Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yalova Tersaneleri
« önceki   123456 ... 202122   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 5
Süha
9 yıl önce - Prş 20 Ksm 2008, 14:36

Çelik: Tuzla'da Fiziki Şartlar Uygun Değil
Alıntı:


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, taşeron işverenle ilgili düzenleme yapacak. Bakan Faruk Çelik, asıl işverenin, alt işvereni olan taşeronla sözleşme yapması gerektiğini belirterek, işçi ölümleriyle gündeme gelen Tuzla tersanelerinde fiziki şartların hâlâ uygun olmadığını kaydetti.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası tarafından 'Çimento Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği' isimli sempozyum düzenlendi. Sempozyumun açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışma hayatında son dönemde önemli düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

İşverenlere, iş hayatı ile ilgili problemleri diyologla çözme çağrısında bulunan Çelik, "Problemleri konuşmak, işçinin veya işverenin aleyhine karar çıkacak demek değildir." dedi. Taşeronluğu bir sisteme oturmayı amaçladıklarını ifade eden Çelik, "Asıl işverenin taşerona devri, mutlaka sözleşmeyle yapılmalı. Halen uygulanan yöntemde belli bir düzen yok. Bakıyorsunuz 500 kişi çalışıyor, sonraki gidişte 6 kişiye düşüyor. Yeni düzenleme, kayıt açısından da iyi olacak." şeklinde konuştu.

Bakan Faruk Çelik, kriz sebebiyle kamu harcamalarının azaltılması için yerel seçimin bir yıl ertelenmesi önerisine ise şöyle cevap verdi: "Seçime gidiyoruz diye kamu harcamaları artmaz. Harcamaları azaltmak için seçime giderken bin belediyeyi kapattık. Kamu yatırımlarının ekonomik canlılık için artması gerektiği bir dönemdeyiz."

TİSK Başkanı Kutadgobilik ise hükümete krizde neler yapılması gerektiğine konusunda rapor verdiklerini ancak bekledikleri önlemlerin henüz alınmadığını belirtti. TİSK'in 9 bin işyerini temsil ettiğini hatırlatan Kutadgobilik, konfederasyon olarak temsil etmedikleri, organize olmamış işyerlerinde kayıt dışı işçi oranının yüzde 45 civarında olduğunu vurguladı.

İş kazaları ve ölümlerin bu sektörde ortaya çıktığını belirten Tuğrul Kutadgobilik, krizin etkilerinin derinleştiğine dikkat çekti. Çimento sektöründe yedi fabrikanın üretimini durdurduğunu belirten Kutadgobilik 8 bin kişinin de işten çıkarıldığını aktardı. Kutadgobilik, Türkiye'nin IMF ile bir an önce 20 milyar dolarlık anlaşma imzalaması, hükümetin bu konuda yaşanan handikapı gidermesi gerektiğini ileri sürdü.

Sendika olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı alt işverenliği düzenleyen yönetmeliğinden dolayı mahkemeye verdiklerini anlatan Kutadgobilik, işverene hiç güvenilmemesi sebebiyle ortaya çıkan yönetmeliğin Anayasa ve kanunlara aykırı olduğunu ancak tarafların bir araya gelip değiştirilmesine imkan verilmesi halinde davayı geri çekeceklerini ifade etti.

Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı da iş kazalarının taşeron grubunda meydana geldiğini savundu. Bunların önüne geçmek için taşeron grubunun denetlenmesi gerektiğine dikkat çeken Kundakçı, "Taşeronda çalışma şartları çok kötü. 8 saatin üzerinde çalışma süresi ve emek sömürüsü var." dedi. Kriz ortamında reel sektöre daha fazla kaynak aktarılması gerektiğini de belirten Kundakçı, işsizlik fonundan krediyle çalışan işkollarına uygun şartlarda kredi verilmesini teklif etti.

Hak-İş Başkanı Başkanı Salim Uslu ise esnek çalışma konusunda ilgili kanunda 15 düzenleme bulunduğunu ancak işveren tarafından uygulanmadığını ve daha fazla esneklik talep edildiğini belirtti. Uslu, AB'ye girmeye hazırlanan bir ülkenin çalışma sisteminin Afrikalı ya da Uzakdoğulu olamayacağını söyledi.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren de sempozyumun süresi olan iki günde Türkiye'de ortalama iki işçinin hayatını kaybedeceğini ve altı işçinin sürekli iş göremez raporu alacağını söyledi. Ekonomik krize de değinen Eren, "Kriz, 'Geliyorum' diye bize önce mektupla haber verdi, sonra telgraf çekti, daha sonra eposta yolladı ve en sonunda telefon ederek gelip evimizin ortasına oturdu." diye konuştu. Türkiye Çimse-İş Sendikası Başkanı Ramazan Şafak ise son dönemde sendikalarının faaliyet alanındaki sektörlerde işten çıkarılan işçi sayısının 8 bin 282 kişiye ulaştığını kaydetti.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/news_detail.php?id=1 ...1227676651


Yalova'daki Tersaneler Hızla Gelişiyor
Alıntı:


Yalova İl Özel İdaresi Başkanı Hasan Nergiz, tersane bölgesiyle 5 bin kişiye istihdan sağlandığını, bu rakamın 20 binlere çıkacağını söyledi.

İl Özel İdaresi Başkanı Hasan Nergiz, tersane bölgesiyle 5 bin kişiye istihdan sağlandığını söyledi. Organik tarımla köylerin kalitesini artırdıklarını kaydeden Nergiz, din turizmi açısından önemli potansiyele sahip olduklarını belirtti.

Yalova İl Özel İdaresi Başkanı Hasan Nergiz, Yeni Şafak'a açıklamalarda bulundu. Birçok özellik bakımından Yalova'nın diğer illerden farklı olduğunu vurgulayan Hasan Nergiz, İl Özel İdaresi olarak Yalova'yı hak ettiği yere getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Yalova'da yapılan çalışmaların 1\25.000 ölçeğine göre planlandığını belirten Hasan Nergiz, "Yalova'nın batı kısmı bacasız sanayi bölgesi haline geldi. Özellikle Hersek Köyü'nden başlayarak Topçular İskelesi'ne kadar olan 4,5 km'lik kıyı bölgesinde kurulan tersane bölgesi, 5 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bu rakamın yakın zamanda 20 binlere kadar çıkacak olması bizi mutlu ediyor" dedi.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/GUNCEL/16331/Yalovad ...siyor.html


Süha
9 yıl önce - Prş 18 Arl 2008, 04:45

PEPE KARDEŞLER ALTINOVA'YA TERSANE KURDU
Alıntı:


Osman Pepe’nin bakanken tersane yapımına açtığı Altınova’da, oğullarının tersane sahibi olduğu ortaya çıktı. Eski Bakan Pepe, ‘Oğullarım gemilerini sattılar, tersaneyi aldılar. Milyon dolarlık yatırım yapılıyor’ diyor.

AKP Kocaeli Milletvekili Osman Pepe’nin, Çevre Bakanı olduğu dönemde birinci derecede deprem bölgesi Altınova’da yapımına izin verdiği tersane bölgesinde, oğullarının da tersane satın aldığı ortaya çıktı. Pepe’nin iki oğlu İsmail Pepe ve Mustafa Talha Pepe, 60 dönümlük alanda faaliyet gösteren Hat-San Tersanesi’nin çoğunluk hisselerini satın alarak büyük ortak oldu.

ÇEVRECİLER KARŞI ÇIKMIŞTI

22 Temmuz seçimlerinden sonra Başbakan Erdoğan tarafından yeni kabinede görevlendirilmeyen eski Çevre Bakanı Osman Pepe, birinci derecede deprem bölgesi olan ve büyük tarım arazilerinin bulunduğu İzmit Altınova’ya tersane yapılması için bakanlığı döneminde yeşil ışık yakmıştı. Hersek Burnu’ndaki tersanenin yapımı sırasında başta çevreciler olmak üzere pek çok kişi inşaatı protesto etmişti. Altınova’ya tersane yapmak mevcut yasalarla mümkün değildi. Pepe’nin girişimleri sonucu tersaneye izin çıktı. Bölgede şimdi 40’a yakın tersane var.

Yasalardaki engeller bir bir aşıldıktan sonra Altıntaş Mermer Sanayi’nin sahibi Hakkı Kan’ın başkanlığında Altınova Tersaneciler Birliği kuruldu. Altınova’da binlerce hektar deniz doldurulmaya başlandı. Bugün Altınova sahilinde deniz dolgusu halen yapılmaya devam ediyor.

300 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE

Tersanenin değerinin yaklaşık 300 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Pepe’lerin Akçaabat-1 gemisini almaları da tartışmalara neden olmuştu.

AKŞAM’ın sorularını yanıtlayan Osman Pepe şunları söyledi: “Bakanlığım döneminde Altınova gibi yüzlerce yere izin verdim. Burada milyon dolarlık yatırımlar yapılıyor. Bir sürü insan için ekmek kapıları açılıyor. Bunun altında neden farklı şeyler aranıyor? Depremde birinci derecede riskli Japonya’da bile buna benzer binlerce proje yapılıyor. Milletvekili çocukları yatırım yapamayacaklar mı? Oğullarım kendilerine ait Akçaabat isimli gemilerini iki yıl önce sattı. Bu parayla Hat-San’dan hisse satın aldılar.”

BÜYÜK ORTAK PEPE BİRADERLER

OSMAN Pepe’nin iki oğlu, Hat-San şirketine 16 Ekim 2008’deki olağan genel kurul ile ortak oldu. Ticaret Sicil Gazetesi’nin 28 Ekim 2008 tarihli 7177 sayılı nüshasının 188 numarasında da bu ortaklık tescil edildi. Pepe’nin oğulları Hat-San’a kendi adları ile değil, kurdukları Pekar İnşaat ve Yatırım A.Ş. adına ortak oldular. Hat-San ile aynı adreste faaliyet gösteren Pekar, “Pepe Kardeşler”in kısaltılmışı.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/GUNCEL/16743/DenizHa ...-Pepe.html


Süha
9 yıl önce - Prş 19 Şub 2009, 00:10

Sencora Yatçılık - Gemi yapıyorlar yada uzatma havuzu inşaat ediyorlar.


(+)
Farmir
9 yıl önce - Cum 27 Şub 2009, 21:56

Yalova'da Besiktas tersanesinde insaati devam eden ve 2 ay sonra hizmete girecek 235 x 38 metre ebatlarinda kuru havuzda onarimi yapilacak (İtalya’nin Trieste Limanı yakinlarinda gecen yil Subat ayinda yanan) "UND Adriyatik" adlı Ro-Ro gemisi Italya'dan Besiktas tersanesine getirildi.

kaynak http://www.denizhaber.com.tr/deniz-kazalari/17450 ...nasti.html
"Adriyatik Beşiktaş Tersanesi'ne yanaştı
İtalya’nın Trieste Limanı yakınlarında geçen yıl Şubat ayında yanan ‘UND Adriyatik’ adlı Ro-Ro gemisi römorkörler eşliğinde Yalova'da bulunan Beşiktaş Tersanesi’nin iskelesine yanaştırıldı.
02 Şubat 2009 / 16:31
UND ADRİYATİK isimli gemi Beşiktaş Tersanesi'nde bakıma alındı
İtalya’nın Trieste Limanı yakınlarında geçen yıl Şubat ayında yanan ‘UND Adriyatik’ adlı Ro-Ro gemisi, römorkörler eşliğinde Yalova'da bulunan Beşiktaş Tersanesi’nin iskelesine yanaştırıldı.
İtalya’nın Trieste Limanı’na gitmek istediği sırada uluslararası sularda yanarak zarar gören Ro-Ro gemisi Marin Tug şirketine ait ‘Gulf-1’ ve ‘Marin Tug-1’ adlı römorkörler tarafından çekilerek bu sabah Beşiktaş Tersanesine getirildi.
3 Şubat 2008 tarihinde İstanbul Pendik Limanı’ndan İtalya’nın Trieste Limanı’na gitmek üzere yola çıkan UN Ro-Ro firmasına ait ‘UND Adriyatik’ adlı gemide, 7 Şubat 2008 tarihinde Trieste Limanı’na üç saatlik mesafede yangın çıkmış, 22 mürettebat ve 9 şoför, bölgedeki Yunan yolcu gemisi Ikarus Palace mürettebatı tarafından kurtarılmıştı.
Kullanılamaz hale gelen 193 metre uzunluğundaki gemi, bakım ve onarımı yapılmak amacıyla geçen hafta içerisinde iki römorkör eşliğinde Yalova'da bulunan Beşiktaş Tersanesi'nde getirilmek için yola çıkarılmış ve bu sabah 11 sularında tersane iskelesine yanaştırıldı."Süha
9 yıl önce - Cum 27 Şub 2009, 22:40

"UND Adriyatik" Adlı Ro-Ro Gemisi'nin Uzaktan Görüntüsü


(+)


Oldukça uzun süre bakımda kalacak.


Süha
9 yıl önce - Pts 30 Mar 2009, 00:26

Altınova Tersanelerine Tepeden Bakış


(+)
Süha
9 yıl önce - Cum 03 Nis 2009, 16:21

TOPÇULAR BÖLGESİNDE SON KALAN YERLER


(+)


Bu yerler tersane alanı olduktan sonra yer bulmak ve almak çok zor hale geldi hele ki tavşanlı altındaki tersanelerin 45 yıllığına kiralık olduğu 45 yıl dolunca o yerden çıkacakları kesin.

Ama topçular bölgesinde böyle değil bu yerden alan firmalar tapuyu aldıklarından böyle bir sorunla karşılaşmıyorlar ve yer mülkiyeti onların oluyor bu sayede hiç bir sıkıntı yaşamıyorlar.

Türk gemi inşaat sanayisinde tuzla gibi büyük bir tersane alanı olacak bölgede son kalan yerleri firmalar kaçırmamalı bence. Kırmızı ile içine aldığım alan son kalan bölgedir gerek tersane sahipleri gerek bu işe girecekler ellerini çabuk tutup bu yerleri almaları lazım.

Zaten şu anda o bölgede Sencora Yatçılık yani İCT yatçılık faliyet göstermektedir kısa zaman sonra orada çok lüks yatlar üretilecektir.

Ayrıca 45 yıla güvenip kiralık yer almaktansa tapu kendine ait bir yer almak çok daha mantıklı hiç birşey yapmasa bile bir kaç yıl sonra bu yerlerin değeri 10 kat artacaktır.


Süha
9 yıl önce - Pzr 19 Nis 2009, 04:20

ALTINOVA İŞSİZ KALANLARIN UMUDU OLACAK
Alıntı:


Danıştay’ın Altınova’daki imar planını durdurma kararını eleştiren Beşiktaş Grup CEO'su Yavuz Kalkavan, “Biz orayı bir sanayi merkezi haline getirebilmek için çalıştık ve başardık. Herkes işçi çıkarırken biz 2009 yılını 1700 kişi istihdam ederek bitireceğiz” dedi.

Perşembe Rotası'nın haberine göre, denizcilik sektörünün yaşadığı sıkıntılara rağmen hedeflerini küçültmediklerini söyleyen Kalkavan "Beşiktaş Şirketler Grubu olarak yurt içi ve yurt dışındaki projelerimizi hızla sürdürüyoruz. Yeni anlaşma ve görüşmelere açığız. Avrupa ve Türkiye'de çok yüksek potansiyeller var. Temmuz ayında devreye girecek kuru havuz projemizle 30 milyon Dolarlık bir yatırımın daha sonuna geleceğiz. Böylece gemi tamir ve bakımı alanında yaptığımız tersane yatırımı 70 milyon dolara ulaşacak. Tersanemizin kapasitesini doldurabilmek için dışarıdan iş almamız da gerekiyor” diye konuştu.

Kalkavan, yaptığı açıklamada "Avrupa'daki gemi inşa firmaları ve Armatörlük kuruluşları ile sağlam ilişkiler geliştirip özellikle küçük ve değeri yüksek gemi inşa projelerini kazanarak uzun dönemde başarı sağlanabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda imzalanacak projeler Beşiktaş Gemi İnşa A.Ş'nin LPG piyasaları gibi yeni ve özel piyasalara başarı ile girişini simgelemektedir." dedi.

Yeni siparişlerle 1700 kişi istihdam edilecek

Danıştay’ın Altınova’daki imar planını durdurma kararını da değerlendiren Kalkavan, “Bayındırlık Bakanlığı Altınaova’daki imar planını onayladı diye biliyorum. Türkiye’de ne yazık ki bu tür projelerin karşısında zaman zaman kurumlar aleyhte karar verebiliyorlar. Ancak Altınova’nın bir gerçeği var. Bugün 5000 kişiye istihdam sağlıyor. Bu ekonomik kriz olmasaydı diğer tersanelerin devreye girmesiyle yeni bir Tuzla olacaktı. Biz orayı bir sanayi merkezi haline getirebilmek için çalıştık ve başardık. Herkes işçi çıkarırken biz 2009 yılını 1700 kişi istihdam ederek bitireceğiz. Şu anda 900 çalışanımız var. Bugün imzaladığımız anlaşmayla yeni işçiler istihdam edeceğiz " İfadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/gemi-insa-san./18553 ...lacak.html

Not: Sırf Altınova değil Tavşanlı altı bölgesi, Topçular bölgesi birçok Tuzladaki tersane firmasının kapış kapış alacaklar ve ellerini çabuk tutacaklar ki o bölgede tersaneler daha da otursun. Tuzla'dan yavaş yavaş değil hızlı bir biçimde Yalova'daki tersanelere gelmeleri lazım eğer ki Tuzladaki yerlerinden daha büyük alana sahip olmak istiyorlarsa. Elini çabuk tutan iyi yer alır o bölgede.


Süha
9 yıl önce - Pts 04 May 2009, 19:40

KARAYOLUNA DAYANDI
Alıntı:


Topçular Feribot iskelesi hemen yanında, Dantel sitesi içinde, kısa adi GİSBİR Gemi İşadamları Sanayiciler Birliği Başkanı Murat Bayrak'a ait olan tersane, haman hemen karayoluna kadar dayandı.. Uzmanların 'bilinçsizce ve ileride sorun yaratacak bir yatırım' olarak değerlendirdiği söz konusu tersaneye araç giriş çıkışlarının IDO hizmetlerinden yararlanan vasıtaları olumsuz etkilediğini söyleyen sürücüler, 'feribot tesislerinin hemen yanında böyle bir tersanenin yapımına kim hangi akla hizmet olarak izin verdi anlayamıyoruz. Bu tersaneler için Hersek'te şirket ve araziler varken neden burda yapılmasına göz yumuldu' diye konuştular..

Bayrak tersanesinin kurulması bir taraftan da Dantel sitesi sakinleri huzursuz etmeye başladı. Bu tersanenin kurulmaması için geçmiş yıllarda yetkili, ilgili ve siyasi herkese şikayette bulunduklarını ama bu şikayetlerin dikkate alınmadığığını söyleyen site sakinleri, 'binalarımızın değeri kalmadığı gibi denize de girme imkanımız bitti' diye konuştular.

Kaynak: http://yalovacizgi.com/Haberler/HaberDetay.aspx?H ...berID=4115


Süha
9 yıl önce - Prş 07 May 2009, 22:15

YALOVA'YA GEMİ İHTİSAS OSB
Alıntı:


Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde kurulması planlanan ''Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'' için bölgede inceleme yapıldı.

Gemi Sanayicileri Derneği (GESAD) tarafından Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde kurulması planlanan ''Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'' için bölgede inceleme yapıldı.

GESAD ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden oluşan 20 kişilik heyet, organize sanayi bölgesinin kurulmasının planlandığı arsada incelemelerde bulundu. Heyete, Yalova Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Ali Gül, Tarım İl Müdürlüğü ve diğer ilgili kuruluşların yetkilileri eşlik etti.

GESAD Genel Sekreteri Mustafa Ünar, gazetecilere yaptığı açıklamada, kurulması planlanan Gemi İhtisas OSB ile ilgili gerekli onayları aldıklarını bildirdi. Ünar, şu bilgileri verdi:

''İnceleme sonrasında hazırlanacak rapora göre, inşaat çalışmaları başlayacak. İhtiyacımız olan yaklaşık bin 700 dönümlük bir alan. Burada, atığı sadece demir ve çelik gibi ürünler olan, çevreye zarar vermeyecek gemi yan sanayi ürünleri imal edeceğiz. Gemide kullanılan mutfak malzemelerinden tutun da ahşap, çelik, boru, çiviye kadar her ürün burada üretilecek.''

Ünar, OSB için 300'ün üzerinde başvuru bulunduğunu, ancak 100 iştirakçiye izin verebildiklerini belirterek, şunları kaydetti:

''2 bin çeşidin üzerinde üretim yapılabilecek OSB'de, yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım planlıyoruz. Şu anda Türkiye bu alandaki potansiyelinin yüzde 30'unu kullanabiliyor. Biz burayı hizmete soktuğumuzda bu oranı yüzde 60'a çıkartıp, yılda 10 milyar dolarlık katma değer yaratacağız. Ayrıca tahmin ettiğimiz istihdam miktarı da 10 bin civarında.''

Kaynak: http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=13405sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123456 ... 202122   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara