Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Farmir
15 yıl önce - Sal 07 Arl 2004, 05:08
Fulya'da 20 katlı plazanın inşaatı başladı


kaynak http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~2@nvid~ ...580,00.asp
''Gündem, 02. 12. 2004.
Kayıtsız yatıra plaza koruması.
Gerçek olup olmadığı tartışılan ‘Bardakçı Baba’ yatırına 20 katlı plaza inşaatı da dokunamadı. İnşaatın güvenlik hattı, kayıtlarda yer almayan türbenin çevresinden geçirildi.

FULYA’da, gerçek olup olmadığı tartışılan ‘Bardakça Baba’ yatırına 20 katlı plaza inşaatı da dokunamadı. Beşiktaş 19 Mayıs Mahallesi Öğretmen Haşim Çeken Caddesi üzerinde bulunan türbenin bulunduğu arazide 20 katlı plaza inşaatına başlayan İnanlar İnşaat A.Ş, güvenlik hattını yatırın çevresinden geçirdi.
Günün her saatinde ziyaretçilerin dualar okuduğu Bardakçı Baba Türbesi’nin geçmişi ile ilgili farklı iddialar var.
KAZMALARI KIRILIR.
19 Mayıs Mahallesi Muhtarı Abdülkadir Sezgin, ‘Çocukluğumdan beri babamla geçerken türbede Fatiha okuruz. Babadan kalma bir alışkanlık. Daha önceleri mum yakıp, bardak kırarlarmış. Oraya kazma, balta vuranların kazmasının kırıldığı anlatılırdı’ diye konuşuyor. Emekli diş hekimi Hüseyin Remzi Yavuz ise, ‘Kendimi bildim bileli bu türbe burada. Bu türbenin uydurma olduğunu söylüyorlar. Ama yine de geçerken bir dua ediyorum. Adı türbe olduğu için inşaat yapılırken hiç dokunulmamış’ dedi.
Oysa Bardakçı Baba’nın kim olduğuyla ilgili hiçbir resmi bilgi bulunmuyor. Beşiktaş Müftülüğü, Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Türbeler Müzesi Müdürlüğü’nde Bardakçı Baba Türbesi ile ilgili hiçbir kayıt yok. İstanbul Türbeler Müzesi Müdürlüğü’nde araştırmacı olarak görev yapan Ali Ziyrek, Bardakçı Baba Türbesi’nin halkın zaman içinde kendiliğinden folklorik olarak oluşturduğu bir türbe olduğunu belirterek, ‘Bunun gibi İstanbul’da yaklaşık 300 türbe daha var. Tarihi eser niteliği yoktur. Olsaydı bizim kayıtlarımızda yer alırdı. Türbede yattığı söylenen kişiyle ilgili kayıt da yok’ diye konuştu.
Gelen geçen dua ediyor.
Beşiktaş 19 Mayıs Mahallesi Öğretmen Haşim Çeken Caddesi üzerinde bulunan türbenin etrafında işçiler çalışıyor. Günün her saati yoldan geçenler dua ediyor ya da hem türbeye hem de inşaata şaşkınlıkla bakıyor.
Diş hekimi: Ben yaptım
36 yıl önce türbenin yakınında bulunan Diş Hekimliği Yüksekokulu’nda öğrenci olan Diş Hekimi Hüseyin Cahit Dursun, şaka olsun diye bir levhaya ‘Bardakçı Baba’ yazıp yolun kenarına sahte bir mezar yaptığını, zamanla çevre sakinlerinin buranın etrafını çevirerek türbe yaptığını iddia etmişti."


alimemo
15 yıl önce - Pts 10 Oca 2005, 18:59

Fikrimi tekrar yazıyorum. Denize ve tarihe bu kadar yakın yüksek bina olmamalı. Bence Polat ve Selenium bile yanlış yerdeler. Denizden bakılınca çok çirkin duruyorlar. Gökdelenler denizden en az Metrocity mesafesinde olmalı. Ayrıca gökdelenler düz araziye yakışır. Beğendiğiniz gökdelenli şehirleri bir düşünün. Aralarında engebeli olan var mı hiç? Vadinin dibinden gökdelen fışkırdığını gördünüz mü? Gördüyseniz de beğendiniz mi? Böyle projelerin İstanbul'a yarardan çok zararı dokunur.

Anıl

15 yıl önce - Sal 11 Oca 2005, 02:56

Denize yakın San Fransisco var, engebeli olarak. Istanbul'a tarih hariç çok benziyor. Dünya'nın en güzel şehirleri arasında geçiyor.

alimemo
15 yıl önce - Sal 11 Oca 2005, 12:54

Ama San Francisco'nun tepecikleri arasında şirin evler var, örneğin Lombard sokağının ortasından gökdelenler fışkırmıyor. Gökdelenler düz kısımlara yapılmış diye hatırlıyorum.

MehmetK
15 yıl önce - Çrş 12 Oca 2005, 20:27

malesef büyük parseller vadide kalmis , ve fulya da vadideki gökdelenlerin konumu kötü
Polat in denizden görünümü de pek iyi degil
bence sehrin tarihi kesimlerinde gökdelenler denize yakin olmamali , ama diger yerlerde karsi degilim ( Bagazici haric )
Mesala Bostanci veya Bakirköy sahilinde cok kat cok güzel olur


kufucuk
15 yıl önce - Cum 14 Oca 2005, 02:51

bence polat ve selenium'um konumlari gayet iyi, istanbulda duz yer zaten artik kaldiysa da sacma sapan yerlerde yani levent filan doldu o yuzden bence gayet iyi bir yere yapiliyor bu yeni proje yalniz ordaki o turbe harbiden artik sinir etmeye basladi beni, cok saygim var hatta bi ara dersaneden gelirken onunden gecip arkadaslarla dua bile okurduk ama cok acayip bi yerde duruyor ya!ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet