Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Putlara tapar mısınız?
« önceki   123 ... 91011 ... 202122   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
MeteHan!
5 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 17:19

Alıntı:
Anahtarlık, maskot, nazar boncuğu, uğurlu sayılan eşya bunlar masum tatminler.

neyi tatmin etmek istiyorsun bira açarmısın...

nazar boncuğu toplumumuzda hala kem gözlere karşı kullanılanılan bir puttur...

put deyince aklınıza hemen buzağı veya insan sureti gelmesin...

bu dünyada inek'e maymuna tapanlar var.

Ahmet Arif Hoca

5 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 17:21

Alıntı:
nazar boncuğu toplumumuzda hala kem gözlere karşı kullanılanılan bir puttur...

O zaman bu bizim bildiğimiz putlardan değil abim
Ya da biz anlayamadık hala put nedir?

dilek_kordelya
5 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 17:32

Alıntı:
Putlar laikliğe karşımı ki?

Ahmet Bey, sizin gibi kültürlü birinden böyle bir yorum almak, inanın, beni çok şaşırttı!

Put ve laiklik arasında nasıl bağlantı kurdunuz, anlamadım. Benim bu başlığa gereksiz dememin sebepleri var:

1) Allah varken, Yüce Yaradan varken putlara tapmak gaflettir.
2) Benim ülkemin %98'i müslümanken (diğerleri hristiyan vs.), hiçkimse benim ülkemde putlara inanmaz,tapmaz, bu konuda da konuşmak yersizdir. (Putları konuşmaya değer bulmak yersizdir.)

Ben hiçbir şekilde ülkemde putlara tapan bir insanın varlığına inanmıyorum. Önyargılıysam bu konuda, kabul ediyorum, bu konuda tamamiyle önyargılıyım!!!

En son dilek_kordelya tarafından Cmt 29 Ksm 2008, 17:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

veli küçükayvaz
5 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 17:33

Olaya başka bir açıdan bakalım;

Put; Tanrısal bir varlığı, maddi bir biçimde (resim, heykel) temsil eden ve ona,sanki o varlığın kendisiymişcesine tapılan nesne,sanem
Büyük Larusse Sözlük ve ansiklopedisi
Sayfa 9631 sütun 3

Özetle tanrı ilanedilip, karşısında ona tapınılan,ondan medet beklenen ve onun herşeyin yaratıcısı olduğunu kabul edilen nesnelerin dışında hiçbir şey PUT değildir.

Ufak tefek, masum hobileri eğlenceleri de put gibi göstererek kafaları bulandırmayalım.

KOnu başlığı ne diyor;
Putlara taparmısınız?

Tapmam

Bu kadar basit.......

veli küçükayvaz
5 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 17:36

Alıntı:
neyi tatmin etmek istiyorsun bira açarmısın...

Madem sorulmuş cevap vereyim, Ben tatmin olmak için bira açmam,alkolle aram iyi değildir

Yok eğer biraz açarmısınız denmek isteniyorsa, tabi.

Buradaki "tatmin " kelimesinin sözlük anlamlarından biri de;

Bir gereksinimi, bir isteği gidermek eylemi dir .Kelimeyi başka manalara çekmeye hiç gerek yok.

En son veli küçükayvaz tarafından Cmt 29 Ksm 2008, 17:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ahmet Arif Hoca

5 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 17:45

Alıntı:
Put ve laiklik arasında nasıl bağlantı kurdunuz, anlamadım. Benim bu başlığa gereksiz dememin sebepleri var:

Ben ucu laikliğe ulaşmayan tartışmaya tartışma demem
Siz her ne kadar yok desenizde muhtemelen vardır.
Çünkü Anadolu bütün medeniyetlere beşiklik yapmıştır.
Bir gün putperestler okullara giremez yada laikliğe karşı odak olmuştur denirse neederiz
Şimdiden strateji belirlemek lazım değilmi?
Gelişmiş ülkeler böyle yapıyor ama biz bunlara komplo teorisi diyoruz

m.enver
5 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 17:49

Aslında konu sodsyal psikoloji alanına daha yakın gibi görünüyor.İnançla ilgili gibi görünse de aslında çok da alakalı değil.

Ağaca çaput bağlamak islamiyet öncesinden geliyor örneğin.Nazarda öyle.Bunun gibi pek çok davranış sayılabilir islamiyet öncesine ait. Bunları din kapsamı içine almak en kötüsü.Çünkü dinde hurafeye yer yoktur.Herhangi kötü bir durumla karşılaştığınızda dua edersiniz herhangi bir nesne veya hurafeden medet ummazsınız.Sığındığınız tek bir yer vardır o da Allah.

Bu tür şeyler genellikle toplum öğretisi şeklinde taşınır ve nesillerce aktarılır. Buradaki davranışı inanca bağlayamazsınız.Bu tür davranışları katı kurallar çerçevesinde ele almak dini kurallarla değerlendirmek insanları sıkıntıya sokabilir.Biraz daha toleranslı olmak gerektiği kanaatindeyim. Sağlıkla kalın

Mustafa AĞIRBAŞ

5 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 18:15

İbrahim aleyhhisselamın putlarla ilgili şöyle bir nasiyatı vardı. Konu başlığını okuyunca aklıma geldi.
İbrahim Alehhisselam bu nasiyatını öncelikle ailesi için söylüyor.

ey benim babam neden bu putlara ibadet ediyorsun

ey benim babam niçin bu putlara sejde ediyorsun

ey benim babam niçin bu putlara soruyorsun muhakkak onlar, ne dinlerler nede konuşurlar nede başka bir şey.
Yiyecek ve içecekleri onun için koyuyorsun,
muhakkak bu putlar ey babacığım ne yerler nede içerler
Azer,öfkelenıyor ve anlamıyordu.
ibrahim aleyhisselam kavmi için açıklamıştı.
insanlar anlamıyorlardı ve kızıyorlardı
ibrahim aleyhisselam dediki:
İnsanlar gittiğınde putları kıracagım,..o vakıt insanlar anlayacaklardır.

NOT:Bunu nerden biliyorum derseniz; İbrahim aleyhisselamın hayatınında geçiyor. Okuyanlar da muhakkak bunu biliyordur. Ben bunun kısacasını yazmaya çalıştım devamıda var...
SAYGILARIMLA...

Sezgin G.
5 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 18:27

Kabe'ye yönelik ibadet edilmesi Yüce Allah tarafında Kuran'da buyurulmuştur.
Müslümanlar Mekke'den önce, yani vahiy'den önce, Kudüs'e dogru ibadet ediyorlardı.
Kabe Hz.Ibrahim (a.s.) ve oğlu Hz.Ismail (a.s.) tarafından Allah'ın emri doğrultusunda inşaa edilmiştir. Daha sonra Mekke'li putperestler tarafından yapılış anlamı dışında kullanılmıştır.

Peygamberlerin Efendisi'nin (s.a.v.) mensup olduğu Kureyş kabilesi Hz.Ismail'in (a.s.) ikinci oğlu Kadir (Kedar) soyundan gelmektedir. Bu isim (yani Kedar) Tevrat'da, Yeşaya peygamber'in vahiyde geçmektedir.
Yeşaya peygamber kitabında Tanrı'nın elçisi putperest Arapları savaşla mağlup edeceğini bildiriyor.

Saygılarımla.

Mustafa Mert07
5 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 19:18

Okadar tartisilmasi gereken konu varken bu yasima kadar kimseden gormedigim `putlara tapma` olayini tartismamiz suni ve gereksizdir diye dusunuyorum...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET