa'nın geçmişine özgü çok değerli eski harita ve kitapları da bulmak mümkündür.

Ülkemizin sayılı araştırma ve özel konu kütüphanelerinden birisi olan Eyne Bey Kütüphanesi; tarih, edebiyat, filoloji, paleorafi, oryantlistik, bibliyografi, basın ve yayın tarihi, düşünce akımları tarihi, literatür tarihi gibi sosyal bilimlerin çeşitli alanlarında çalışan araştırmacılara akademik hizmet vermektedir.
Kütüphanedeki eserler dijital ortama aktarılmıştır. http://www.yazmalar.org/ adresinde arama yaparak yazma eserlere ulaşmak mümkündür.

Kaynak;http://bursadayasam.reklam_link.com/390702/


Bilal533416
11 yıl önce - Çrş 17 Oca 2007, 18:06

Kütüphanenin giriş kapısı


(+)


İlayda Devrim
11 yıl önce - Çrş 17 Ekm 2007, 10:45
Tarihi medrese restore ediliyor..


20 yıldır İnebey Medresesi'nde hizmet veren Tarihi Yazma ve Eski Basma Eserler Kütüphanesi yeniden restore edilecek.
Türk - İslam medeniyetinin binlerce değerli yazma ve eski basma eserlerini bünyesinde bulunduran tarihi İnebey Medresesi'nin restorasyonu için düğmeye basıldı. Bursalı vatandaşlara 15 yıldır bibliyografik danışmanlık hizmeti veren Yazma ve Eski Basma Eserler Kütüphanesi, bu alanda Türkiye'nin sayılı kütüphaneleri arasında bulunuyor. İl Kültür Müdürlüğü tarafından röleve, restorasyon ve restitüsyon projelerinin hazırlanmasının ardından İl Özel İdaresi tarafından ihaleye çıkıldı. Yaklaşık 400 bin YTL'ye mal olacak restorasyonun önümüzdeki ay başlayacağı açıklanırken, 2008 yılı ortalarında ise çalışmaların tamamlanması planlanıyor.
1 YILDA TAMAMLANACAK
Binanın restorasyonu hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Gedik, "Tarihi kütüphanenin yenilenmesi için çalışmalar devam etmekte. Daha önce gerçekleştirilen restorasyon, röleve ve restitüsyon projelerinin hazırlanmasından sonra ihalesi yapıldı. Eski eserlerin onarım ve restorasyon çalışmaları çok titizlik gerektirdiğinden, ihaleyi alacak firmanın alanında uzman olmasına dikkat ettik" dedi. Gedik, yaklaşık 26 bin yazma ve eski basma eserin bulunduğu tarihi kütüphaneye 2008 yılında yazma eserlerin tamirinin yapılması için bir bölüm ilave etmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak : http://www.bursahakimiyet.com.tr/in.php?is=haber& ...p;im=38540SERCAN CAN
10 yıl önce - Prş 04 Arl 2008, 21:55(+)


Bugün İnebey Medresesinin önünden geçtim.Restorasyonda hangi aşamada olduğunu görmeniz açısından pek iyi olmasada fotoğrafı çektim.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA