Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

10 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 15:12
Otobüs Fotoğrafları

Sevgili "otobüs sevdalısı" arkadaşlar,

Sayenizde sitemizde binlerce otobüs/kamyon/minibüs fotoğrafımız oldu.
Ancak bunların çoğunun hiçbir özelliği yok. Türkiye sokaklarındaki tüm otobüsleri defalarca
yayınlamaya gerek olmadığını düşünüyoruz. Birbirinize verdiğiniz puanlar da üyeleri
rahatsız etmeye başladı. Bir kelime yazı yazmadan çamurlu bir otobüs fotoğrafı koyana
arka arkaya 10 tane artı puan veriliyor. Bu grup içinde karşılıklı verilen puanlarla,
%100 artı puanlara ulaşılması istismara kaçıyor ve diğer üyelere de haksızlık oluyor.

Aynı istismar WOW puanlarında da yapılıyor...
Bakın mesela şu aşağıdaki fotoğraf tam 58 adet WOW puanı almış :

(+)

Ben bu fotoğrafa iyice baktım, epey inceledim, yakından baktım, uzaktan baktım,
yandan baktım, birşeye benzetemedim. Yolda giden bir otobüsü arabanın içinden çekmiş.
"Acaba benim görmediğim bir özelliği mi var?" diyerek bilenlere danıştım. Güldüler...

Mesela bu üyemiz, yeni kayıt olup, sadece iki hafta içinde tam 118 adet artı puan almış.
Ne yazmış da bu kadar beğenilmiş diye bir baktım. 50 adet mesajda toplam 4 veya 5 cümle yazı
yazmış şimdiye kadar sadece. Tüm mesajları birer adet otobüs fotoğrafından ibaret.
Yanlış anlaşılmasın, arkadaşı suçlamıyorum, bu sitede böyle yapılması gerektiğini zannetmiş olabilir. Düzeltmemiz gereken de bu zaten.

Çeşitli defalar uyardık, kurallar koyduk, derdimizi anlatmaya çalıştık ama nafile.
Siz gençleri üzmek, kırmak, siteden atmak da istemiyoruz.
Aksine, sizi de sitenin bir parçası olarak görüyoruz. Kendinize güzel bir hobi bulmuşsunuz,
meraklı olduğunuz konuda çok çalışıyor, emek veriyorsunuz, takdir bile ediyoruz.
Ancak sitede artık otobüs fotoğraflarından kusma noktasına gelen üyeler de var.
Ulaşım bölümünün bilgi dolu bir bölüm halinden, otobüs dolu bir bölüm haline gelmesi yazık oluyor.
Bu yüzden bir çözüm üretmek zorundayız.

Birinci olarak belli otobüs/kamyon başlıklarında verilen tüm puanlar silinecek,
ve bu başlıklarda artık puan verilemeyecek. 8-10 arkadaşın hiç puanı kalmayacak korkarım.

Ayrıca wowTURKEY tuğralı tüm otobüs fotoğrafları artık silinecek.
(Fotoğraflar silinince WOW puanları da siliniyor)

Araç fotoğraflarını yüklemek yasak değil, ancak artık yüklenen araç hakkında en az 2 satır bir
açıklama yazılması şart. Eğer 2 dolu satır yazabilecek kadar bir önemi yoksa, yüklemeyin.
Değersiz bir fotoğraf ise ilk fırsatta silinecek. Tuğrasız da yüklense, başka siteye de yüklense,
aracın özelliği belirtilmemişse sitede yayınlanmayacak.

Bir sorun haline gelen bu konuya çözüm girişimimizi anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz,
fotoğrafçılık hobinizi daha da geliştirip, aynı azimle şehrinizi de tanıtmanızı diliyoruz...

ramazan52

10 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 15:31

şehirlermizide tanıttık ama uygun görülmemiş silindi!

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=36910& ...p;start=30 caddelerin kaldırmının resmi varken benim köyümün yayık ayranı çok görülmüş herhalde yöresel bi değer olduğu için eklemiştim siteye

Ayhan
10 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 15:47

Yayık ayranın otobüs başlığı ile ilgisi nedir ?

Üstelik orada sürüyle fotoğrafın hala duruyor.

ramazan52

10 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 15:50

yayık ayranın alakası şehirlermizi tanıtın diyo da burç abi bende tatnıttım silinmiş onu belirtim e abi bırakta birazcıkta fotoğrafımız kalsın

Mustafa Celep

10 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 16:05

Başlığa belli bir düzen getirilmesinin şart olduğunu düşünüyorum ve guruplaşmaların elindeki silahın yani puan verme haklarınında gözden geçirilmesini istiyorum.Ama şununda göz önüne alınmasını istiyorum,kendimden örnek vermek istiyorum bende internette otobüsle ilgili bilgi ve fotoğraflar ararken Wow'la tanıştım şimdi ise sadece otobüs değil şehrimin ve gittiğim heryerin fotoğrafını çekerek bilgi vererek faydalı omaya çalışıyorum.Yani fotoğrafçılığı Wow sayesinde öğrenmeye çalışıyorum.Benim gibi tesadüfen otobüs resimleri arayıpta sitemizle tanışan veya tanışacak arakadaşlarımızıda kaybetmemek gerektiğini başlığında tamamen kaldırılmamasını istiyorum.Saygılarımla.

Volkan TOPRAK

10 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 16:47

Alıntı:
Birbirinize verdiğiniz puanlar da üyeleri rahatsız etmeye başladı.

Bu iki nokta önemli, bana göre bunu "birbirinize" diye nitelemek yanlış, sonuçta herkes puanlamayı birilerine yapmıyor mu, keza yüklediğim otobüs fotograflarına, hiç otobüs fotografı yüklememiş onlarca üye de puan veriyor, hal böyle olunca da yine bir hak yenmesi söz konusu olmayacak mı?
Alıntı:
diğer üyelere de haksızlık oluyor.

Benim dokunulmazlığı olduğunu düşündüğüm diğer üyelerinde bizlere verdiği onlarca eksi puan mevcut, yaptığımız hiçbir şikayeti de değerlendirilmeyen bu eksi puanlar da bize haksızlık değil mi?
Alıntı:
Aksine, sizi de sitenin bir parçası olarak görüyoruz.

Sitenin sevilmeyen parçaları olarak, zaten büyük bir çoğumuz yukarıda bahsettiğim konuda siteden uzaklaştı, hatta güzel fotoğraflar paylaşan bir başka arkadaşımızın da siteden atıldığını öğrendim, sitenin parçasıyız ama sevilmiyoruz, hatta nefret ediliyoruz, çünkü sitenin sevilen parçalarına bizim yaptığımız iş saçma ve anlamsız geliyor, tıpkı bana aynı caddenin, sokagın, binanın onlarca fotografının bana saçma ve anlamsız geldiği gibi...
Alıntı:
Kendinize güzel bir hobi bulmuşsunuz, meraklı olduğunuz konuda çok çalışıyor, emek veriyorsunuz, takdir bile ediyoruz.

Ne yazıkki bu işe ilgi duyan arkadaşlar dışında hiçbir üye ve denetçinin takdirini kazandığını sanmıyorum, Ancak sitede artık otobüs fotoğraflarından kusma noktasına gelen üyeler de var,
çünkü bunlar bizden çoğunlukta olduklarından kendi adıma benim otobüs fotografı çekmek için bazen 7-8 km. yürüdüğümü, o fotografları çektikçe duyduğum mutluluğu, aldığım zevki idrak edemiyorlar, bizim yaptığımız işe emek demiyorlar kısaca..
Alıntı:
Bu yüzden bir çözüm üretmek zorundayız.

Yine bizler için değil, hoşlanmayan değerli üyeler için üretilmiş bir çözüm olacak ama ne yazık ki, yani üvey üye durumumuz baki kalacak..
Alıntı:
Birinci olarak belli otobüs/kamyon başlıklarında verilen tüm puanlar silinecek,
ve bu başlıklarda artık puan verilemeyecek. 8-10 arkadaşın hiç puanı kalmayacak korkarım.

Sorun şu aşamada puan değil zaten, hep ikinci planda üye gözü ile bakılan bizlerin yine ikinci planda üye olarak kalması, puanlamalarımızdan neden rahatsız olunduğu konusu da aslına bakılırsa tartışmaya açık, beğendiğiniz fotoğrafa olumlu puan verebilirsiniz ki benım puan verdiklerim arasında hiç tanımadığım uyeler de çogunlukta, ki begenerek takip ettiğim bir başlıkda ki hoşuma giden fotografa olumlu puan vermemden doğal ne olabilir ki? Bu herkes için aynıdır, ben cadde ve sokak fotograflarına puanlama yapmam kolay kolay ilgimi çekmediği için girmem bile başlıkların çoğuna, ama bizim başlığa ilgi duymayan da girip olumsuz puanlamalarıyla sinir bozabiliyor, biz bundan şikayet edince de son atılan arkadaşım gibi ya siteden atılıyor yada cezalandırılıyoruz, ama olumsuz puanlamayı yapan dokunulmaz kişiye hiçbir yaptırım uygulanmadı, uygulanmıyor, yine bence hakkıyla, hoşlanan arkadaşlardan aldığımız ve hakkımız olan puanlar silinecek olması ne kadar adil bir uygulama olacak bunu tam açıklaması nasıl yapılacak?
Alıntı:
Bir sorun haline gelen bu konuya çözüm girişimimizi anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz

Bizler hiçbir zaman (en azından bir çoğumuz) anlayışla karşılanamadık, ama İnşaallah düzelir demekten başka bir şey diyemeyiz, yetki sonuçda yönetimde ve bizler vazgeçilmez değiliz...

En son Volkan TOPRAK tarafından Sal 02 Arl 2008, 17:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

önder 22
10 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 17:35

Puanlar silinsin; kesin ve net çözüm bulunmuş... Ama şu bilinmeli ki sorun puan değil. İsterse kimse bana artı puan vermesin, hiç gocunmam... Ama; çektiğim bir fotoğrafa, çıkıp da bir üye, kendi görüşünü yazmamış diye eksi puan veriyorsa... İşte o zaman puan benim için önemli olur. Volkan Toprak'a katılıyorum, biz bu sitede üvey evlat konumundayız. Ve bulunan çözüm yine üvey evlatlığa uygun bir konumda... Bugüne kadar site denetçilerimize bu puanlama konusunda çok fikir alışverişimiz oldu. Ancak gelinen noktada böyle bir karar verilmiş maalesef... Ama ısrarla takibini sürdüreceğim nokta, bilerek eksi puan veren üyenin durumunun ne olacağı.... Şu saniyeden itibaren tüm artı puanlarımın silinmesini talep ediyorum. Çünkü ben artı puan için asla fotoğraf çekmedim. Mesleğim gazetecilik, işim için de milyonlarca fotoğraf çekiyorum; ama kimseden artı almıyorum. Ancak haksız yere beni eleştirip 'eksi' veren de çıkmıyor...
Saygılarımla..

En son önder 22 tarafından Sal 02 Arl 2008, 17:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

msTaşdelen

10 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 19:01

ya bende onder ve volkan abilerime katılarak bir kaç cümle eklemek istiyorum ya sadece bir başlık acılıyo orneğin kuğulu parka başlığında hep aynı alanlar hep aynı 500 1000 m2 lik alanın yandan sağdan soldan resimleri var hep ee hep ayn yeri görmekten sıkılınmıyorda hep aynı otobus turundenmı sıklınıyor anlayamadım hiç yoksa mekanlar değişik firmalar renkler değişik diğer başlıklarda hepsi aynı renk alan yani sayın denetcilerimden Haklarımızın geri verilmesini talep ediyorum...

şu resimide ornek vermek istiyorum.

saygılarımla.

En son msTaşdelen tarafından Sal 02 Arl 2008, 19:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Tunahan YILDIZKAYA
10 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 19:33

Alıntı:
tıpkı bana aynı caddenin, sokagın, binanın onlarca fotografının bana saçma ve anlamsız geldiği gibi...

Söylemek istediğim Volkan abi ve Mustafa söylemiş zaten.İnsanlar hiç bir şey düşünmeden yalnızca ön yargıları ile yaklaşıyor,Başlığın adı neymiş,Şehirlerarsı otobüsler.''Haa öyle mi geç geç o zaman bas hepsine eksiyi nasıl olsa kimse de umursamıyor orayı '' Tam aksine de nedense başlık yaklaşık 3.5 Milyon defa okunma sayısına ulaşmış,Tesadüf eseri sanırım Başlığın huzurunu bozan,kalitesiz fotoğraf yükleyenlere de dikkat ederseniz hep siteye yeni üye olan kişiler,Ama nedense her türlü huzursuzluğun suçu bizim üzerimize kalıyor.Kendinizce güzel bir çözüm yöntemi bulmuşsunuz,Tebrik ediyorum sizleri.Sorunun üzerine gidip çözmek yerine sorundan kaçarak çözebilirsiniz bunu,Buna emin olun....

Acaba Ulaşım Bölümü biraz daha detaylı incelense daha ne başlıklar görülecek ama önyargılar işte Oyunlarla ilgili başlığa bi bakılsın bakalım,Ne kadar çok şahsi mesaj yazılıyor,Ne kadar çok oyundan kareler tuğralı yükleniyor,Peki hangibiri siliniyor bunların ?

Ayrıca yukarıda da söylendiği giib,Otobüs fotoğraflarını aynı bulan kişiler ; Şehirlerin fotoğrafına ne demeyi düşünüyor acaba ? Bir mekan değişmez,3-5 kişi fotoğrafını çektikten sonra hemen hemen aynı kareler çıkar hep,Ama bu konudan şikayet eden olmaz nedense,Önyargılar olmasın sakın bunun sebebi ?Otobüslerin,Üzerlerindeki yazılar farklı,çekilen mekanlar farklı vs. Ama ön yargı duvarlarınız olduğu sürece kim ne kadar konuşursa konuşsun,Boşa...

En son Tunahan YILDIZKAYA tarafından Sal 02 Arl 2008, 19:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sipahi
10 yıl önce - Sal 02 Arl 2008, 19:56

Selam Arkadaşlar,

Aynı otobüsün sayfalarca muhabbetinin yanı sıra yüzlerce fotoğrafını paylaşmak bize ters geliyor. Bir otobüs sitesi olma yolunda hızla ilerliyoruz.

Iddia ediyorum Harem'e oturup çay içerken bir günde 100 otobüs fotoğrafı çekebilirim. Nitekim her 15-20 saniyede bir otobüs girip çıkıyor. Bunun neresinde emek? Bazen 'harika fotoğraflar' puanı veriliyor gidip bakıyorum sıradan bir otobüs.

Otobüste hayatımızın bir parçası, kamyonlar da ama hayatımız değil. Site olarak ne ettikse baş edip derdimizi anlatamadık, biryerlerde çizgiyi çekmemiz gerekiyor.

Hal böyle, umarım anlayışla karşılarsınız.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM